Druga odsłona projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu

Druga odsłona projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu

Dzisiaj o godzinie 18.30 w Dworku Sierakowskich w Sopocie odbędzie się drugie już spotkanie w ramach nowego projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu, realizowanego przez Katedrę Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu Gdańskiego, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu oraz Teatr Wybrzeże. Tym razem mamy zaszczyt zaprosić Państwa na aktorskie czytanie dramatu Przemysława Wojcieszka POLSKA KREW. 

Oprawą intelektualną wydarzenia po raz kolejny zajmą się studenci teatrologii i wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego, a głosu bohaterom sztuki w reżyserii Michała Kurkowskiego użyczą aktorzy Teatru Wybrzeże: Dorota Androsz, Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Michał Jaros i Jakub Mróz.

POLSKA KREW porusza w sposób prowokacyjny i szokujący aktualnie ważne sprawy polityczno-społeczne: destrukcję demokracji, walkę Polaków przeciwko Polakom oraz życie w Polsce dotkniętej dobrą zmianą. W dramacie poznajemy dwie pary – Romualda, utożsamiającego się z obecnie panującą partią, jego żonę Lucynę – antysemitkę marzącą o Wielkiej Polsce Katolickiej, młodego aktora serialowego Michała, nie wierzącego w nic, lubiącego seks i siebie, chętnie chodzącego na manifesty KODu i przypadkiem zostającego gwiazdą opozycji, oraz Emilię, jego dziewczynę kochającą seks, demokrację i angażowanie się w słuszne sprawy, np. poprzez wysyłanie wieszaków do Kancelarii Premiera. Autor w swym utworze nie oszczędza nikogo. Dostaje się tu zarówno młodemu aktorowi, którego przygoda z opozycją zaczęła się od lajków na Fejsbuku, jak i jego partnerce, która na każdym kroku, szczególnie po zażyciu narkotyków, podkreśla swoją miłość do demokracji.

Dzieło Przemysława Wojcieszka budzi wiele kontrowersji i emocji. Świadczą o tym trudności, z jakimi spotkał się autor chcąc wystawić swoją sztukę. Wiele teatrów odmówiło, tłumacząc się brakiem wolnych terminów czy pieniędzy, odmiennymi potrzebami publiczności lub szczerze: obawą przed narażeniem siebie i innych pracowników teatru. Dramat doczekał się jednak premiery w Teatrze TrzyRzecze w Warszawie.

Przemysław Wojcieszek (ur. 1974) - reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta. Zaliczany do twórców polskiego kina niezależnego. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autor scenariusza do filmu PONIEDZIAŁEK Witolda Adamka (1998) oraz scenariuszy do wszystkich swoich filmów. Jako reżyser zadebiutował w 1999 filmem ZABIJ ICH WSZYSTKICH. W 2005 otrzymał Paszport Polityki w kategorii Film za „oryginalne dzieła będące manifestem pokolenia trzydziestolatków szukających dla siebie miejsca w naszej rzeczywistości”. W 2004 zadebiutował w teatrze jako autor i reżyser sztuki MADE IN POLAND, za reżyserię której w 2005 roku otrzymał Laur Konrada, główną nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.