DO KOMINA MURZYNA! MURZYNA!

DO KOMINA MURZYNA! MURZYNA!

Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera spektaklu DO KOMINA MURZYNA! MURZYNA! wg scenariusza i w reżyserii Zbigniewa Brzozy.

Lata 30-te. Do władzy w Niemczech dochodzi NSDAP-e. Jeszcze działa parlament, samorządy lokalne, nie zanosi się na likwidację partii opozycyjnych, wychodzi niezależna prasa. Swing jak w Nowym Jorku, Paryżu i Londynie jest najpopularniejszym tańcem. Nocne życie wielkich niemieckich miast kwitnie – jeszcze nie znikł duch lat 20-tych. Zafascynowany przemówieniami Hitlera ośmioletni syn księcia liberyjskiego plemienia Vai i hamburskiej pielęgniarki, gorąco pragnie przyłączyć się do ruchu przemian. Pochodzenia żydowskiego filolog, profesor Victor Klemperer nie traci nadziei, że władze hołoty szybko się skończą...

DO KOMINA MURZYNA! MURZYNA!
W scenariuszu spektaklu wykorzystano fragmenty: DZIENNIKÓW 1933-1945 Victora Klemperera, LTI – NOTATNIKA FILOLOGA tegoż autora, wspomnień NEGER, NEGER... Hansa-Jurgena Massaquoi, BERLIN ALEXANDERPLATZ Alfreda Döblina, CZARNYCH DZIECI Heinricha Hoffmanna oraz PALACZA ZWŁOK Ladislava Fuksa.
Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Zbigniew Brzoza
Współpraca dramaturgiczna: Michał Kurkowski
Scenografia: Wojciech Żogała
Asystentka scenografa: Anna Włodarczyk
Kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Ruch sceniczny: Wioleta Fiuk
Zdjęcia i montaż: Sławomir Kalwinek
Efekty dźwiękowe: Jacek Puchalski
Asystent reżysera: Piotr Witkowski
Inspicjent, sufler: Jerzy Gutarowski

W spektaklu występują: Dorota Androsz - Nauczycielka, Eva, Pani Morrel, Tancerka, Magdalena Boć- Matka Hansa, Tancerka, Katarzyna Dałek - Greta Utz, Piotr Biedroń - Fiete, Działacz Gestapo, Tancerz, Piotr Chys – Hans, Grzegorz Gzyl - Franz, Michał Kowalski - Victor Utz, Robert Ninkiewicz - Pan Morrel, Nauczyciel tańca, Adam Turczyk - Klaus, Julius Burger, Tancerz, Piotr Witkowski - Wriede, Tancerz, Piotr Burdzel/Patryk Makowski - Młody Hans, Bartosz Dwojakowski - Młody Klaus.

Premiera: 4 listopada na Scenie Kameralnej
Kolejne spektakle: 5, 7, 8 listopada oraz 20 i 21 grudnia na Scenie Kameralnej

Czas: 1 godzina 45 minut (bez przerw)

Zbigniew Brzoza (ur. 1957) - reżyser. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim i Wydział Reżyserii w warszawskiej PWST. W latach 1997-2008 dyrektor artystyczny warszawskiego Teatru Studio. Od 2008 do 2009 roku dyrektor Teatru Nowego im. Dejmka w Łodzi. W czasie studiów był asystentem Andrzeja Wajdy. W ramach dyplomu pracował z Tadeuszem Łomnickim nad KARTOTEKĄ Różewicza (1989). Debiutował TRAWESTACJAMI Stopparda w Teatrze Studyjnym w Łodzi (1991). W 1992 odbył staż u Petera Brooka w Paryżu. Pierwszym głośnym przedstawieniem Brzozy była PRZEMIANA wg opowiadania Franza Kafki zrealizowana w łódzkim Teatrze Studyjnym (1993). Kolejne przedstawienia - ZBRODNIA Z PREMEDYTACJĄ wg Gombrowicza (1993) oraz BIZON Mameta (1995) w ocenie krytyków były zapowiedzią zmian pokoleniowych w teatrze polskim. Wprowadził na scenę Teatru Studio szereg tekstów współczesnych, m.in. MIŁOŚĆ NA MADAGASKARZE Turriniego (2000), a także dramatów węgierskich i rosyjskich, m.in. MERYLIN MONGOŁ (2004). Na deskach Teatru Wybrzeże wyreżyserował KOMEDIĘ OMYŁEK Shakespeare'a (2007) oraz SPRAWĘ OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA (2011). Laureat wielu nagród artystycznych, m.in. Złotej Maski za PRZEMIANĘ (1993) i za ZBRODNIĘ Z PREMEDYTACJĄ (1996), a także - za to samo przedstawienie - Grand Prix na 36. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Wojciech Żogała (ur. 1965) – scenograf filmowy i dekorator wnętrz, scenograf teatralny. Absolwent i wykładowca Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Jest autorem scenografii do ponad 30 filmów fabularnych, kilkunastu spektakli Teatru Tv, filmów krótkometrażowych i wideoklipów. W 2016 roku zadebiutował jako scenograf teatralny w Teatrze Polonia w Warszawie spektaklem ZABAWA. W 2017 roku zrealizował scenografię do spektaklu POLICJA w Teatrze Nowym w Łodzi. Trzykrotny laureat Nagrody za scenografię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – EDI, MISTRZ, BOGOWIE, czterokrotnie nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii najlepsza scenografia, laureat Nagrody za scenografię na Krajowym Festiwalu Polskiego Radia i Teatru TV Dwa Teatry oraz laureat dwóch nagród na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich.