Nagroda dla Wojciecha Korkucia i Teatru Wybrzeże!

Nagroda dla Wojciecha Korkucia i Teatru Wybrzeże!

Z radością informujemy, że plakat do spektaklu DWÓCH W TWOIM DOMU zaprojektowany przez Wojciecha Korkucia zdobył brązowy medal na 11. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie. Laureatowi serdecznie gratulujemy!

O LAUREACIE

Wojciech Korkuć (ur. 1967) - jeden z najbardziej znanych ilustratorów i projektantów graficznych w Polsce. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1996 roku założył studio projektowe Korek Studio. Jego prace od wielu lat ukazują się w zagranicznych publikacjach. Zostały wielokrotnie uhonorowane w European Design Annual, magazynie Print, amerykańskim konkursie Creativity. Laureat głównej nagrody w konkursie na najlepszy kalendarz Vidical'98, zdobywca nagrody specjalnej New Moment w konkursie reklamy Kreatura w 1999 roku. Jego prace reklamowe zostały docenione w konkursie międzynarodowym Epica. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych i uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Dla Teatru Wybrzeże stworzył plakaty do GRZEGORZA DYNDAŁY, NA POCZĄTKU BYŁ DOM, WIELKIEJ IMPROWIZACJI i DWÓCH W TWOIM DOMU.

O SPEKTAKLU

Punktem wyjścia DWÓCH W TWOIM DOMU stała się historia Uładzimira Niaklajeu, białoruskiego poety i działacza politycznego, rozpoznawanego w Europie przede wszystkim w kontekście ostatnich wyborów prezydenckich w tym kraju (grudzień 2010). Niaklajeu był jednym z opozycyjnych kandydatów na prezydenta. W dniu wyborów, jeszcze przed zamknięciem lokali wyborczych, został dotkliwie pobity przez nieznanych, ubranych na czarno mężczyzn. Natychmiast trafił do szpitala, skąd został uprowadzony w nieznanym kierunku przez anonimowych sprawców i dopiero po pewnym czasie okazało się, że przetrzymuje go w swojej siedzibie, w skandalicznych warunkach, białoruskie KGB. Po miesięcznym pobycie w więzieniu umieszczono go na kilka miesięcy w areszcie domowym, podczas którego ograniczono mu możliwość spotkań z kimkolwiek (w tym z rodziną i lekarzem) i poddawano nieustającej obserwacji. Areszt zakończył się procesem, w którym Niaklajeu skazano na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Tekst skupia się przede wszystkim na niecodziennej sytuacji kilkumiesięcznego aresztu domowego. Naruszenie prywatności przestrzeni maleńkiego mieszkania w bloku, przekształcenie domu w miejsce odosobnienia i podleganie nieustannej obserwacji i inwigilacji przez uzbrojonych funkcjonariuszy KGB najżywiej zainteresowało Grieminę, założycielkę, dyrektorkę i ideolożkę moskiewskiego Teatru.doc. Młodzi dramatopisarze z Teatru.doc, stali współpracownicy Grieminy przeprowadzili szereg rozmów i wywiadów z Nieklejeu i jego żoną, na podstawie których Griemina zbudowała groteskowy dramat - scenariusz spektaklu, który określiła jako „komedia o prawach człowieka". Sztuka ukazuje dramat człowieka inwigilowanego, poddawanego nieustannym ograniczeniom, pokazuje, jak z odważnego działacza opozycyjnego system potrafi uczynić człowieka słabego, bezbronnego, bezsilnego i zamkniętego w sobie.

„Pomysł wystawienia tej sztuki w Polsce był zatem ważnym apelem o pamięć. Ale w interpretacji Rudolfa Zioły stała się ona czymś więcej niż paradokumentalnym opisem brutalności białoruskiego reżimu. To „więcej" ma już zresztą swoją utrwaloną nazwę. Mówi się o tym „siła bezsilnych". Jest w tych bezsilnych wszystkich czasów coś, czego żadna zewnętrzna siła nie potrafi złamać."

Jarosław Zalesiński, Teatr

Jelena Griemina
DWÓCH W TWOIM DOMU
Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Reżyseria: Rudolf Zioło
Scenografia, kostiumy: Katarzyna Stochalska
Reżyseria świateł: Damian Pawella
Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

W spektaklu występują: Grzegorz Gzyl (Władimir Nieklajew), Magdalena Boć (Olga Nieklajewa), Jakub Mróz (Pierwszy), Piotr Łukawski (Drugi).

Prapremiera: 24 sierpnia 2014 roku na Scenie Kameralnej w ramach Festiwalu Literacki Sopot

Czas: 1 godzina 20 minut (bez przerw)