Nagrody dla Doroty Kolak i Joanny Bogackiej

Nagrody dla Doroty Kolak i Joanny Bogackiej

Z radością informujemy, że Dorota Kolak i Joanna Bogacka zostały laureatkami 52. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Laureatkom serdecznie gratulujemy!

Jury jedynego w Polsce festiwalu sztuki aktorskiej w składzie Ewa Kaim, Adam Nalepa, Paweł Szkotak, Ewa Wencel i Waldemar Zawodziński po obejrzeniu dziewięciu spektakli konkursowych postanowiło przyznać aż dwie nagrody za kreacje aktorskie w spektaklu NA POCZĄTKU BYŁ DOM: Główną Nagrodę Aktorską w wysokości 5 000 zł za rolę pierwszoplanową żeńską Dorocie Kolak za rolę Myry Bolton oraz Nagrodę Aktorską im. Jacka Woszczerowicza za rolę drugoplanową ufundowaną przez ZASP w wysokości 3 000 zł Joannie Bogackiej za rolę Milly Boles.

O SPEKTAKLU

NA POCZĄTKU BYŁ DOM to historia Myry (alter ego Doris Lessing), kobiety liberalnej, niezależnej, kochającej wolność, która przez całe swoje życie walczyła o socjalistyczne ideały. Pewnego dnia musi jednak zmierzyć się nie z kolejną niegodziwością świata, stającego na drodze ku wiecznej szczęśliwości ale z prostym faktem, że jej syn Tony, mimo jej największych wysiłków i poświęceń, nie podziela jej poglądów, a co więcej nie godzi się na podporządkowanie życia polityce. Dla Tony'ego największą wartością jest stabilność i bezpieczeństwo, poczucie rodzinnego szczęścia, harmonii i komfortu. Syn z lekkim zażenowaniem obserwuje swoją starzejącą się matkę protestującą przeciwko testowaniu bomby wodorowej, a Myra nie może uwierzyć w to, że wychowała rasowego konserwatystę, przykładowego reprezentanta tak zwalczanej przez nią klasy mieszczańskiej.

„Augustynowicz zaufała sile tekstu Doris Lessing - to jemu podporządkowana jest reżyseria, świetna gra aktorska czy prosta i funkcjonalna scenografia Marka Brauna. I wybory reżyser okazały się jak najbardziej słuszne. Anna Augustynowicz stworzyła interesujące, zabawne i mądre jednocześnie widowisko."

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza

Doris Lessing
NA POCZĄTKU BYŁ DOM
Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Scenografia: Marek Braun
Kostiumy: Wanda Kowalska
Opracowanie muzyczne: Jacek Wierzchowski
Reżyseria światła: Krzysztof Sendke

Występują: Mirosław Baka (Philip Durrant), Joanna Bogacka (Milly Boles), Piotr Chys (Sandy Bolles), Piotr Domalewski (Tony Bolton), Krzysztof Gordon (Mike Ferris), Dorota Kolak (Myra Bolton), Emilia Komarnicka (Rosemary).

Prapremiera: 28 października 2011 roku na Scenie Kameralnej
Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)