Hołd dla Kołodzieja

Hołd dla Kołodzieja

W najbliższy piątek, 27 listopada o godzinie 18.00 w foyer głównym Teatru Wybrzeże odbędzie się wernisaż wystawy MARIAN KOŁODZIEJ: PÓŁ / 102 I PÓŁ Z PÓŁWIECZA W WYBRZEŻU.

Marian Kołodziej przez pół wieku tworzył scenografie do ponad stu spektakli powstałych na scenie Teatru Wybrzeże. Na wystawie zaprezentujemy zdjęcia dokumentujące najważniejsze z nich. Wernisaż otworzy żona zmarłego artysty, wieloletnia aktorka Teatru Wybrzeże, Halina Słojewska.

Wystawa będzie eksponowana do końca roku. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Marian Kołodziej (ur. 6 grudnia 1921, zm. 13 października 2009) - jeden z najwybitniejszych polskich scenografów teatralnych i filmowych. W 1950 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował scenografię u Karola Frycza. W 1951 roku debiutował na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku przygotowując scenografię do spektaklu Wiktora Biegańskiego KORZENIE SIĘGAJĄ GŁĘBOKO Arnauda D'Usseau i Jamesa Gowa. Na trójmiejskiej scenie współpracował z Zygmuntem Hübnerem (m.in. LADACZNICA Z ZASADAMI Jean-Paula Sartre'a, 1956), Jerzym Jarockim (m.in. MĘCZEŃSTWO Z PRZYMIARKĄ Ireneusza Iredyńskiego, 1960) i Jerzym Golińskim (m.in. ZMIERZCH DEMONÓW Romana Brandsteattera, 1967). Kołodziej tworzył tu także przedstawienia ze Stanisławem Hebanowskim. Wspólnie przygotowali m.in. MALEŃKĄ ALICJĘ Edwarda Albee'go (1971), CMENTARZYSKO SAMOCHODÓW Fernando Arrabala (1972), SEN Felicji Kruszewskiej (1974) i BAZYLISSĘ TEOFANU Tadeusza Micińskiego (1978). Kołodziej pracował z wieloma innymi reżyserami, projektował scenografie do spektakli Adama Hanuszkiewicza, Kazimierza Kutza, Zbigniewa Bogdańskiego, Ryszarda Majora, Krystyny Meissner, Krzysztofa Babickiego, Janusza Warmińskiego. Pokazywał swoje prace także m.in. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Nowym i Wielkim w Łodzi, Teatrze Wielkim w Warszawie, Teatrze Śląskim w Katowicach, Teatrze Polskim w Warszawie. W latach 80. scenograf współpracował z kościołem, jest autorem papieskich ołtarzy, które zostały wzniesione podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Zaprojektował słynny Okręt Kościoła, ołtarz-żaglowiec, który stanął w Gdańsku w 1987 roku oraz ołtarz na sopockim hipodromie z 1999 roku. W ostatnich latach w swojej twórczości zaczął poruszać tematykę obozową. Stworzył cykle prac, odwołujących się do osobistych przeżyć z pobytu artysty w KL Auschwitz-Birkenau, których stała wystawa pt. KLISZE PAMIĘCI - LABIRYNTY znajduje się we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia.