NA POCZĄTKU BYŁ DOM - 50. spektakl

NA POCZĄTKU BYŁ DOM - 50. spektakl

Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się wyjątkowa, jubileuszowa prezentacja NA POCZĄTKU BYŁ DOM.

Premiera spektaklu miała miejsce 28 października 2011 roku na Scenie Kameralnej i była pierwszym w Polsce wystawieniem sztuki noblistki Doris Lessing, wystawieniem niezwykle ważnym, bowiem zadania tego podjęła się jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek, Anna Augustynowicz. Przedstawienie zyskało wysokie noty krytyki teatralnej, a Dorota Kolak oraz Joanna Bogacka otrzymały Nagrody Aktorskie na 52. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Spektakl cieszy się także ogromnym powodzeniem wśród naszej widowni.

O SPEKTAKLU

NA POCZĄTKU BYŁ DOM to historia Myry (alter ego Doris Lessing), kobiety liberalnej, niezależnej, kochającej wolność, która przez całe swoje życie walczyła o socjalistyczne ideały. Pewnego dnia musi jednak zmierzyć się nie z kolejną niegodziwością świata, stającego na drodze ku wiecznej szczęśliwości ale z prostym faktem, że jej syn Tony, mimo jej największych wysiłków i poświęceń, nie podziela jej poglądów, a co więcej nie godzi się na podporządkowanie życia polityce. Dla Tony'ego największą wartością jest stabilność i bezpieczeństwo, poczucie rodzinnego szczęścia, harmonii i komfortu. Syn z lekkim zażenowaniem obserwuje swoją starzejącą się matkę protestującą przeciwko testowaniu bomby wodorowej, a Myra nie może uwierzyć w to, że wychowała rasowego konserwatystę, przykładowego reprezentanta tak zwalczanej przez nią klasy mieszczańskiej.

„Konflikt międzypokoleniowy może mieć różne oblicza. Starzy nie rozumieją młodych, dzieci żyją zupełnie inaczej niż ich rodzice. Piętrzą się nieporozumienia. Reżyserka Anna Augustynowicz podjęła się trudnego zadania, by zaangażowaną społecznie i politycznie twórczość Doris Lessing wprowadzić do polskiego teatru z perspektywy salonu pewnej angielskiej aktywistki. I z tej próby wychodzi zwycięsko."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

Nagrody aktorskie na 52. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych dla Doroty Kolak za rolę Myry Bolton oraz Joanny Bogackiej za rolę Milly Boles.

Doris Lessing
NA POCZĄTKU BYŁ DOM
Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Scenografia: Marek Braun
Kostiumy: Wanda Kowalska
Opracowanie muzyczne: Jacek Wierzchowski
Reżyseria światła: Krzysztof Sendke

Występują: Mirosław Baka (Philip Durrant), Małgorzata Brajner (Milly Boles), Piotr Chys (Sandy Bolles), Piotr Domalewski (Tony Bolton), Krzysztof Gordon (Mike Ferris), Dorota Kolak (Myra Bolton), Monika Janeczek (Rosemary).

Prapremiera: 28 października 2011 roku na Scenie Kameralnej
Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)