CZERWONA TRAWA Borisa Viana na Malarni

CZERWONA TRAWA Borisa Viana na Malarni

Po dłuższej nieobecności wraca na Scenę Malarnia CZERWONA TRAWA Teatru Dada von Bzdülöw. Ten znakomity spektakl taneczny zrealizowany został w koprodukcji z Teatrem Wybrzeże. Na jedyne tej jesieni, dwa przedstawienia CZERWONEJ TRAWY zapraszamy we wtorek i środę, 5 i 6 października o godzinie 19.00.

CZERWONA TRAWA to kolejne spotkania Teatru Dada z Borisem Vianem. Wielowymiarowy język teatru tańca stanowi świetny punkt wyjścia do twórczej próby interpretacji pisarstwa artysty, który w tak niezwykły i niebanalny sposób mierzy się z życiem, młodością, starością, miłością i śmiercią.

Katarzyna Chmielewska o spektaklu: Po przeczytaniu jakiejkolwiek książki Borisa Viana rzeczywistość nie jest już taka sama. Jego surrealistyczna wizja jest tak pociągająca i otwierająca, że chciałoby się w niej przebywać i trwać, pomimo goryczy i bliżej nieokreślonego smutku. Być jak pies Senator, któremu do pełni szczęścia brakuje tylko Łapiti, albo jak Lil która posiada dwa specjalnie tresowane chrabąszcze do robienia manicure, albo tańczyć hit Diuka Ellingtona pt. PRZELEĆ MNIE.

Leszek Bzdyl o spektaklu: 1 - to książka mojego życia (przeczytałem ją po raz pierwszy mając 22 lata i jakoś utożsamiłem się z Wolfem, co wpłynęło zapewne na mój stosunek do świata przez kolejne 22 lata) 2 - jak się coś zbyt mocno kocha, to się ślepnie i traci dystans 3 - my tańczymy a nie mówimy, a przecież cały urok Viana w języku, więc musimy znaleźć podobny urok w ruchu 4 - z tego co powyżej musimy zacząć z Vianem, a potem przed nim czmychnąć, by zrobić autonomiczne, spełniające się samo w sobie przedstawienie.

„Dada przeniosło na scenę atmosferę powieści w sposób całkowicie wolny od mimetyzmu. CZERWONA TRAWA pozwala widzom jej doświadczyć: to świat pogmatwanych damsko-męskich relacji, zmysłowych kolorów i smaków, przesycony surrealistycznym nastrojem. Ponadto głęboko refleksyjny, choć ani na moment nie wpadający w patos. To słodko-gorzka sztuka, która nie chce być traktowana ze śmiertelną powagą - domaga się od odbiorców uznania jej prawa do nieobowiązującego istnienia tu i teraz.”

Regina Lissowska, Teatr

„Jest to spektakl - w pozytywnym tego słowa znaczeniu - bezpretensjonalny, z nieśpiesznie następującymi po sobie wydarzeniami, przepełniony radosną erotyką.”

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza

Boris Vian
CZERWONA TRAWA
Reżyseria: Katarzyna Chmielewska, Leszek Bzdyl
Choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Tatiana Kamieniecka, Ula Zerek, Leszek Bzdyl, Radek Hewelt
Muzyka: Mikołaj Trzaska
Scenografia: Maciej Chojnacki
Wideo: Kamila Chomicz
W sekwencji wideo: Cezary Rybiński
Reżyseria świateł: Michał Kołodziej