Mobilne Lekcje Teatralne

Mobilne Lekcje Teatralne

W czasie zajęć lekcyjnych, a także w okresie ferii zimowych zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży do skorzystania z Mobilnych Lekcji Teatralnych. Z uwagi na trwający remont oraz próby do nowych realizacji nasz pedagog teatru przeprowadzi zajęcia w miejscu dogodnym dla grupy (np. szkoła, Klub dziecka, Dom Harcerza). Termin zajęć każdorazowo dostosowany jest do potrzeb grupy. Zapisy na zajęcia: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

Koszt udziału wynosi 10 zł od osoby, dla opiekunów wstęp wolny. Czas trwania zajęć wynosi ok. 90 minut. Oferta skierowana do grup powyżej 6 roku życia. Jednorazowo w warsztacie może wziąć udział do 25 osób. Prowadzący: Weronika Łucyk.

Przykładowe tematy zajęć:

IMPROWIZUJEMY!

Jaką historię można stworzyć z niepowiązanych słów? Ile zastosowań może mieć kość? W trakcie zajęć uczniowie improwizują poprzez pracę z rekwizytem, słowem i tworzą sceny na zadany temat.

Minimalny wiek uczestnika: 6 lat

W ŚWIECIE OŻYWIONEJ GARDEROBY

Scenariusz inspirowany NIESAMOWITYMI PRZYGODAMI DZIESIĘCIU SKARPETEK Justyny Bednarek – jest przeznaczony do poprowadzenia jako lekcja po omówieniu utworu lub samodzielne zajęcia animacyjne. W trakcie lekcji uczniowie kreują własnych skarpetkowych bohaterów i animują ich. Następnie tworzą sceniczne przygody swoich postaci.

Minimalny wiek uczestnika: 7 lat

WESPÓŁ W ZESPÓŁ. O POWSTAWANIU SPEKTAKLU TEATRALNEGO

Od pomysłu na spektakl (czy momentu ukończenia dramatu) do dnia wystawienia na scenie wiedzie długa droga. Świat przedstawiony na kartce czy wyobrażony różni się przecież od tego pokazywanego na żywo przed publicznością. Na ile postaci fikcyjne mogą na tym zyskać, na ile stracić? Kto i w jaki sposób bierze udział w przygotowaniu premiery? W trakcie zajęć uczestnicy poznają proces powstawania spektaklu i przyjrzą mu się z perspektywy różnych zawodów teatralnych.

Minimalny wiek uczestnika: 10 lat

O BYCIU RAZEM – DWOJE LUDZI IWONY CHMIELEWSKIEJ

Scenariusz oparty na analizie picturebooka DWOJE LUDZI Iwony Chmielewskiej. W trakcie zajęć uczniowie interpretują wizualne metafory i zastanawiają się nad zależnościami w relacjach między ludźmi.

Minimalny wiek uczestnika: 12 lat

POWIEDZMY INACZEJ. O ZNACZENIACH W RECYTACJI

Każdy z nas komunikuje się używając słów, którym nadaje określoną intencję. Mówimy prozą - z tej perspektywy recytacja, czyli wygłaszanie tekstu literackiego, nie wydaje się zatem zjawiskiem zupełnie obcym. Zajęcia oparte są na sprawdzaniu możliwości interpretacyjnych i znaczeniowych tekstów i słów w zależności od sposobu wypowiedzenia. Od prostych zabaw słowami uczestnicy przechodzą do pracy nad dowolnie wybranym tekstem literackim, dzięki czemu scenariusz zyskuje formułę uniwersalną.

Minimalny wiek uczestnika: 12 lat

KLASYKA ŻYWA? O WSPÓŁCZESNOŚCI LITERATURY DAWNEJ

Czy literatura dawna może być inspirująca? Na ile postaci sprzed przeszło stu lat mają coś wspólnego z ludźmi żyjącymi współcześnie? Czy trudno jest pisać dialog wierszem? Podczas zajęć uczniowie biorą na warsztat fragmenty ZEMSTY Aleksandra Fredry i improwizują, analizują oraz interpretują wybraną scenę z dramatu.

Minimalny wiek uczestnika: 13 lat

DOROSŁY OBYWATEL? ROZMOWY WOKÓŁ PRZEDWIOŚNIA STEFANA ŻEROMSKIEGO

Dojrzewać można na wiele sposobów. Co to znaczy być dorosłym obywatelem? Czy polityka i współczesna młodzież mają ze sobą coś wspólnego? PRZEDWIOŚNIE Stefana Żeromskiego to powieść o różnych rodzajach dojrzewania. Zagadnienia z pozoru odległe dotykają nas bardziej, niż moglibyśmy przypuszczać. W trakcie zajęć będziemy twórczo zgłębiać wymienione tematy poprzez teatr, pracę z tekstem i sznurkiem.

Minimalny wiek uczestnika: 16 lat

DEMOKRACJA W PRAKTYCE, CZYLI JAK SPRAWOWAĆ WŁADZĘ

Zaproś swoich uczniów do teatralnej gry dotyczącej sprawowania władzy. Stawką jest dokonanie w Polsce reform na drodze pokojowych negocjacji. Gra – poprzez doświadczenie, czym jest demokracja w praktyce – będzie punktem wyjścia do eksploracji tematu polityki, osiągania zamierzonych celów poprzez konsensus.

Minimalny wiek uczestnika: 16 lat