Ósma Recepta w Starej Aptece

Ósma Recepta w Starej Aptece

Dzisiaj o godzinie 18.00 odbędzie się ósma Recepta w Starej Aptece, w ramach której zaprezentujemy film WHITE CUBE Wojciecha Pustoły. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserem. Wstęp wolny!

Carrara to małe włoskie miasteczko, słynne za sprawą wydobywanego tam marmuru. To świat idealnie zakonserwowany, zapatrzony w przeszłość, bazujący na tradycyjnych wartościach. Miejsce, które od zawsze było mekką rzeźbiarzy, dla których rzemiosło stanowiło i wciąż stanowi podstawę relacji ze świętym kamieniem. Współczesna technologia wstrząsnęła posadami tego świata, wydając na świat robota Antropomorfo. Skonstruowana na bazie ruchu ludzkiej ręki maszyna wyrzeźbi w marmurze dowolny plik 3D, wygenerowany w komputerze. Konsekwencje rewolucji cybernetycznej w dziedzinie rzeźby kamiennej wydają się oczywiste – to początek końca. Mimo tego talibowie rzeźby, jak nazywają siebie lokalni artyści, nie poddają się. Marmur, mówią, potrzebuje miłości i czasu. Czasu jednak nie ma. Czas to pieniądz. Środki produkcji w sztuce zmieniły się, a na pytania z tym związane wciąż nie ma dobrych odpowiedzi. Czym jest dziś praca nad dziełem sztuki? Czym jest jakość w pracy nad dziełem sztuki. I być może najważniejsze z nich – czym właściwie jest dziś praca? Kreatywny dokument Wojtka Pustoły, utrzymany w estetyce slow cinema, zanurza widza w odmęty złożonego świata Carrary, odkrywając warstwami to, co zazwyczaj pozostaje ukryte.

WHITE CUBE
Reżyseria i scenariusz: Wojciech Pustoła
Operator: Bartosz Świniarski
Montaż: Przemysław Chruścielewski, Beata Walentowska
Producent: Endorfina Studio, Marta Golba
Czas: 74 minuty

Wojciech Pustoła (ur. 1980) - artysta wizualny, autor filmów, rzeźbiarz i scenograf. Absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP i kierunku Intermedia na UAP w Poznaniu. Pustoła wypracował charakterystyczny dla siebie minimalistyczny styl, widoczny zarówno w jego pracach rzeźbiarskich, scenograficznych, filmowych, jak i performatywnych. W teatrze wyznawca antyscenografii - szuka możliwie najbardziej oszczędnych sposobów kreowania przestrzeni i tworzenia obiektów scenicznych, których funkcja zawsze poprzedza estetykę. W latach 2013-2018 współpracował z reżyserem teatralnym Wojtkiem Ziemilskim nad koncepcją oraz scenografią licznych przedstawień teatralnych, m.in. nagradzanego na międzynarodowych festiwalach spektaklu JEDEN GEST o świecie osób głuchych. Autor rzeźb z marmuru, które tworzy w technice bezpośredniego cięcia. Od lat związany z toskańskim regionem Massa-Carrara, gdzie powstają jego rzeźby w kamieniu oraz prace filmowe.