Miło nam poinformować, że Mirosław Baka otrzymał Nagrodę Jubileuszową Prezydenta Miasta Gdańska z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej. Wręczenie nagrody odbyło się w minioną sobotę na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże po spektaklu CZAROWNICE Z SALEM w reżyserii Adama Nalepy. Laureatowi serdecznie gratulujemy!
O JUBILACIE
Wybitny aktor teatralny i filmowy. W 1988 roku ukończył Wydział Aktorski krakowsko-wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Gdy był jeszcze studentem Krzysztof Kieślowski powierzył mu główną rolę w KRÓTKIM FILMIE O ZABIJANIU. W tym po wielokroć nagradzanym, ważnym, wstrząsającym obrazie zagrał Jacka Łazara - dwudziestoletniego chłopaka, który zabija taksówkarza, zostaje osądzony i skazany na karę śmierci. Po pierwszym, jeleniogórskim sezonie od sierpnia 1988 roku jest aktorem Teatru Wybrzeże, w którym, dzięki wybitnym kreacjom, uznaniu publiczności i krytyki oraz wyrazistej osobowości wypracował sobie pierwszoplanową, gwiazdorską pozycję. Zagrał tu 45 ról. O aktorstwie mówi: „To niezwykle trudny zawód, którego podłoże tkwi głęboko w człowieku. Najwięcej nauczyłem się od ludzi, dużo mniej - w szkole." Na gdańskiej scenie po raz pierwszy pojawił się w spektaklu Mikołaja Grabowskiego STĄD DO AMERYKI, zaraz potem był Barabasz w WOLNOŚCI DLA BARABASZA, potem Biff w ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA, Chłopiec w GODZINIE KOTA, On w TUTAM-ie, Valentine w ARKADII, Hanemann, szekspirowscy: HAMLET, RYSZARD III i TYTUS ANDRONIKUS, czechowowscy Wujaszek Wania i Trigorin, Angel w BECZCE PROCHU, Ojciec w G®UPIE LAOKOONA, Superiusz w PIESZO, ostatnio Karol w SEKSIE DLA OPORNYCH oraz John Proctor w CZAROWNICACH Z SALEM. Mirosław Baka ma na swoim koncie także liczne role w Teatrze Telewizji, jest cenionym i popularnym aktorem filmowym i telewizyjnym, laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, a także fundatorem Fundacji ŻYĆ Z POMPĄ, która działa na rzecz dzieci leczonych przy pomocy pomp medycznych.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 11.02 kasa biletowa w Sopocie będzie otwarta w godzinach 12:00 - 16:00. Zapraszamy do zakupu biletów online pod adresem: bilety.teatrwybrzeze.pl oraz w kasie biletowej w Gdańsku.
Spotkajmy się na 81. spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Teatralnego. Rozmowa będzie dotyczyć spektaklu „Faust". W spotkaniu weźmie udział reżyser Radek Stępień (online) oraz zespół aktorski.
Poszerz perspektywę po spektaklu "Wspólny pokój". Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie o odbudowie Gdańska po 1945 roku - "Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek". Przewodnikiem będzie jej autor Klaudiusz Grabowski. Zapraszamy w sobotę, 22 lutego o godz. 12:00 do Wieży Więziennej Zespołu Przedbramia na Targu Węglowym. Czas trwania oprowadzania to około 75 minut.