Po premierze MARII STUART

Po premierze MARII STUART

W miniony piątek na Dużej Scenie odbyła się premiera MARII STUART Friedricha Schillera w reżyserii Adama Nalepy. Przedstawienie zainaugurowało sezon artystyczny 2014/2015 w Teatrze Wybrzeże. Miło nam poinformować, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej!

„MARIA STUART to brawurowo zagrany spektakl z dwiema wielkimi kreacjami aktorskimi. To również inne wcielenie reżyserskie samego Nalepy niż to znane z poprzednich jego przedstawień w Wybrzeżu."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

„Naprzeciw siebie stanęły Dorota Kolak w roli Marii i Katarzyna Figura jako Elżbieta. Sukces Kolak grającej świetne role w Wybrzeżu od ponad 30 lat tylko potwierdza jej pozycję, natomiast „nowa" w zespole Figura w dramatycznej roli może utrzeć nosa niedowiarkom."

Kamila Łapicka, tygodnik wSieci

„Warto zobaczyć tę pełną emocji, dramatyczną opowieść o ambicjach, miłość, śmierć - walce o tron. Owacje na stojąco po spektaklu były jak najbardziej zasłużone."

Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki

„Spektakl zachwyca grą aktorską, m.in. zabawny Jarosław Tyrański w roli francuskiego hrabiego Pomponne de Bellievre, pełen życia i namiętności Piotr Witkowski, czyli Mortimer Paulet chcący uratować Marię przed tragicznym losem oraz przejmująca w roli służącej Justyna Bartoszewicz. [...] Spektakl to spójna, przemyślana całość."

Marzena Bakowska, strona internetowa Radia Gdańsk

„Wielki spektakl zagrany przez wielkich aktorów po mistrzowsku. Gorąco miłośnikom teatru w każdym wieku polecam!"

Katarzyna Korczak, Czas Pomorza

„Kolejny spektakl w reżyserii Adama Nalepy to jego następny sukces. Jedną z głównych zalet dzieła jest nieczęsta w polskim teatrze artystycznym komunikatywność. Brak „fajerwerków" w strukturze symbolicznej pozwala na przyglądanie się centralnym bohaterkom, na świadomym podążaniu za słowem, za budowaniem w sobie potwierdzeń reguł, jakie rządzą światem bohaterów."

Katarzyna Wysocka, Gazeta Świętojańska

„Odwołująca się do współczesności inscenizacja Nalepy sięga dużo głębiej - jest wiwisekcją motywów postępowania obu władczyń walczących o tron, do którego obie roszczą prawo. Jest analizą ich postaw i relacji z najbliższymi współpracownikami, z którymi równie łatwo idzie się do łóżka, co wysyła na śmierć."

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

„MARIA STUART w reżyserii Adama Nalepy wpisuje się stylistycznie w najcenniejsze tradycje aktorskiego teatru. To tradycje wyostrzonego sporu przy otwartej kurtynie. Nagle dialog sprzed stuleci dźwięczy w Teatrze Wybrzeże współcześnie."

Henryk Tronowicz, Dziennik Bałtycki

„Sceniczna rozgrywka rozpisana na tyle wspaniałych kreacji aktorskich przedstawia się niezwykle imponująco."

Anna Kołodziejska, Teatralia

„W moim przekonaniu rezygnacja z monumentalności zaznaczyła jedynie jeszcze silniej cechy teatru Nalepy - sztuki podporządkowanej przede wszystkim aktorowi, eksperymentującej w obrębie interpretacji, konstrukcji zawsze otwartej i mocno opartej na sile słowa. Minimalistyczna forma MARII STUART nie oznacza tu odstąpienia od charakterystycznej dla Nalepy wielości narracyjnej. Wpisane w obręb spektaklu autokomentarze, ironizujące gesty, a nade wszystko sposób prowadzenia poszczególnych postaci - poszerza klasyczny tekst i uruchamia nowe dla niego konteksty."

Anna Jazgarska, portal Teatralny.pl

„Spektakl Adama Nalepy odsłania nie tylko ponadhistoryczne mechanizmy bezwzględnej gry o tron, ale przede wszystkim pozorność władzy uzależnionej od poklasku tłumów."

Joanna Puzyna-Chojka, pismo Teatr

„Sztuka powinna poruszać, dawać do myślenia. A jeśli robi to w takim stylu, to można powiedzieć tylko jedno: brawo!"

Urszula Korąkiewicz, portal CDN