BLASZANY BĘBENEK w Centrum Filmowym UG

BLASZANY BĘBENEK w Centrum Filmowym UG

Drodzy widzowie! Serdecznie zapraszamy na pokaz rejestracji spektaklu Teatru Wybrzeże BLASZANY BĘBENEK. Projekcja będzie miała miejsce 17 października o godzinie 16:45 w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy (Biblioteka Główna UG, ul. Wita Stwosza 53, Gdańsk).

Przed seansem wprowadzenie wygłosi prof. Małgorzata Jarmułowicz. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Adamem Nalepą i aktorką Justyną Bartoszewicz, które poprowadzi Weronika Łucyk. Pokaz jest częścią przeglądu GRASS IDZIE DO KINA i odbywa się w ramach wydarzenia Gdańskie GRASSowania_2022. Wstęp wolny.

O SPEKTAKLU

Światowa prapremiera adaptacji scenicznej słynnej powieści Güntera Grassa. Teatralna adaptacja Blaszanego bębenka w reżyserii Adama Nalepy premierę miała 15 lat temu, w październiku 2007 roku w Teatrze Wybrzeże. Reżyser spektaklu większość swojego życia spędził w Niemczech, a spotkanie z Grassem było dla niego debiutem w polskim teatrze. Nagrodzona Noblem, kreślona z epickim rozmachem, groteskowo-ironiczna powieść, opowiada okrutną historię ludzi i miasta. Oskar Matzerath, chłopiec z nierozłącznym blaszanym bębenkiem, który na znak protestu przeciw porządkowi społecznemu i ludzko-nieludzkiej egzystencji, postanowił przestać rosnąć, prowadzi nas przez dramatyczne wydarzenia epoki dwudziestowiecznych totalitaryzmów determinujących losy mieszkających w Gdańsku Niemców, Polaków, Kaszubów i Żydów. Nieprzeciętna literatura, wyśmienita oprawa, popisowe aktorstwo.

O PRZEGLĄDZIE

Przegląd GRASS IDZIE DO KINA przybliży historie z życia i twórczości pisarza w trzech odsłonach: adaptacji filmowej BLASZANEGO BĘBENKA, rejestracji adaptacji teatralnej tegoż działa oraz filmu dokumentalnego. BLASZANY BĘBENEK bezpośrednio wiąże się z biografią Grassa. Opowiada on między innymi o dorastaniu w Wolnym Mieście Gdańsku na granicy trzech różnych kultur: polskiej, niemieckiej i kaszubskiej. Równie różnorodne kulturowo będą nasze wieczory filmowe. Więcej informacji na stronie www.grass-gdansk.org/grassowania/