CHÓR KOBIET - spektakl gościnny

CHÓR KOBIET - spektakl gościnny

W najbliższą sobotę, 15 października o godzinie 19.00 i 20.30 na Scenie Malarnia zostanie zaprezentowany spektakl CHÓR KOBIET: TU MÓWI CHÓR, zrealizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

CHÓR KOBIET to nowoczesna forma teatru chórowego. Libretto spektaklu jest kolażem tekstów kultury. Fragmenty Antygony, dzieł Agambena, Barthesa, Jelinek, Butler, CHÓR miksuje z frazami codziennego języka, sloganami reklamowymi, przepisami kulinarnymi, dźwiękiem komputera, cytatami z filmów i baśni.

Nowoczesny chór tragiczny tworzony jest przez kobiety różnych zawodów i w różnym wieku. Podważa klisze językowe i odsłania język w jego ideologicznym wymiarze, przemawia słowami tekstów wykluczonych.

Marta Górnicka o spektaklu: „Dramat nowożytny zerwał z chórem, przez co pozbawił się pewnego wymiaru tragiczności. Musimy przywrócić chór scenie, znaleźć nowe formy jego teatralnej obecności; musimy przywrócić kobiety chórowi. CHÓR KOBIET będzie krzyczał, szeptał i śpiewał. Słowa potraktuje jak muzykę. Język przemieni w głos - uruchomi jego subwersywną siłę."

CHÓR KOBIET został uznany za jedno z 10 najciekawszych wydarzeń w programie kulturalnym polskiej prezydencji w UE.

TU MÓWI CHÓR:
koncepcja, libretto, reżyseria: Marta Górnicka
partytura: IEN
choreografia: Anna Godowska
współpraca naukowa, literacka: Agata Adamiecka
konsultacje dyrygenckie: Agnieszka Symela
współpraca kostiumograficzna i scenograficzna: Maja Wolak, Anna Maria Karczmarska
inspicjent: Marek Susdorf
producentka: Paulina Drzastwa
produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
premiera: 13 czerwca 2010, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

W spektaklu wystepują: Maniucha Bikont, Justyna Chaberek, Ewa Chomicka, Alina Czyżewska, Paulina Drzastwa, Alicja Herod, Anna Jagłowska, Natalia Jarosiewicz, Katarzyna Jaźnicka, Ewa Konstanciak, Ewa Kossak, Katarzyna Lalik, Agnieszka Makowska, Kamila Michalska, Jolanta Nałęcz-Jawecka, Natalia Obrębska, Anna Rączkowska, Anna Rusiecka, Monika Sadkowska, Kaja Stępkowska, Karolina Szulejewska, Olga Szymula, Iwona Tołbińska, Agata Wencel, Karolina Więch, Anna Wodzyńska, Anna Wojnarowska.

Bilety w cenie 20 zł do kupienia w kasach Teatru Wybrzeże.