Po prapremierze WIĘZI

Po prapremierze WIĘZI

Za nami kolejna prapremiera na nowej scenie Stara Apteka! Z przyjemnością informujemy, że WIĘZI Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza na podstawie dzienników i relacji reżyserki spektaklu Oleny Apczel spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności krytyki teatralnej.

„Rewersem inteligentnej gry ze stereotypami i opresyjną martyrologią jest subtelna, liryczna opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie i o tym, co sprawia, że jesteś tym, kim jesteś. I właśnie ten kameralny, poetycki portret rodziny jest największą siłą WIĘZI.”

Michał Centkowski, Newsweek

„Jeśli chodzi o reżyserię, to przyznać trzeba, że wzbudza ona podziw i szacunek dla młodej twórczyni, która stworzyła spektakl tak wielowymiarowy i wielowątkowy - i to stanowi jego największy atut i jego siłę. [...] WIĘZI - jak sam tytuł wskazuje - to coś, co łączy lub jednoczy ludzi ze sobą (w tym przypadku rodzinę czy Polaków i Ukraińców), ale jednocześnie odnosi się do słowa więzić, czyli trzymać kogoś w przymusowym zamknięciu, w więzieniu albo pozbawiać swobody ruchów, działania lub decyzji. Paradoksalnie oba te wyrazy pochodzą z jednej rodziny i pokazują złożoność tego zjawiska. I o tym też jest gdańskie przedstawienie. Można by jeszcze o nim wiele mówić, bo jest złożone, wielowymiarowe i wielopoziomowe, ale najlepiej o tym się przekonać samemu i wybrać się, by je obejrzeć do Starej Apteki. Warto.”

Magdalena Raczek, Trójmiasto.pl

„Publicystyczna, lecz wyważona i zdystansowana forma czyni z WIĘZI spektakl poruszający, a przede wszystkim niezwykle potrzebny.”

Magda Mielke, portal Teatr dla Wszystkich

„Choć temat jest trudny, cała historia opowiedziana została bez krzty patosu, w dodatku przełamana humorem, co nadaje jej wielowymiarowości i lekkości.”

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

„Można polubić ten świat Oleny Apczel, dowcipny, mądry i pełen niuansów. Wychodzimy z teatru bogatsi o porcję wzruszeń, ale też uwrażliwieni, z chęcią by dalej zgłębiać świat, który mamy na wyciągniecie dłoni i który podobny jest do naszego bardziej, niż chcemy się do tego przyznać.”

Anna Umięcka, portal gdansk.pl

„Spektakl WIĘZI to potrzebny i aktualny komentarz do współczesnych relacji polsko-ukraińskich. Osobiste spojrzenie młodej reżyserki, Oleny Apczel, która dzieli się w tej sztuce bardzo osobistymi doświadczeniami, cechuje dystans, humor i potrzeba wzajemnego zrozumienia.”

Marek Nowak, Informator Pomorza

„Utrzymywanie publiczności w owym stanie niepewności nie jest zastosowaną z rozmysłem strategią utrudniania odbioru, pełni za to funkcję swojego rodzaju broni przed kolonizatorskim spojrzeniem, które gotowe byłoby pośpiesznie przyporządkować poszczególnym elementom znaczenia i ustalić między nimi stabilną równowagę.”

Zuzanna Berendt, www.sztukawspolczesna.org

Opublikowano: