DADA À LA GOMBROWICZ

DADA À LA GOMBROWICZ

KILKA BŁYSKOTLIWYCH SPOSTRZEŻEŃ (À LA GOMBROWICZ), jedno z kultowych przedstawień Teatru Dada von Bzdülöw, po ponad dwuletniej przerwie wraca na trójmiejską scenę.

Spektakl, którego premiera odbyła się w 2004 roku w ramach europejskiego projektu Trans Danse Europe - koordynowanego przez festiwal Les Hivernales w Awinionie - prezentowany był wielokrotnie w Europie, Indiach i w USA. Krytycy nowojorscy uznali KILKA BŁYSKOTLIWYCH SPOSTRZEŻEŃ za jedno z najciekawszych przedstawień sezonu 2006/07. Leszek Bzdyl, reżyser spektaklu, po prezentacjach Kilku Błyskotliwych Spostrzeżeń w Indiach, został laureatem Theatre Pasta International Theatre Awards w New Delhi 2007.

Na scenie zobaczymy współtwórców choreografii: Katarzynę Chmielewską, Rafała Dziemidoka oraz Leszka Bzdyla. Autorem niezwykłej i wielowymiarowej muzyki jest Mikołaj Trzaska, wieloletni współrealizator spektakli Teatru Dada von Bzdülöw.

Przedstawienie prezentowane na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże poprzedzi wyjazd Teatru Dada do Jerozolimy, gdzie będzie miała miejsce izraelska premiera KILKU BŁYSKOTLIWYCH SPOSTRZEŻEŃ (The Gerard Bachar Center), oraz gdzie Leszek Bzdyl, wspólnie z Krzysztofem Warlikowskim i Małgorzatą Szczęśniak, przeprowadzi Master Workshop pod nazwą: THE TIMES OF THE POLES.

DADA O SPEKTAKLU

"Teatr Dada von Bzdülöw oddaje Gombrowiczowi, co Gombrowicza jest.

Patrząc z dystansu na nasze dotychczasowe kreacje, zastanawia, jak wiele w nich było zdarzeń scenicznych korespondujących z jego artystycznym i filozoficznym przekazem: człowiek stwarza człowieka, dojrzałość musi dopełniać się niedojrzałością, ciasne walczy z szerokim...

Stale krążymy wokół tych samych tematów:
- zobaczyć siebie - to znaczy przejrzeć się w czyichś oczach
- wykreować swój wizerunek - to znaczy odcisnąć swoje piętno na innych.

Czytając Gombrowicza po raz kolejny, wyłania się z tej lektury specyficzny, emocjonalny taniec człowieka odartego z poezji. Ale Gombrowicz uwielbia paradoksy, więc u niego realne zamienia się w poezję, a poezja równie niespodziewanie zamienia się w abstrakcję.

Trzeba jednak zauważyć, że KILKA BŁYSKOTLIWYCH SPOSTRZEŻEŃ (À LA GOMBROWICZ), to spektakl w pewnym sensie podejrzany, wymuszony, niejako histeryczny. Powstawał w niechęci do wielkości pisarza, bo ta wielkość przytłacza. Ale zarazem spektakl ten, to wyraz miłości do jego metodycznego szaleństwa w wydobywaniu się z nicości."

Teatr Dada von Bzdülöw
KILKA BŁYSKOTLIWYCH SPOSTRZEŻEŃ (À LA GOMBROWICZ)
reżyseria: Leszek Bzdyl
choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Rafał Dziemidok, Leszek Bzdyl
muzyka: Mikołaj Trzaska
scenografia: MaciejChojnacki
reżyseria świateł: Michał Kołodziej

produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw, Klub Żak - Gdańsk, Stowarzyszenie FREE.C.
koprodukcja: Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni, CK Zamek - Poznań, City of Helsinki Cultural Office
sponsorowane przez: Program Culture 2000 - EU, Direction Generale Education et Culture - Francja, Ministerstwo Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Mecenat Miasta Gdańska
Przedstawienie zrealizowane w ramach - Trans Danse Europe (koordynacja projektu - Les Hivernales, Awinion, Francja)KILKA

KILKA BŁYSKOTLIWYCH SPOSTRZEŻEŃ (À LA GOMBROWICZ)
7, 8  marca, godzina 19.00, Scena Malarnia
bilety w cenie: 35 zł normalny, 25 zł ulgowy

Opublikowano: