Jubileuszowa SZTUKA

Jubileuszowa SZTUKA

Zapraszamy Państwa na 50. SZTUKĘ! Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się w najbliższy piątek, 17 lutego o godzinie 19.00 w Starej Aptece.

Premiera SZTUKI Yasminy Rezy w reżyserii Adama Orzechowskiego miała miejsce 14 lutego 2021 roku na Scenie Malarnia. Przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki teatralnej i do dzisiaj cieszy się dużym powodzeniem wśród naszych widzów.

O SPEKTAKLU

Długoletnia przyjaźń trzech mężczyzn zostaje poddana próbie w momencie, w którym jeden z nich kupuje bardzo drogie awangardowe dzieło, a konkretnie biały obraz na białym tle. Od tej chwili rozmowy o malarstwie współczesnym i jego rzeczywistej wartości stają się pretekstem do zdefiniowania na nowo łączącej ich relacji. Głośny dramat Yasminy Rezy to błyskotliwe studium przyjaźni, w którym napięcie pomiędzy wolnością jednostki, a przynależnością do określonej wspólnoty staje się soczewką, przez którą przyglądamy się różnym stadiom przyjaźni. Reza stawia pytania o to, gdzie kończy się lojalność, a zaczyna zakłamanie i czy w każdej sytuacji mamy prawo iść wyłącznie za swoim głosem, bez względu na oczekiwania najbliższych.

„Jest to skondensowana, gorzka i bardzo solidna teatralna rozprawa o męskiej przyjaźni. [...] Dyskretna, udana reżyseria Adama Orzechowskiego i pełna napięcia, konsekwentna dramaturgia Radosława Paczochy przyjacielski konflikt wynoszą do rangi dobrego teatru psychologicznego na rzadko w teatrze poruszany temat męskiej przyjaźni. Yasmina Reza - mistrzyni w portretowaniu ludzkich charakterów - konflikt ten pokazuje z laboratoryjną dokładnością. Zawierzenie sile jej tekstu jest dobrym pomysłem. Dzięki temu Teatr Wybrzeże ma interesującą propozycję, której wydźwięk dotyka niemal każdego.”

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

Yasmina Reza
SZTUKA
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria: Adam Orzechowski
Dramaturg: Radosław Paczocha
Scenografia, kostiumy, światła: Magdalena Gajewska
Opracowanie muzyczne: Marcin Nenko
Projekt plakatu: Paweł Kamiński

W spektaklu występują: Robert Ninkiewicz - Marc, Piotr Łukawski - Serge, Cezary Rybiński - Yvan.

Asystent reżysera: Robert Ninkiewicz
Inspicjent - sufler: Weronika Mathes

Premiera: 14 lutego 2021 roku na Scenie Malarnia
Czas: 1 godzina 10 minut (bez przerw)

Opublikowano: