ii edycja

II EDYCJA

 • Miniatura projektu II EDYCJA

  W programie II edycji przeglądu znalazły się m.in. premiera OŻENKU Gogola, spektakl muzyczny RECHOT BRECHTA, przedstawienia teatrów z Warszawy Poznania i Łodzi oraz projekt ŚWIĄTYNIA MIŁOŚCI.

  W spektaklu OŻENEK Gogola, którego premiera rozpoczęła przegląd, reżyser Adam Orzechowski przeniósł we współczesne realia jedną z najbardziej znanych klasycznych gorzkich komedii.

  Na głównym foyer w ramach wystawy NASI FOREVER YOUNG JUBILACI zaprezentowano materiały dokumentujące dorobek sceniczny wybitnych aktorów Teatru Wybrzeże, którzy w spektaklu OŻENEK Nikołaja Gogola świętowali jubileusze swojej pracy artystycznej.

  Przez cały czas trwania przeglądu na Targu Węglowym przed budynkiem Teatru działała ŚWIĄTYNIA MIŁOŚCI autorstwa Roberta Rumasa i Piotra Wyrzykowskiego. Projekt oparty na funkcjonujących w Las Vegas kaplicach szybkich ślubów Wedding Chapel w całkiem nowy kontekst wpisał przestrzeń wokół teatru, proponując przechodniom, mieszkańcom i turystom, dość niecodzienne doświadczenie. Ślubów udzielał Elvis (w tej roli Maciej Konopiński) oraz Lech Walesa i Biały Miś (w tej roli Piotr Łukawski).

  Na przeglądzie nie zabrakło muzyki. Znakomita aktora Karolina Piechota i legendarny trójmiejski zespół Kobiety zaprezentowali legendarne songi Bertolta Brechta i Kurta Weilla m.in. z HAPPY ENDU i OPERY ZA TRZY GROSZE.

  II edycja Wybrzeża Sztuki upłynęła pod znakiem prawdziwych mistrzów polskiego teatru. Trójmiejska publiczność miała okazję obejrzeć SZCZĘŚLIWE DNI z Teatru Dramatycznego ze znakomitymi rolami Mai Komorowskiej i Adama Ferency, następnie ŻAR z Danutą Szaflarską, Ignacym Gogolewskim i Zbigniewem Zapasiewiczem z Teatru Narodowego, BRZYDALA z Teatru im. Jaracza z Mariuszem Saniternikiem, spektakl baletowy Ewy Wycichowskiej i Polskiego Teatru Tańca z Poznania - CARPE DIEM. Wreszcie na koniec raz jeszcze SZCZĘŚLIWE DNI tym razem w zupełnie innej realizacji - warszawskiego Teatru Polonia, ze wspaniałymi kreacjami Krystyny Jandy i Jerzego Treli.

  W trakcie przeglądu miała miejsce najnowsza premiera Teatru Dada von Bzdulow pt. CZERWONA TRAWA wg Borisa Viana, czyli twórcza próba interpretacji pisarstwa artysty, który w tak niezwykły i niebanalny sposób mierzy się z życiem, młodością, starością, miłością i śmiercią.

  Wyżej wymienionym wydarzeniom towarzyszył najnowszy projekt audio/video Anny i Adama Witkowskich pt. LET'S DANCE, opowiadający o naturze rzeczy, o tworzeniu światów i zamieszkiwaniu ich.