Recepta w Starej Aptece

Dwunasta Recepta w Starej Aptece

W poniedziałek, 16 marca o godzinie 18.00 zapraszamy na dwunastą Receptę w Starej Aptece, w ramach której zaprezentujemy film WARANY Z KOMODO Michała Borczucha. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserem. Spotkanie poprowadzi Michał Kurkowski. Wstęp wolny!

WARANY Z KOMODO powstały z fantazji o dwóch filmach: dokumentalnym, skupionym na obserwacji grupy dorosłych autystów mieszkających na Farmie Życia oraz niemożliwej do opowiedzenia fabule o młodej rodzinie, która chce złożyć ofiarę z własnego syna. Prawdziwych i fikcyjnych bohaterów filmu łączy wspólna praca w ośrodku terapii pod Krakowem. Fabułę rodzinną porządkuje fantazja na temat gestu pierwotnej ofiary. Czym może stać się taka ofiara w laickim świecie bez żadnego boga i bez żadnej wiążącej idei? Na ile rzeczywistość i film są w stanie zaakceptować niewygodną, ludzką fantazję.

Film był pokazywany na festiwalu Doclisboa i Al Este film Festival.

WARANY Z KOMODO
Reżyseria i scenariusz: Michał Borczuch
Zdjęcia: Robert Mleczko
Scenografia: Dorota Nawrot, Przemysław Czepurko
Dźwięk: Jan Moszumański, Adam Mart, Bartosz Idzi
Montaż: Beata Walentowska
Producent: Michał Borczuch, Karolina Ochab

Występują: Dominika Biernat, Weronika Biernat, Maria Bozowska-Bolak, Michał Cichy, Michał Dobrucki, Wojciech Gałuszka,Albert Jeżowski, Agnieszka Kilian, Henryk Klepacz, Kamil Mroczkowski, Jerzy Michał Perzanowski, Robert Rosik, Rafał Rzeszut, Paweł Smagała, Grzegorz Wołkowicz, Krzysztof Zarzecki,Tadeusz Zarzecki, Mariusz Zemanek, Michał Żydek

Czas: 80 minut
Rok produkcji: 2019

Michał Borczuch (ur.1979) - reżyser i autor adaptacji. Zaczynał od adaptacji klasyki literatury dla teatru: WERTHER, LULU, LEONCE I LENA. Później jego praktyka poszerzyła się o pracę z osobami z autyzmem (PARADISO), niewidomymi (FAUST) i dziećmi z domu dziecka (siedmioletnia współpraca z Domem Dziecka w Szamocinie). Eksperymentuje i wychodzi poza przyzwyczajenia teatralnej publiczności. W ostatnich latach koncentruje się na budowaniu i opowiadaniu osobistych, intymnych historii. Takie jest autobiograficzne WSZYSTKO O MOJEJ MATCE (2016), natomiast ZEW CTHULHU (2017), ŻABY (2018), czy KINO MORALNEGO NIEPOKOJU (2019) zbudowane są na intymnych historiach aktorów biorących w nich udział. Od czasu do czasu powraca do dużych narracji, jak w APOKALIPSIE (2014) przywołującej postać Fallaci i Pasoliniego lub w MOJEJ WALCE (2017) czyli swobodnej i osobistej adaptacji wielotomowej powieści Knausgaarda. W 2018 roku zadebiutował filmem fabularnym WARANY Z KOMODO. Wielokrotnie nagradzany w Polsce. Pracuje również za granicą (Dusseldorf, Lubljana, Berlin, Bazylea).

Trzynasta Recepta w Starej Aptece

W poniedziałek, 20 kwietnia o godzinie 18.00 zapraszamy na trzynastą Receptę w Starej Aptece, w ramach której zaprezentujemy film SYMFONIA FABRYKI URSUS w reżyserii Jaśminy Wójcik. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserką. Spotkanie poprowadzi Michał Kurkowski. Wstęp wolny!

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. SYMFONIA FABRYKI URSUS to filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej Jaśminy Wójcik ze społecznością byłych pracowników fabryki, dokument kreacyjny wprowadzający do filmu metody sztuki partycypacyjnej. To również film łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Współtworzyli go: Igor Stokfiszewski – scenariusz, Rafał Urbacki – choreografia, Dominik Strycharski – muzyka, Jakub Wróblewski – autor koncepcji wizualnej filmu. Ponadto w realizacji wzięli udział byli pracownicy zakładu – robotnice, technolodzy, kierownicy, sekretarki a także traktorzyści. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

Film został zrealizowany w ramach wspólnej inicjatywy - Nagroda filmowa dla filmu eksperymentalnego - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy ze Szkołą Wajdy. Pomysł na stworzenie nagrody powstał w odpowiedzi na aktualne tendencje w kinie światowym, polegające na tworzeniu przez artystów z pola sztuk wizualnych filmów skierowanych do widza kinowego. Miał na celu promocję kina eksperymentalnego i artystycznego. Wspierał innowacyjność formy łączoną z radykalną artystyczną wyobraźnią i inteligencją.

SYMFONIA FABRYKI URSUS
Reżyser, współscenarzysta:
 Jaśmina Wójcik
Współscenarzysta:
 Igor Stokfiszewski 
Choreografia
: Rafał Urbacki 
Muzyka
: Dominik Strycharski 
Zdjęcia
: Kacper Czubak, Jakub Wróblewski
Montaż: Aleksandra Gowin 
Dźwięk: Marcin Popławski 
Produkcja Wojciech Marczewski, Zuzanna Król, WAJDA STUDIO

Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Miasto Stołeczne Warszawa, Województwo Mazowieckie

Partnerzy: Ursus S.A., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Czas: 61 minut
Rok produkcji: 2018 |

Wybrane festiwale i nagrody: 
2018 – Zagrebdox Zagrzeb, 2019 - Hot Docs Canadian International Documentary Festival: Nagroda dla Najlepszego Średniometrażowego Filmu Dokumentalnego, 2019 – Millennium Docs Against Gravity FF: polska premiera; premiera światowa: DOK Leipzig 2018.

Jaśmina Wójcik (ur. 1983) - artywistka, artystka wizualna, reżyserka, pedagożka akademicka i przedszkolna. Autorka i inicjatorka realizowanego od 2011 r. wielodyscyplinarnego przedsięwzięcia z pogranicza sztuki i aktywizmu społecznego z byłymi pracownikami i pracownicami fabryki ciągników Ursus, na które składają się m.in. działania site-specific w przestrzeni publicznej, akcje społeczno-artystyczne, performance, happeningi, filmy niezależne oraz pełnometrażowy dokument kreacyjny pt. SYMFONIA FABRYKI URSUS. Zaprasza mieszkańców Ursusa i innych warszawiaków na tereny zakładowe, integruje ich wokół historii dzielnicy oraz tematu przyszłości obszaru pofabrycznego. Wierzy, że sztuka w aktywny sposób zmienia miasto, może także uruchamiać pamięć o miejscu i wspierać budowanie jego tożsamości. Niezwykle ważna jest dla niej odpowiedzialność artysty za swoje otoczenie. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Zaangażowana w edukację alternatywną poprzez opracowywanie autorskich praktyk kreacji artystycznej wypowiedzi dzieci. Jednocześnie w swojej praktyce artystycznej stara się otwierać instytucje kultury i sztuki na interakcje z odwiedzającycmi (traktując ich jako współtwórców i rozmówców w dialogu).

O Recepcie w Starej Aptece

W każdy trzeci poniedziałek miesiąca zapraszamy Państwa na spotkania odbywające się w ramach Recepty w Starej Aptece. W tym sezonie prezentujemy polskie filmy dokumentalne realizowane przez twórców i twórczynie młodszego oraz średniego pokolenia. Wspólnie odkrywajmy nowe światy!

  • Premiera: - Stara Apteka
  • Sezon 2019/2020

    Obsada