MARIA STUART – jubileusz!

MARIA STUART – jubileusz!

Serdecznie zapraszamy na 50. MARIĘ STUART! Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie.

Premiera MARII STUART Friedricha Schillera w reżyserii Adama Nalepy miała miejsce 26 września na Dużej Scenie. Przedstawienie spotkało się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej. „Sceniczna rozgrywka rozpisana na tyle wspaniałych kreacji aktorskich przedstawia się niezwykle imponująco" pisała na łamach Teatraliów Anna Kołodziejska. Przedstawienie zostało uznane za jedno z najważniejszych wydarzeń 2014 roku przez portal Trójmiasto.pl, Gazetę Świętojańską i Dziennik Bałtycki. Dorota Kolak została laureatką RÓŻY GALI w kategorii Teatr za rolę tytułową w spektaklu.

O SPEKTAKLU

Dwie wielkie królowe - uwięziona Maria Stuart i panująca Elżbieta I. Jeden tron - wspaniały tron Anglii. A także dwie wspaniałe aktorki - Dorota Kolak i Katarzyna Figura. I jeden reżyser - niezwykle ceniony przez publiczność i krytykę teatralną Adam Nalepa. Słabość i siła. Romantyzm i pragmatyzm. Męskość i kobiecość. Pragnienie i spełnienie. Przepych i pustka. Wolność i niewola. Cynizm i honor. Namiętność i polityka. Władza i rewolucja. Życie i śmierć. Życie i teatr. Historia i współczesność. Wiek XVI i wiek XXI. Wielka Brytania i Polska. Kiedyś i dzisiaj. Tam i tutaj. Oni i my. MARIA STUART - w Teatrze Wybrzeże!

Friedrich Schiller
MARIA STUART
Przekład: Jacek St. Buras
Reżyseria: Adam Nalepa
Dramaturg: Jakub Roszkowski
Scenografia i kostiumy: Maciej Chojnacki
Muzyka: Stefan Wesołowski
Asystent reżysera: Justyna Bartoszewicz
Inspicjent: Jerzy Kosiła
Sufler: Joanna Januszewska

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz (Hanna Kennedy), Katarzyna Figura (Elżbieta Tudor, królowa Anglii), Dorota Kolak (Maria Stuart, królowa Szkocji), Marzena Nieczuja-Urbańska (Melvil), Mirosław Baka (Robert Dudley, hrabia Leicester), Krzysztof Matuszewski (Amias Paulet), Robert Ninkiewicz (William Davison), Zbigniew Olszewski (George Talbot, hrabia Shrewsbury), Cezary Rybiński (Wilhelm Cecil, baron Burleigh), Jarosław Tyrański (Hrabia Pomponne de Bellievre), Piotr Witkowski (Mortimer Paulet).

Premiera: 26 września 2014 roku na Dużej Scenie
Czas: 2 godziny 40 minut (jedna przerwa)