TROJANKI

Eurypides
Najbliższy spektakl:

Jorgos Seferis
EURYPIDES, ATEŃCZYK

Zestarzał się między pożarem Troi
i kamieniołomami Sycylii.

Lubił jaskinie na wybrzeżu, obrazy malowane przez morze.
Widział żyły ludzkie
jako sieć, w którą bogowie chwytają nas jak dzikie zwierzęta:
usiłował ją przedziurawić.
Cierpki był, niewielu miał przyjaciół.
Kiedy nadeszła pora, rozszarpały go psy.

przełożył Zygmunt Kubiak

Do naszych czasów nie zachowały się żadne wzmianki, by Eurypides angażował się w jakąkolwiek działalność publiczną na rzecz swojego miasta. Nie wiemy również, by przyjaźnił się z wpływowymi politykami. Możliwe, że właśnie dlatego najczęściej przegrywał w konkursach tragediowych, które każdego roku odbywały się w Atenach ku czci Dionizosa…

Eurypidesa, który pozostawał na uboczu życia swojej społeczności cechował jednak ostry zmysł publicysty. Ten enfant terrible ówczesnej dramaturgii miał odwagę, by przemawiać własnym, często odosobnionym głosem. Doświetlał znane mity z nowej, nieoczywistej strony. Wykorzystywał je do stawiania trudnych, często bardzo niewygodnych pytań i nie podpowiadał łatwych, konsolidacyjnych odpowiedzi. W odróżnieniu od współczesnych mu artystów – przełamywał dotychczasowe konwencje tragediopisarskie i w sposób zupełnie nowy przedstawiał postaci kobiecie, które często stawały się protagonistkami jego utworów. Niejednokrotnie w sposób znaczący przewyższały inteligencją swoich scenicznych partnerów - jeżeli pamiętamy, że o wyniku konkursu tragediowego decydowali mężczyźni, tym bardziej nie powinny nas dziwić kolejne klęski Eurypidesa.

Nie dostarczał obywatelom swojego miasta łatwej i przyjemnej rozrywki. W TROJANKACH pokazał to, czego nie opowiedział nam Homer w ILIADZIE. Jak wyglądał poranek po zdobyciu Troi. Jak kobiety, do tej pory przedstawicielki królewskiego rodu, zostały zepchnięte na samo dno ludzkiej egzystencji. Jak wygląda ich relacja ze zwycięzcami, przedstawicielami wysokiej kultury helleńskiej, którzy mordując niewinnych i bezbronnych przekraczają granice barbarzyństwa. Pracując nad tym spektaklem twórcy starali się przyjrzeć procesowi dojrzewania do zemsty - ofiar na oprawcach. Pisząc TROJANKI w kontekście trwającej wojny peloponeskiej Eurypides otwarcie krytykował imperialne ambicje Ateńczyków. Starał się im uświadomić, że w żadnym konflikcie zbrojnym nie ma zwycięzców ani zwyciężonych. Grecy z eposu Homera podobnie, jak współcześni Eurypidesowi Ateńczycy, uwierzyli, że są niepokonani i to sprawdziło na nich zgubę.

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny 30 minut (jedna przerwa)
 • Sezon 2018/2019
 • Przekład: Jerzy Łanowski
 • Reżyseria: Jan Klata
 • Współpraca dramaturgiczna: Olga Śmiechowicz
 • Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
 • Muzyka: Michał Nihil Kuźniak
 • Ruch sceniczny: Maćko Prusak
 • Asystent reżysera: Marcin Starosta
 • Inspicjent: Jerzy Kosiła
 • Sufler: Katarzyna Wołodźko

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu TROJANKI w programie KULTURA DOSTĘPNA

  TROJANKI w programie KULTURA DOSTĘPNA

  Zapraszamy Państwa na kolejny spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy prezentowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. W najbliższą niedzielę, 9 grudnia o godzinie 16:30 na Dużej Scenie zaprezentujemy spektakl TROJANKI Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty.
  Więcejo "TROJANKI w programie KULTURA DOSTĘPNA"
 • Zdjęcie artykułu Mocne rozpoczęcie sezonu i festiwalu!

  Mocne rozpoczęcie sezonu i festiwalu!

  W minioną sobotę na Dużej Scenie odbyła się premiera TROJANEK Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty. Spektakl inaugurujący sezon 2018/2019 oraz 10. edycję Wybrzeża Sztuki spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej!
  Więcejo "Mocne rozpoczęcie sezonu i festiwalu!"
 • Zdjęcie artykułu TROJANKI w Teatrze Wybrzeże

  TROJANKI w Teatrze Wybrzeże

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się premiera TROJANEK Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty. Przedstawienie zainauguruje sezon 2018/2019 oraz 10. edycję Wybrzeża Sztuki!
  Więcejo "TROJANKI w Teatrze Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu Jan Klata laureatem Europejskiej Nagrody Teatralnej!

  Jan Klata laureatem Europejskiej Nagrody Teatralnej!

  Reżyser TROJANEK Jan Klata został laureatem XVII Europejskiej Nagrody Teatralnej Nowe Rzeczywistości Teatralne! Laureatowi serdecznie gratulujemy, a Państwa zapraszamy na jutrzejszą premierę, która zainauguruje sezon 2018/2019 oraz 10. edycję Wybrzeża Sztuki!
  Więcejo "Jan Klata laureatem Europejskiej Nagrody Teatralnej!"
 • Zdjęcie artykułu TROJANKI w obiektywie Michała Szlagi

  TROJANKI w obiektywie Michała Szlagi

  Zapraszamy Państwa do obejrzenia drugiej części fotograficznego reportażu Michała Szlagi z prób do TROJANEK Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty.
  Więcejo "TROJANKI w obiektywie Michała Szlagi"
 • Zdjęcie artykułu Nagroda Neptuna dla Jana Klaty!

  Nagroda Neptuna dla Jana Klaty!

  Aktorka Maja Ostaszewska, profesor Krzysztof Pomian i reżyser Jan Klata zostali laureatami Nagród Prezydenta Miasta Gdańska Neptuny!
  Więcejo "Nagroda Neptuna dla Jana Klaty!"
 • Zdjęcie artykułu TROJANKI w obiektywie Michała Szlagi

  TROJANKI w obiektywie Michała Szlagi

  Zapraszamy Państwa do obejrzenia pierwszej części fotograficznego reportażu Michała Szlagi z prób do TROJANEK Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty. Planowana premiera: 8 września na Dużej Scenie. 
  Więcejo "TROJANKI w obiektywie Michała Szlagi"
 • Zdjęcie artykułu TROJANKI w Teatrze Wybrzeże

  TROJANKI w Teatrze Wybrzeże

  W Teatrze Wybrzeże trwają próby do TROJANEK Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty. Planowana premiera: 8 września na Dużej Scenie. Szczegóły wkrótce!
  Więcejo "TROJANKI w Teatrze Wybrzeże"