Podsumowanie 2015 roku

Podsumowanie 2015 roku

Szanowni Państwo, drodzy widzowie!

To był znakomity rok dla naszego Teatru. W 2015 roku zagraliśmy dla Państwa 475 spektakli, wystawiliśmy 9 premier, zaprezentowaliśmy 60 tytułów. Odwiedziło nas niemal 100 tysięcy widzów, w tym 8 tysięcy na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. Miło nam poinformować, że w 2015 roku nasza frekwencja wyniosła 98,8 procent!

W minionym roku nasze spektakle i artyści byli nagradzani na najważniejszych festiwalach teatralnych (m.in. Nagrody dla BRONIEWSKIEGO na 21. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych oraz Nagrody dla PORTRETU DAMY na 17. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje). 2015 rok był dla naszego Teatru rekordowy zarówno jeśli chodzi o ilość nagród (m.in. Paszport Polityki dla naszej etatowej reżyserki Eweliny Marciniak), jak i wysokie noty krytyków teatralnych dla poszczególnych spektakli i całego repertuaru Teatru Wybrzeże (w ankiecie miesięcznika Teatr zostaliśmy uznani przez wielu krytyków za najlepszy Teatr w Polsce). W minionym roku z powodzeniem zorganizowaliśmy VIII edycję przeglądu Wybrzeże Sztuki, który spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej. 2015 rok rok to także początek przebudowy gdańskiego budynku, której efektem będzie powstanie nowej sceny - Starej Apteki, modernizacja Sceny Malarnia oraz Dużej Sceny, a także podniesienie jakości przestrzeni ulicy Teatralnej. Oczywiście to nie wszystkie wydarzenia. Było ich znacznie więcej, a ich szczegółową listę znajdą Państwo poniżej.

Do zobaczenia w Teatrze Wybrzeże!

PREMIERY

1. Stefan Żeromski, PRZEDWIOŚNIE, reż. Natalia Korczakowska, premiera: 14 marca, Duża Scena

„Natalia Korczakowska zrobiła w Gdańsku PRZEDWIOŚNIE o kryzysie polskiej demokracji, rosnących nierównościach i poczuciu niepewności. Powstał spektakl może plakatowy, ale wyrazisty i zapadający w pamięć."

Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza

2. Gabriela Zapolska, TRESOWANE DUSZE, reż. Adam Orzechowski, premiera: 15 maja, Scena Malarnia

„Bohaterowie TRESOWANYCH DUSZ to ludzie zepsuci, egoistyczni i małostkowi, a sam utwór jest ciężki w wymowie. Równie mroczna jest inscenizacja w reżyserii Adama Orzechowskiego, który wydobył dramat z zapomnienia udowadniając, jak bardzo jest aktualny."

Katarzyna Gajewska, Dziennik Teatralny

3. Henry Jamesa, PORTRET DAMY, reż. Ewelina Marciniak, premiera: 17 maja, Duża Scena

„W PORTRECIE DAMY Ewelina Marciniak tworzy teatr współczesny à rebours, podpinając jego energię pod XIX-wieczny sceniczny tranzystor. Efekt jest znakomity."

Paweł Soszyński, Dwutygodnik

4. Michele Riml, RAJ DLA OPORNYCH, reż. Krystyna Janda, premiera: 6 czerwca, Duża Scena, przedstawienie powstało w koprodukcji z warszawskim Teatrem Polonia

„Identyfikacja widza z bohaterem - to klucz do sukcesu tekstów Riml, wyreżyserowanych przez Krystynę Jandę. Każda kobieta na widowni ma w sobie coś z Barbary, która boi się starości i pragnie od życia czegoś więcej. Każdy mężczyzna widzi w Karolu kawałek siebie, swój strach o stratę pracy i upodobanie do świętego spokoju. W bohaterach i dialogach przeglądamy się jak w lustrze."

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

5. William Shakespeare, WESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU, reż. Paweł Aigner, premiera: 28 czerwca, Scena Elżbietańska Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, przedstawienie powstało w koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim

„Otrzymujemy spektakl przewrotny, inteligentny, zrealizowany z lekkością, skrzący się dowcipem. Tego spektaklu nie można przeoczyć."

Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita

6. Antoni Słonimski, MURZYN WARSZAWSKI, reż. Adam Orzechowski, premiera: 17 lipca, Scena Kameralna, 18 lipca, Scena Letnia

„MURZYNA WARSZAWSKIEGO - najnowszą premierę w Teatrze Wybrzeże - nie sposób zamknąć w ramach wakacyjnej rozrywki. To coś więcej niż tylko zreanimowana po latach zapomnienia komedia Antoniego Słonimskiego.[...] W ostatniej scenie Tyrański w przejmujący sposób unaocznił dramat człowieka, który zmarnował życie na udawaniu kogoś, kim nigdy nie był."

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

7. Bolesław Prus, FARAON, reż. Adam Nalepa, premiera: 21 sierpnia, Duża Scena

„Szlachetna prostota formy, czystość przekazu i świetny finał - przygotowana przez Teatr Wybrzeże pierwsza od kilkudziesięciu lat inscenizacja FARAONA zasługuje na słowa uznania."

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

8. Edward Albee, KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?, reż. Grzegorz Wiśniewski, premiera: 2 października, Duża Scena

„Znakomite KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF? Albee'ego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku: Dorota Kolak i Mirosław Baka grają ludzi wypalonych. Obsesja zadawania sobie ran nie daje im śladu satysfakcji. Dawno nie było na scenie takiego obrazu depresji i schyłku."

Jacek Wakar, Dziennik Gazeta Prawna

9. INTRO, reż. Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska, premiera: 7 października, Scena Malarnia, spektakl wyprodukowany przez Teatru Dada von Bzdülöw i Teatr Wybrzeże

„Absurdalny, szyderczy humor jest jednym z największych walorów tego spektaklu. To dzięki niemu narodowa paranoja, wedle której wielość należy zamienić w jedność, przestaje się wydawać tak przytłaczająca i niebezpieczna, a na widowni co chwilę słychać nieskrępowany śmiech."

Aleksandra Lamek, Gazeta Wyborcza

WYJAZDY / FESTIWALE

Prezentacja ZAGRAJ TO, CZYLI 17 TAŃCÓW O CZYMŚ na Festiwalu Bharat Rang Mahotsav oraz na Ghoda Arts Festival.

Prezentacja DUETÓW NIEISTNIEJĄCYCH na Międzynarodowym Biennale Teatralnym REFLEX3.

Prezentacja BRONIEWSKIEGO na 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Prezentacja wersji filmowej BRONIEWSKIEGO na antenie TVP Kultura w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski.

Prezentacja DWÓCH W TWOIM DOMU na Festiwalu Solidarni z Białorusią.

Prezentacja BRONIEWSKIEGO na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Prezentacja wersji filmowej BRONIEWSKIEGO na Festiwalu Dwa Teatry.

Prezentacja WESOŁYCH KUMOSZEK Z WINDSORU na 19. edycji Festiwalu Szekspirowskiego.

Prezentacja wersji filmowej BRONIEWSKIEGO na Placu Defilad.

Prezentacja PORTRETU DAMY na 14. edycji Festiwalu Prapremier.

Prezentacja PORTRETU DAMY na 2. edycji Festiwalu Nowego Teatru.

Prezentacja PORTRETU DAMY na 17. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

Prezentacja KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF? na 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

NAGRODY / NOMINACJE / WYRÓŻNIENIA

1 stycznia spektakl CIĄG Michała Buszewicza w reżyserii Eweliny Marciniak znalazł się w teatralnym podsumowaniu najważniejszych wydarzeń 2014 roku stworzonym przez krytyka Bartłomieja Miernika. Najlepsza scenografia: Katarzyna Borkowska, CIĄG w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku - odrealniona przestrzeń, zbudowana specjalnie na potrzeby tego spektaklu. Siedzimy na kanapach. Dookoła sztuczny dym, w kieliszkach czerwona galaretka, imitująca alkohol, przy ścianie przechadza się nerwowo biały królik. Wszystko to pracuje, by pokazać jak wspaniały, boski, bajkowy jest alkohol. Tworzy atmosferę luzu, chilloutu. Do czasu zapalenia jarzeniówek... Najlepszy dramaturg, dramatopisarz: Michał Buszewicz, CIĄG w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku - za jeszcze inny obraz alkoholizmu niż ten utarty w kulturze przez Koterskiego i Smarzowskiego. Alkoholizm nęcący, kuszący, usprawiedliwiający, zaprzeczający. Najlepsza reżyseria: Ewelina Marciniak, CIĄG w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku - świetna praca, konsekwentne prowadzenie aktorów, mocno do mocnej puenty.

2 stycznia Katarzyna Figura oraz STATEK SZALEŃCÓW znaleźli się na liście najważniejszych artystów i wydarzeń 2014 roku według Dziennika Bałtyckiego: „Katarzyna Figura przeprowadziła się do Gdyni, a pracę podjęła w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Ze znakomitym skutkiem", „Wyczekiwanym spektaklem roku był niewątpliwie STATEK SZALEŃCÓW w reżyserii Nikołaja Kolady, w Teatrze Wybrzeże."

21 stycznia Teatr Wybrzeże został doceniony w aż 11 kategoriach w podsumowaniu teatralnym 2014 roku sporządzonym przez Gazetę Świętojańską: najlepszy spektakl: MARIA STUART i BRONIEWSKI, najlepszy spektakl dramatyczny: MARIA STUART i BRONIEWSKI, najlepsza aktorka w roli głównej: Dorota Kolak, MARIA STUART, najlepszy aktor w roli głównej: Robert Ninkiewicz, BRONIEWSKI, najlepsza muzyka: Jerzy Satanowski, MARTWE DUSZE, najlepsza scenografia: Maciej Chojnacki, MARIA STUART, najlepsze kostiumy: Janusz Wiśniewski, MARTWE DUSZE, najlepsza charakteryzacja: MARTWE DUSZE, REMUS Teatru Miniatura, najlepsze światło: MARIA STUART, najlepsza scena: „ogrodowa" z MARII STUART, najlepszy duży festiwal/przegląd: Wybrzeże Sztuki.

17 lutego Adam Orzechowski, Magdalena Gajewska i Robert Ninkiewicz zostali nominowani do nagrody Splendor Gedanensis za realizację BRONIEWSKIEGO Radosława Paczochy.

13 marca Adam Orzechowski, Michał Jaros, Robert Ninkiewicz, spektakl BRONIEWSKI oraz Wybrzeże Sztuki zostali nominowani do nagrody Pomorskie Sztormy.

25 marca Florian Staniewski został nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rolę Pluszkina w MARTWYCH DUSZACH Nikołaja Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 30 marca na Dużej Scenie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2014 roku. Z ogromną radością informujemy, że twórcy BRONIEWSKIEGO otrzymali większość najważniejszych trójmiejskich nagród teatralnych - Nagroda Teatralna Miasta Gdańska dla Adama Orzechowskiego za reżyserię BRONIEWSKIEGO, Nagroda Teatralna Miasta Gdańska dla Roberta Ninkiewicza za rolę tytułową w BRONIEWSKIM, Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Adama Orzechowskiego za reżyserię BRONIEWSKIEGO, Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Roberta Ninkiewicza za rolę tytułową w BRONIEWSKIM, Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla Michała Jarosa za rolę tytułową w BRONIEWSKIM, Nagroda Honorowa Marszałka Województwa Pomorskiego za spektakl roku dla Teatru Wybrzeże za BRONIEWSKIEGO Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego.

1 kwietnia w plebiscycie publiczności 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych tytuł najlepszego spektaklu zdobył BRONIEWSKI, natomiast za najlepszego aktora uznano Roberta Ninkiewicza za rolę tytułową w BRONIEWSKIM.

Adam Orzechowski został laureatem nagrody Pomorski Sztorm w kategorii Człowiek Roku za reżyserię spektaklu BRONIEWSKI Radosława Paczochy. Uroczyste ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród odbyło się 8 kwietnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Florian Staniewski został laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rolę Pluszkina w MARTWYCH DUSZACH Nikołaja Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Uroczyste ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród odbyło się 23 kwietnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

3 lipca w Dzienniku Gazecie Prawnej ukazało się podsumowanie sezonu 2014/2015. Jacek Wakar wyróżnił w nim Teatr Wybrzeże, szczególnie PORTRET DAMY w reżyserii Eweliny Marciniak: „Z ostatnich miesięcy zapamiętam jeszcze na pewno OBWÓD GŁOWY Zbigniewa Brzozy z poznańskiego Teatru Nowego oraz PORTRET DAMY Eweliny Marciniak z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, którym to widowiskiem Marciniak zgłosiła akces do reżyserskiej ekstraklasy. Sukcesy Nowego i Wybrzeża potwierdzają, że teatry potrzebują czasu, by wejść na swe najwyższe obroty. Piotr Kruszczyński w Poznaniu i Adam Orzechowski w Gdańsku pracują konsekwentnie, nie zważając na mody. I dziś zasłużenie kolejnymi powstałymi na swoich scenach inscenizacjami triumfują. Teatru buduje ewolucja."

Dorota Kolak i Mirosław Baka zostali laureatami Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska Neptuny 2015. Uroczyste ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród odbyło się 14 sierpnia w Dworze Artusa w Gdańsku.

6 września Krzysztof Matuszewski, Piotr Biedroń, Katarzyna Dałek i Barbara Derlak zostali wyróżnieni w 23. edycji Subiektywnego spisu aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego.

10 września Ewelina Marciniak została nominowana do prestiżowej nagrody im. Konrada Swinarskiego za reżyserię PORTRETU DAMY Henry'ego Jamesa.

21 września Katarzyna Dałek za rolę Isabel Archer w PORTRECIE DAMY oraz Michał Jaros i Robert Ninkiewicz za kreacje młodego i starego Broniewskiego zostali nominowani do prestiżowej Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza.

23 września plakat do spektaklu DWÓCH W TWOIM DOMU zaprojektowany przez Wojciecha Korkucia zdobył brązowy medal na 11. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie.

28 września Teatr Wybrzeże uzyskał niezwykle wysokie noty w ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2014/2015". Krytycy teatralni wyróżnili BRONIEWSKIEGO, PORTRET DAMY, PRZEDWIOŚNIE, Adama Orzechowskiego, Ewelinę Marciniak, Magdę Kupryjanowicz, Katarzynę Borkowską, Dominikę Knapik, Roberta Ninkiewicza, Michała Jarosa, Sylwię Górę-Weber, Radosława Paczochę, Marcina Miodka oraz zespół Chłopcy kontra Basia. Warto podkreślić, że Teatr Wybrzeże został uznany przez wielu krytyków za najlepszy w Polsce.

8 października Mirosław Baka został laureatem Orła Pomorskiego 2015. Ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie nagrody odbyło się w Dworze Artusa.

28 października rozpoczął się plebiscyt na najlepszy spektakl Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski, w tym na BRONIEWSKIEGO Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego.

31 października jury 2. Festiwalu Nowego Teatru przyznało dwie nagrody twórcom PORTRETU DAMY - Nagrodę za scenografię Katarzynie Borkowskiej oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa za choreografie Dominice Knapik.

14 listopada Katarzyna Dałek, Michał Jaros i Ewelina Marciniak zostali nominowani do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

21 listopada Ewelina Marciniak za reżyserię PORTRETU DAMY otrzymała Nagrodę publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy na 17. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

24 listopada Dorota Kolak została laureatką RÓŻY GALI w kategorii teatr za rolę tytułową w MARII STUART Friedricha Schillera w reżyserii Adama Nalepy.

28 listopada Jury Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa „z satysfakcją odnotowało istotną i cenną obecność wielu pozycji polskiej literatury klasycznej w programach artystycznych Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy." Jury Konkursu nagrodziło Jakuba Roszkowskiego i Adama Nalepę za adaptację FARAONA Bolesława Prusa, Natalię Korczakowską i Wojtka Zrałka-Kossakowskiego za adaptację PRZEDWIOŚNIA Stefana Żeromskiego oraz Annę Met za scenografię do PRZEDWIOŚNIA. Ponadto Jury zdecydowało o rekomendacji do Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska w Opolu w 2016 roku FARAONA i PRZEDWIOŚNIA .

8 grudnia znakomity BRONIEWSKI Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego zajął drugie miejsce w plebiscycie na najlepszy spektakl Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski.

18 grudnia FARAON Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy znalazł się w rankingu 10. najlepszych spektakli 2015 roku sporządzonym przez Anetę Kyzioł z tygodnika Polityka: „Młody faraon kontra kapłani, a w tle walki stronnictw, przebiegli lobbyści, podchody dyplomatyczne i nieczyste zagrania. Bolesław Prus jak George R. R. Martin."

18 grudnia Teatr Wybrzeże znalazł się w podsumowaniu teatralnym 2015 roku sporządzonym przez Jacka Cieślaka z Rzeczpospolitej: „Jednak dobrego teatru środka jest jak na lekarstwo. Pod dyrekcją Adama Orzechowskiego proponuje go Teatr Wybrzeże, który wystawił znakomity spektakl Grzegorza Wiśniewskiego KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF? oraz PORTRET DAMY Eweliny Marciniak."

24 grudnia MURZYN WARSZAWSKI Antoniego Słonimskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego znalazł się w podsumowaniu teatralnym 2015 roku sporządzonym przez Witolda Mrozka z Gazety Wyborczej: „W 2015 r. zbieraliśmy pokłosie ministerialnego konkursu Klasyka żywa ogłoszonego z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce. To program wspierający realizację klasycznych polskich tekstów. [...] Adam Orzechowski w gdańskim Teatrze Wybrzeże zrobił niewystawianego od wojny MURZYNA WARSZAWSKIEGO Antoniego Słonimskiego - odsądzaną w dwudziestoleciu od czci i wiary zarówno z lewej, jak i prawej strony komedię o asymilującym się Żydzie ultrapatriocie, satyrę na kompleksy względem szlacheckich wzorców polskiej kultury."

28 grudnia Teatr Wybrzeże zdominował ranking najważniejszych wydarzeń teatralnych 2015 roku, przygotowany przez Łukasza Rudzińskiego z portalu Trójmiasto.pl. Spektakle roku - FARAON, KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?: „FARAON to majstersztyk adaptacyjno-dramaturgiczno-inscenizacyjny. Bowiem wielowymiarową i bardzo skomplikowaną powieść Bolesława Prusa reżyser Adam Nalepa wraz z dramaturgiem Jakubem Roszkowskim przenieśli na Dużą Scenę Wybrzeża w sposób niezwykle precyzyjny i zrozumiały dla każdego widza. Zaproponowali aktorom bardzo statyczne, długie sceny, rozgrywające się w gigantycznej śluzie kanału. Choć to nietypowy spektakl, bez technicznych fajerwerków, publiczność czeka prawdziwa inscenizacyjna perełka w punkcie kulminacyjnym przedstawienia. Bardzo wyrafinowany, kto wie czy nie najdojrzalszy, teatr czeka jednak widzów KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF? Edwarda Albeego, które na deski Teatru Wybrzeże przeniósł Grzegorz Wiśniewski. Słynna sztuka oparta na grze pozorów i sado-masochistycznej zabawie czwórki bohaterów, okazuje się prawdziwym seansem okrucieństwa, ujawniania traum i wymyślnych psychicznych tortur zadawanych sobie samemu lub ukochanej osobie. To ciężki psychologiczny teatr w doskonałym wykonaniu aktorów Wybrzeża." Aktorzy roku - Dorota Kolak, Mirosław Baka: „Eksportowy duet gwiazd Teatru Wybrzeże w KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF? stworzył wybitne kreacje. Rolą dominującej, nieustająco kastrującej swojego męża i prowokującej go na przemian, a przy tym w pełni od niego uzależnionej Marty, zachwyca Dorota Kolak. Zaś złamany życiowo, zakompleksiony, życiowy nieudacznik George, który zaatakowany staje się desperacko agresywny, złośliwy i nieprzyjemny, w wykonaniu Mirosława Baki to rola mistrzowska. W tak wybornej formie chciałoby się ich oglądać jak najczęściej." Odkrycie roku - Marcin Miodek: „Marcin Miodek trafił na Wybrzeże świeżo po szkole aktorskiej i już w swoim debiucie w koprodukcji Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże stworzył niezapomnianą rolę komediową, przyćmiewającą szereg innych, znacznie większych. Aktor w WESOŁYCH KUMOSZKACH Z WINDSORU był klasą sam dla siebie - przezabawny jako Piotr Tuman, z mimiką rodem z kreskówek i energią scenicznego fajtłapy oraz niezwykle plastyczną fizjonomią, pozwalającą mu z miejsca przeistoczyć się w Quasimoda. Rolą w WESOŁYCH KUMOSZKACH... zapracował na etat w Teatrze Wybrzeże. Na kolejne spektakle z jego udziałem warto czekać z dużą uwagą, bo to talent pierwszej wody."

29 grudnia portal Kulturaonline uznał RAJ DLA OPORNYCH za jeden z 10 najlepszych spektakli 2015 roku: „Krystyna Janda wykazała się sprawną reżyserką, wyciągając z oszczędnej fabuły to, co najlepsze: ciekawe, pełne życia postaci i dowcipne dialogi. Znakomity zespół aktorski i zabawny, zgrabnie napisany tekst sztuki złożyły się na spektakl wesoły, żartobliwy, ale i niepozbawiony refleksji. Mówiący o problemach, które w większym lub mniejszym stopniu dotyczą każdego współczesnego człowieka."

30 grudnia Dziennik Bałtycki uznał nasz PORTRET DAMY za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2015 roku: „Z powieści PORTRET DAMY Henry'ego Jamesa Magda Kupryjanowicz (dramaturgia) nie zostawiła jednego zdania. A jednak - reżyser Ewelina Marciniak stworzyła na scenie Teatru Wybrzeże plastycznie wyrafinowaną i intelektualnie intrygującą własną wersję losów panny Archer. Znakomity spektakl." Ponadto redakcja Dziennika Bałtyckiego za jedno z najważniejszych wydarzeń 2015 roku uznała Pierwszy sezon Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w tym WESOŁE KUMOSZKI Z WINDSORU przygotowane wspólnie z Teatrem Wybrzeże.

30 grudnia redakcja gazety Polska Metropolia Warszawska uznała FARAONA za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2015 roku: „Trudno wyobrazić sobie kulturę bez teatru. Warto tu przypomnieć, że Sejm ustanowił mijający rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. Obchodziliśmy 2015 rocznice powołania Teatru Narodowego, a tym samym ustanowienia teatru publicznego w naszym kraju [...] Oglądaliśmy sporo dobrych spektakli m.in. FARAONA w reżyserii Adama Nalepy w Teatrze Wybrzeże."

31 grudnia redakcja Tygodnika Kulturalnego na antenie TVP Kultura uznała nasz PORTRET DAMY za jeden z najlepszych spektakli 2015 roku: „PORTRET DAMY staje się opowieścią nie tyle o inicjacji głównej bohaterki świetnie granej przez Katarzyną Dałek, ale o tym, że na zgliszczach starej Europy, na zgliszczach starego porządku można wybudować coś innego."

12 stycznia nasza etatowa reżyserka Ewelina Marciniak została laureatką Paszportów Polityki „za pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru." Ewelina Marciniak nominację do Paszportów „zawdzięcza szczególnie PORTRETOWI DAMY według powieści Henry'ego Jamesa z gdańskiego Wybrzeża. To odważna i nieschematyczna opowieść o konwenansach i przesądach starej Europy, odbierających wolność wyzwolonej, zdawałoby się, kobiecie, opowieść efektowna i misterna, namiętna i ironiczna zarazem." Kapituła nominowała także Dominikę Knapik „za jej pracę w teatrze dramatycznym, choreografie do spektakli, m.in. także nominowanej w tym roku do Paszportu Polityki reżyserki Eweliny Marciniak (AMATORKI i PORTRET DAMY z gdańskiego Teatru Wybrzeże oraz MORFINĘ z katowickiego Śląskiego), Igi Gańczarczyk czy Anny Smolar." Ponadto Kapituła zgłosiła do Paszportów reżysera BRONIEWSKIEGO i dyrektora Teatru Wybrzeże Adama Orzechowskiego, scenografkę PORTRETU DAMY i CIĄGU Katarzynę Borkowską, autora CIĄGU i dramaturga AMATOREK i CIĄGU Michała Buszewicza oraz zespół Chłopcy Kontra Basia występujący w PORTRECIE DAMY.

VIII EDYCJA WYBRZEŻA SZTUKI

Od 30 października do 12 listopada trwała VIII edycja Wybrzeża Sztuki. W ramach przeglądu zaprezentowaliśmy KONCERT ŻYCZEŃ z Danutą Stenką, WROGA LUDU w reżyserii Jana Klaty, Pożar w Burdelu z DZIEWCZYNĄ Z MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI, PORTRET DAMY w reżyserii Eweliny Marciniak, MACIEJA KORBOWĘ I BELLATRIX w reżyserii Krystiana Lupy oraz MARIĘ CALLAS. MASTER CLASS z Krystyną Jandą. Miło nam poinformować, że spektakle prezentowane na tegorocznej edycji Wybrzeża Sztuki spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej.

„Przegląd okazał się imprezą bardzo ciekawą, złożoną z głośnych teatralnych nowości, dających do myślenia i zostających na dłużej w pamięci. [...] W takiej formie jak w tym roku Wybrzeże Sztuki wydaje się niezbywalnym akcentem trójmiejskiego kulturalnego kalendarza."

Jarosław Zalesiński, Dziennik Bałtycki

„Wybrzeże Sztuki zasłużenie cieszy się rangą jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Pomorzu - tegoroczna edycja, podobnie jak minione, utrzymana była na bardzo wysokim poziomie."

Agata Olszewska, portal gdansk.pl

VII SEZON SCENY LETNIEJ

Podczas wakacyjnych miesięcy na Scenie Letniej zaprezentowaliśmy premierowego MURZYNA WARSZAWSKIEGO, AKT RÓWNOLEGŁY, WIELKĄ IMPROWIZACJĘ, WILLKOMMEN W ZOPPOTACH, SEANS, spektakl SKRZYNK@PANDORY oraz znakomite LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI. Miło nam poinformować, że nasze spektakle obejrzało 8 tysięcy widzów!

PRZEBUDOWA TEATRU WYBRZEŻE

W Teatrze Wybrzeże trwają prace budowlane, których efektem będzie powstanie nowej sceny - Starej Apteki w Gdańsku, oraz modernizacja Sceny Malarnia i Dużej Sceny, a także podniesienie jakości przestrzeni ulicy Teatralnej. Zakończenie wszystkich prac inwestycyjnych planowane jest na 2020 rok. Małgorzata Zamorska z działu inwestycji Teatru Wybrzeże o przebudowie: „18 czerwca 2014 roku poznaliśmy projekt, który zwyciężył w konkursie architektonicznym na modernizację scen Teatru Wybrzeże. Pierwsze miejsce zajęła Autorska Pracownia Architektoniczna - Jacek Bułat z Poznania, która opracowuje dokumentację projektową dla modernizacji zespołu budynków Teatru Wybrzeże. Jednocześnie od listopada 2014 roku trwają prace remontowe, których zakończenie planujemy na 2020 rok. Warto podkreślić, że wszystkie remonty toczą się przy zachowaniu ciągłości pracy artystycznej. Największe zmiany widać do tej pory na ulicy Teatralnej, łączącej Targ Węglowy z ulicą św. Ducha. Przez ostatnie lata budynek tzw. Przejścia Bramnego - zlokalizowany między Zbrojownią a Starą Apteką był wynajmowany, a ponieważ jego stan techniczny był bardzo zły - budynek został rozebrany i w tym miejscu powstanie nowa scena - Stara Apteka. Tym samym w Gdańsku będziemy mieli aż cztery sceny. Nowa scena Stara Apteka będzie mniej więcej takiej samej wielkości jak Scena Malarnia czy Scena Kameralna w Sopocie, tak by można było wymiennie prezentować na nich spektakle. Powstanie też nowy, przeszklony łącznik między nową sceną a głównym budynkiem teatru, z widokiem na Targ Węglowy. Szklany łącznik odsłoni również widok z Targu Węglowego na Starą Aptekę - zabytkowy budynek z XVII wieku, na którym wkrótce rozpoczną się prace konserwatorskie. W kolejnych latach prace obejmą także modernizację Sceny Malarnia i budynek główny z Dużą Sceną - zmodernizowane zostanie foyer oraz technologia teatralna Dużej Sceny. Stare, ręcznie sterowane urządzenia teatralne zostaną wymienione na nowoczesne, automatyczne rozwiązania o nowych możliwościach scenograficznych. Ponadto, w porozumieniu z miastem planowane jest również wykonanie remontu nawierzchni i modernizacja oświetlenia na ulicy Teatralnej, w celu uczynienia z tej uliczki nowej przyjaznej przestrzeni miejskiej. Dotychczasowe prace remontowe sfinansował Pomorski Urząd Marszałkowski. W 2014 roku Samorząd przekazał na ten cel 1 100 000, w 2015 roku kolejne 4 mln. Dzięki porozumieniu pomiędzy władzami samorządowymi a władzami Gdańska - Miasto wsparło projekt kwotą 2 mln złotych. Środki na prace konserwatorskie Teatr pozyskał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Dziedzictwo Kulturowe. Priorytet Ochrona Zabytków." Teatr będzie składał wnioski o dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Do tej pory Unia Europejska, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, wsparła wykonanie dokumentacji projektowej inwestycji, przekazując na ten cel prawie 574 tys. zł."

EDUKACJA

W minionym sezonie prowadziliśmy niezwykle intensywną działalność edukacyjną: zorganizowaliśmy 101 Warsztatów Teatralnych, w tym 17 do LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI, 31 Lekcji Teatralnych, 91 tur Zwiedzania Teatru, 3 Lekcje Dramatu oraz 6 spotkań Dyskusyjnego Klubu Teatralnego. Miło nam poinformować, że we wszystkich działaniach edukacyjnych uczestniczyło 5 tysięcy osób!

INNE WYDARZENIA

W 2015 roku zorganizowaliśmy 23 LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI i wszystkie one cieszyły się dużym uznaniem ze strony naszej najmłodszej, ale również starszej publiczności. Wzięło w nich udział ponad 5 tysięcy widzów!

W zeszłym roku zorganizowaliśmy 9 edycji Rodzica w Teatrze, inicjatywy skierowanej do rodziców, którzy wcześniej ze względu na konieczność opieki nad małymi dziećmi nie mogli wybrać się do teatru. Miło nam poinformować, że z naszej oferty skorzystało blisko 300 osób.

W 2015 roku ukazały się 2 numery magazynu WYBRZEŻA. Na łamach naszego teatralnego magazynu można było przeczytać m.in. wywiady z reżyserami premierowych spektakli, satyryczne opowiadania Abelarda Gizy i Szymona Jachimka oraz felietony Doroty Androsz.

Z okazji 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fundacja Pomysłodalnia i Teatr Wybrzeże zorganizowały charytatywny koncert ŚPIEWAJĄCY AKTORZY, który odbył się 11 stycznia na Scenie Kameralnej w Sopocie.

Od 2 do 15 lutego trwały FERIE W TEATRZE W WYBRZEŻE. Miło nam poinformować, że uczestniczyło w nich niemal 700 osób! W ramach tegorocznej edycji przygotowaliśmy dla naszych młodszych i starszych widzów szereg atrakcji - prezentacje spektaklu PODRÓŻE GULIWERA oraz 12. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI, warsztaty teatralne, zwiedzanie teatru oraz lekcje dramatu. Zajęcia poprowadziła Marzena Nieczuja-Urbańska i Weronika Łucyk.

12 lutego firma Ziaja została mecenasem Teatru Wybrzeże. Mecenat firmy stanowi wsparcie dla bieżącej działalności Teatru, który przyznał przedsiębiorstwu tytuł Partnera Strategicznego.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 22 marca odbyły się Drzwi Otwarte w Teatrze Wybrzeże. W programie znalazło się m.in. zwiedzanie Dużej Sceny, pokaz charakteryzacji teatralnej, znakomity BRONIEWSKI, warsztaty na Scenie Kameralnej, 13. LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI oraz wykład dr Eweliny Damps o historii Teatru Wybrzeże. Z przyjemnością informujemy, że odwiedziło nas niemal tysiąc widzów!

Uroczystości wręczenia nagród teatralnych Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego towarzyszyło otwarcie wystawy TEGO NIE WIDAĆ, na której prezentujemy zdjęcia z zakulisowego życia Teatru Wybrzeże. Autorem zdjęć jest Michał Szlaga, jeden z najwybitniejszych polskich fotografów, który przez blisko pół roku uczestniczył w niezwykle istotnych, ale często niewidocznych dla widzów wydarzeń z życia gdańskiej sceny. Otwarcie wystawy odbyło się 30 marca we foyer Dużej Sceny.

Teatr Wybrzeże włączył się do akcji BILET ZA 250 GROSZY odbywającej się z okazji jubileuszu 250-lecia teatru publicznego. W ramach akcji bilet na BRONIEWSKIEGO prezentowanego 23 maja kosztował jedynie 250 groszy. Sprzedaż biletów rozpoczęła się 11 maja i nasz spektakl został w całości sprzedany w ciągu 20 minut od otwarcia kas biletowych.

23 i 24 maja na Dużej Scenie znakomity i wielokrotnie nagradzany BRONIEWSKI Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego został zaprezentowany w wersji z napisami dla osób niedosłyszących i niesłyszących (napisy były wyświetlone nad sceną).

8 sierpnia Teatr Wybrzeże wziął udział w Jarmarku św. Dominika w ramach akcji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego promującej podległe samorządowi województwa instytucje kultury. Na stoisku Teatru Wybrzeże na Targu Węglowym odbyła się m.in. charakteryzacja teatralna i pokaz kostiumów teatralnych, prezentacja elementów scenografii, Teatralny Blue Box, oraz konkursy. Z przyjemnością informujemy, że nasze stoisko odwiedziło blisko tysiąc osób!

Premierze FARAONA towarzyszyło otwarcie wystawy OD TRAGEDYI DO OPERETKI - KLASYKA POLSKA W TEATRZE WYBRZEŻE, na której prezentujemy blisko sto fotogramów
ze spektakli Teatru Wybrzeże zrealizowanych na podstawie tekstów „Klasyki Żywej" polskiego teatru.

Od 31 sierpnia do 5 września na Scenie Kameralnej trwała 4. edycja Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction - jedynego w Polsce przeglądu poświęconego teatrowi dokumentalnemu. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Teatru BOTO i Teatr Wybrzeże.

Od 31 sierpnia do 11 października w Teatrze Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku prezentowana była wystawa PLAKATY TEATRU WYBRZEŻE W GDAŃSKU, na której można było zobaczyć plakaty zaprojektowane dla Teatru Wybrzeże m.in. przez Mirosława Adamczyka, Tomasza Bogusławskiego, Irenę Chrul, Annę Ciesielczyk, Lexa Drewińskiego, Macieja Hibnera, Franciszka Starowieyskiego i Waldemara Świerzego.

Premierze KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF? Edwarda Albee'ego towarzyszyło otwarcie wystawy zdjęć Tadeusza Linka z prapremierowego spektaklu z 1965 roku, na której prezentujemy również oryginalne projekty dekoracji i kostiumów autorstwa Franciszka Starowieyskiego.

11 października odbył się teatralny spacer ulicami Gdańska. Projekt towarzyszył obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Spacer poprowadził Mieczysław Abramowicz.