Dzień Dziecka z PODRÓŻAMI GULIWERA i LEKCJĄ NIEGRZECZNOŚCI

Dzień Dziecka z PODRÓŻAMI GULIWERA i LEKCJĄ NIEGRZECZNOŚCI

Z okazji Dnia Dziecka serdecznie zapraszamy na PODRÓŻE GULIWERA Jonathana Swifta w reżyserii Michała Derlatki. Spektakl przeznaczony dla młodszych i starszych widzów będzie prezentowany od jutra aż do najbliższego poniedziałku na Scenie Kameralnej w Sopocie. Ale to nie wszystko! Z okazji Dnia Dziecka w najbliższą sobotę o godzinie 15.00 na Scenie Letniej zaprezentujemy 15. LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI.

O PODRÓŻACH GULIWERA

Gdzieś indziej musi być lepiej. Gdzieś indziej na pewno jest wspaniale, pięknie i dobrze - mówi do siebie Guliwer i wyrusza w świat. Szuka sprawiedliwości, bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Szuka świata, w którym będzie szczęśliwy. Cóż, spotyka go seria gorzkich rozczarowań - Lilipuci to wcale nie urocze karzełki, tylko fanatyczni Wąskoekstremiści. Giganci zaś są jak dzieci męczące pająka tylko dlatego, że jest od nich mniejszy... Mieszkańcy latającej wyspy Laputy zawodowo zajmują się mnożeniem absurdów i zarzucaniem swoich poddanych przymusowymi innowacjami: od dziś obowiązuje całkowity zakaz stawiania prostych ścian! „Absurd!"- Krzyczy Guliwer i rusza w dalszą drogę. Czy uda mu się odnaleźć wymarzony, lepszy świat?

PODRÓŻE GULIWERA to nie tylko opowiastka o spotkaniu dużego Guliwera z małym Ludem Liliputu, o tym wiemy wszyscy. Autor, Jonathan Swift, stworzył wiele fantastycznych światów zamieszkałych przez dziwne indywidua: nekromantów, nieśmiertelnych, rozumne konie... Za ich pomocą, jak pod lupą ukazuje pewne cechy i zachowania ludzkie - w przerysowaniu, powiększone do poziomu absurdu, groteskowe, śmieszne i straszne zarazem.

Michał Derlatka o swoim bohaterze: „Guliwer to idealista. Szuka idealnego świata, którego, nie znajdzie. Nie może go znaleźć, bo ideały są ze swej definicji nieosiągalne. Za to droga, którą poszukując przebywa jest wartością samą w sobie. Guliwer musi jedynie to dostrzec. Pośród fanatyzmu, szaleństw i absurdów spotyka ludzi, którzy podobnie jak on nie godzą się na niesprawiedliwość czy nadużycia władzy. Wiele się też uczy. Chcemy mówić w PODRÓŻACH GULIWERA o tym, że warto jest szukać. Dobrze, kiedy niezgoda na zastany porządek świata (albo na jego nieporządek) daje nam siłę do działań, poszukiwań, zmian, do dążenia by odkryć i budować lepsze światy."

„W barwnym, pełnym kreatywnych rozwiązań spektaklu familijnym PODRÓŻE GULIWERA pod pozorem zabawy formą i konwencją rozgrywa się podróż egzystencjalna głównego bohatera."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

Jonathan Swift
PODRÓŻE GULIWERA
Adaptacja: Jorge Gallardo Altamirano, Michał Derlatka
Reżyseria: Michał Derlatka
Dramaturg: Jorge Gallardo Altamirano
Scenografia, lalki, kostiumy: Magdalena Gajewska
Udźwiękowienie: Michał Derlatka
Projekcje wideo: Krzysztof Kiziewicz
Asystent reżysera: Jerzy Gorzko
Inspicjent, sufler: Jerzy Gutarowski

W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz (Cesarz Liliputu Golbasto Momarem Evlame Gurdio Shefin Mully Ully Gue, Prawa Ręka Karła, Królowa Matka, Detox, Joanna D'arc, Młody Koń), Maria Mielnikow-Krawczyk (Lud Liliputu - prawica, Mamagiga, Lewa Noga Karła, Bumbum, Koń Prokurator), Marzena Nieczuja-Urbańska (Lud Liliputu - lewica, Asiula, Prawa Noga Karła, M., Wróżka Krystyna, Stara Klacz), Piotr Chys (Wielki Kanclerz Koronny Reldresal Złotousty, Lewa Ręka Karła, Mózg, Sokrates, Ia-huu), Jerzy Gorzko (Wielki Szpieg Koronny Hurgo Przenikliwy, Karzeł, Rysiek, Uderzacz, Koń Sędzia), Mirosław Krawczyk (Lemuel Guliwer), Piotr Łukawski (Wielki Wódź Armii Bolgolam Przeraźliwy, Papagiga, Karla Klata, Munodi, Koń Gospodarz).

Spektakl przeznaczony dla widzów od ósmego roku życia.
Premiera: 5 lipca 2013 roku na Scenie Kameralnej w Sopocie

Czas: 1 godzina 40 minut (jedna przerwa)

O 15. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI

Tematem 15. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI będzie bajka DWIE DOROTKI Janiny Porazińskiej. Lekcję poprowadzą: Katarzyna Dałek, Katarzyna Kaźmierczak, Katarzyna Z. Michalska, Jacek Labijak, Marek Tynda i Piotr Witkowski. Czytanie wyreżyseruje Dorota Androsz.

Po Lekcji odbędą się warsztaty teatralne nawiązujące do tematyki czytanego tekstu. Ilość miejsc jest ograniczona. Konieczne są wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

O DWÓCH DOROTKACH

Rodzinka z pazurem: dwie Dorotki - siostry przyrodnie, Pan Pazurek, Pani Pazurkowa oraz mówiący ludzkim głosem: Pies, Kot, Jabłoń i Piec Chlebowy, a także Baba o Wielkich Zębach, to bohaterowie bajki o siostrach, które w stopniu znacznym różniły się charakterami. Co się wydarzy, jeśli przez przypadek Dorotka wpadnie do zaczarowanej studni? Czy warto być sumienną i pracowitą? Czy opłaca się leniuchować, leserować i wyręczać się innymi? Czy czary na każdego działają w ten sam sposób? Te pytania, aż proszą się o udzielenie odpowiedzi! Sierota Dorotka i Dorota Córeczka. Dwie różne dziewczyny. Jedna studnia.

O LEKCJACH NIEGRZECZNOŚCI

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny".

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. Koszt jednej Lekcji wynosi 11 zł (konieczne wcześniejsze rezerwacje w kasach biletowych).

PROMOCJA

Dla posiadaczy wejściówek oraz karnetów na LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI Teatr Wybrzeże przygotował atrakcyjne zniżki - 5 zł rabatu na bilety na spektakle z repertuaru Teatru Wybrzeże (warunkiem skorzystania z promocji jest okazanie wejściówki lub karnetu).