O PIESZO w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

O PIESZO w Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

Serdecznie zapraszamy na I edycję Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęconego problematyce spektaklu PIESZO. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, 8 grudnia po spektaklu PIESZO na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże (początek około godziny 20.00). Wstęp wolny.

Na spotkaniu obecni będą twórcy spektaklu: reżyser Anna Augustynowicz oraz zespół aktorski. Dyskusję moderować będzie kierownik literacki Teatru Wybrzeże, Cezary Niedziółka.

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Teatralnego odbywać się będą cyklicznie, raz w miesiącu. Kolejna, II edycja odbędzie się w styczniu i będzie poświęcona spektaklowi PER PROCURA.

Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością i zespołem Teatru Wybrzeże. Chcemy nie tylko stworzyć widzom możliwość zbliżenia się ze środowiskiem twórców i możliwość rozmowy o teatrze, ale także docenić zaangażowaną część widowni. Dlatego wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 15 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają pod koniec sezonu Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu 2011/2012.

O SPEKTAKLU

Opublikowana przez Mrożka w 1980 roku sztuka, opisuje w realistyczny, wręcz okrutny sposób przełomowy moment w dziejach Polski - ostatnie chwile II wojny światowej i pierwsze dni w nowej, komunistycznej rzeczywistości. Jej bohaterowie idą - dosłownie, za posuwającym się frontem i w przenośni, za "parowozem" historii; zderzają się z nową, tuż powojenną rzeczywistością. Przypomnienie tej ważnej w dziejach polskiej dramaturgii pozycji jako metafory zmagania się z losem i wielką historyczną manipulacją, pozwala spojrzeć na nią na nowo, dokonać jej reinterpretacji. Próba ta wydaje się być ważna właśnie tu, w Gdańsku; szczególnie, że zadania tego podjęła się jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek, Anna Augustynowicz.

Anna Augustynowicz o spektaklu: „Mrożek pyta o przestrzeń, którą dziedziczymy „wchodząc w ojcowskie buty". O mentalność rozpiętą między Wschodem a Zachodem. O społeczeństwo skazane na przeszłość i wygnane w przyszłość. O bohatera dramatu pozbawionego czasu teraźniejszego. PIESZO pyta o porządek świata."

„PIESZO jest dziełem twórców bardzo świadomych materii teatralnej, wszystkich jej niuansów i detali. Reżyserka zrezygnowała ze współczesnych środków inscenizacyjnych. Zdecydowała się na prostą, surową poetykę, dobrze pasującą do dramatu Mrożka."

Agnieszka Kochanowska, Dwutygodnik

Sławomir Mrożek
PIESZO
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Scenografia: Marek Braun
Kostiumy: Wanda Kowalska
Dźwięk: Jacek Wierzchowski
Reżyseria świateł: Krzysztof Sendke

Występują: Dorota Androsz/Wanda Skorny, Mirosław Baka, Monika Chomicka-Szymaniak, Piotr Chys, Piotr Domalewski, Grzegorz Falkowski, Grzegorz Gzyl, Dorota Kolak, Krystian Wieczorek/Michał Kowalski, Hubert Zduniak.

Premiera: 5 czerwca 2009
Czas: 1 godzina 30 minut (bez przerw)