Nagroda za scenografię do FARAONA

Nagroda za scenografię do FARAONA

Z radością informujemy, że jury społeczne 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych nagrodziło Macieja Chojnackiego za scenografię do FARAONA Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy. Laureatowi serdecznie gratulujemy!

O FESTIWALU

Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska to festiwal, który na stałe wpisał się w pejzaż najistotniejszych wydarzeń artystycznych i od ponad 40 lat jest najważniejszym tego typu przeglądem spektakli opartych na tekstach zaliczanych do kanonu literatury polskiej, jak również wciąż redefiniujących to, co stanowi jego istotę. Konfrontacje pozwalają na spotkanie z wielkimi twórcami polskiego teatru, z twórcami intuicyjnie odkrywającymi niebywałą aktualność klasyki, jak również z reżyserami młodszego pokolenia, poszukującymi nowych, współczesnych form wyrazu. W tym roku na festiwalu organizowanym wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, pojawiły się spektakle rekomendowane przez Jury Konkursu na inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa.

O LAUREACIE

Maciej Chojnacki (ur. 1977) - scenograf. Studiował na Wydziałach Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Stypendysta Wydziału Scenografii The Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie i Sant Gallen Hochschule w Szwajcarii. Debiutował w 2003 roku scenografią do ULICY GAGARINA Gregory'ego Burke'a w reżyserii Feliksa Falka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Jest autorem scenografii do kilkudziesięciu spektakli na scenach gdańskiego teatru, m.in. do ZWYCZAJNYCH SZALEŃSTW Petra Zelenki, SZEFA WSZYSTKICH SZEFÓW Larsa von Triera, KASI Z HEILBRONNU Heinricha von Kleista w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego, PRZED ODEJŚCIEM W STAN SPOCZYNKU Thomasa Bernharda w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, NIE-BOSKIEJ KOMEDII Zygmunta Krasińskiego oraz CZAROWNIC Z SALEM Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy oraz WIELKIEJ IMPROWIZACJA Abelarda Gizy, Jakuba Roszkowskiego i Wojciecha Tremiszewskiego w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Maciej Chojnacki współpracuje również z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera (m.in. GRUBA ŚWINIA Neila LaBute'a w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego), Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu (m.in. SĘDZIOWIE Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego), Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (m.in. HONOR SAMURAJA Adama Rappa w reżyserii Moniki Strzępki). Chojnacki stworzył również scenografię do wielu przedstawień wyreżyserowanych przez Małgorzatę Bogajewską, m.in. DAILY SOUP Amanity Muskarii w Teatrze Narodowym w Warszawie, oraz OSACZENI Władimira Zujewa w łódzkim Teatrze im. Jaracza. Za scenografię do SĘDZIÓW i NIEŚMIAŁEGO NA DWORZE otrzymał Nagrodę Artystyczną Złota Maska Opolszczyzny i Śląska (2008), a za scenografię do OSACZONYCH - wyróżnienie VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona w Zabrzu (2008).

O SPEKTAKLU

FARAON Bolesława Prusa to świetnie skonstruowany i napisany thriller polityczny. W cieniu Sfinksa i piramid odgrywa się opowieść o bezwzględnej walce o władzę, w której orężem stają się pieniądze, lud pracujący, kobiety i - przede wszystkim - religia. To wyjątkowe na skalę światową (choć często przez swoją historyczną stylizację niedoceniane) dzieło, w którym tak silnie zarysowany jest konflikt na linii władzy świeckiej i kościelnej. Wielość narodów, kultur, religii, rytuałów, sposobów zachowania i postrzegania świata zostaje zmieszanych w tyglu, jakim jest dla Prusa starożytny Egipt, i tworzy mieszankę niezwykle złożoną i iście wybuchową. Tak w czasach Ramzesów, jak i dzisiaj.

Adam Nalepa o spektaklu: „FARAON to świetnie napisana powieść, którą się czyta jednym tchem, jak jakiś kryminał - wyraziste postaci, mistrzowsko napisane dialogi, artyzm języka i niesamowity klimat. No i finałowy zwrot akcji, który najpierw paraliżuje, a potem zrzuca bezradnego czytelnika w przepaść! Kiedyś, krótko po zrealizowaniu BLASZANEGO BĘBENKA, kiedy - po moim powrocie do Polski - zacząłem nadganiać moje braki dotyczące polskiej literatury, FARAON urzekł mnie przede wszystkim swoją uniwersalnością: historią rozgrywająca się w Egipcie 3000 lat temu, na pozór odklejoną od polskich realiów, nie zawsze łatwych do zrozumienia dla kogoś, kto przez dwadzieścia kilka lat wychowywał się w innej kulturze. Dzisiaj, po ośmiu latach życia w Polsce, bycia nie tylko obserwatorem, ale także aktywną częścią tego społeczeństwa, jestem krok dalej. Jestem przerażony faktem, jak bardzo z dnia na dzień uaktualnia się wizja Prusa. Jak bardzo możemy rozpoznać się w niej my - w państwie, zdezorientowanym politycznie, w którym czy to religia, czy ekstremalne ugrupowania znajdują coraz większe poparcie, bo przynajmniej wskazują jakiś kierunek i zapełniają lukę, spowodowaną brakiem stabilizacji. No a poza tym w kraju hejterów, który nie ma już oczywistych naturalnych wrogów i kreuje sobie ich na własną potrzebę wewnątrz społeczeństwa, jest to także bardzo smutna opowieść o zabijaniu w zalążku idealizmu. Także mojego."

„Szlachetna prostota formy, czystość przekazu i świetny finał - przygotowana przez Teatr Wybrzeże pierwsza od kilkudziesięciu lat inscenizacja FARAONA zasługuje na słowa uznania."

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

Bolesław Prus
FARAON
Adaptacja: Adam Nalepa, Jakub Roszkowski
Reżyseria: Adam Nalepa
Dramaturg: Jakub Roszkowski
Scenografia: Maciej Chojnacki
Muzyka: Marcin Mirowski
Ruch sceniczny: Wioleta Fiuk, Patryk Gacki
Przygotowanie wokalne: Anna Domżalska
Asystent reżysera: Piotr Chys, Mariusz Babicki
Inspicjent - sufler: Katarzyna Wołodźko, Jerzy Gutarowski

W spektaklu występują: Jakub Mróz (Ramzes), Cezary Rybiński (Faraon), Anna Kociarz (Nikotris), Robert Ninkiewicz (Herhor), Krzysztof Matuszewski (Mefres), Piotr Chys (Tutmosis), Agata Bykowska (Sara), Katarzyna Kaźmierczak (Kama), Michał Kowalski (Pentuer), Jacek Labijak (Dagon), Sylwia Góra-Weber (Hiramme), Florian Staniewski (Sargon) oraz Piotr Kosewski (Sem, gościnnie) i Chór - Aleksandra Derda, Nadia Piętera, Patrycja Pośpiech, Anna Maria Wicka, Mateusz Dzierżawski, Maciej Glaza, Mateusz Kaczanowski, Dawid Olszowy, Eryk Pawlikowski, Dawid Pelowski, Błażej Stencel.

Premiera: 21 sierpnia 2015 roku na Dużej Scenie
Czas: 2 godziny 50 minut (jedna przerwa)