Projekty

 • CZYTANIA NA CZAS KRYZYSU

  Miniatura projektu CZYTANIA NA CZAS KRYZYSU

  Dla ludzi teatru czasy pandemii są wyjątkowo trudne - ograniczony kontakt z widzem, coraz mniejsza ilość przedstawień, trudności w realizacji nowych spektakli. Również widownia odczuwa niedosyt - poprzez zmniejszenie dopuszczalnej ilości miejsc często nie udaje się dostać na wybrane przedstawienia, które obecnie grane są bardzo rzadko; kultura dostarczana on-line dla wielu osób stanowi problem nie tylko techniczny, lecz także odbiorczy - bo jak długo można siedzieć wpatrzonym w ekran komputera? Wychodzimy naprzeciw potrzebom twórców i odbiorców. W listopadzie i grudniu zapraszamy Państwa na cykl CZYTANIA NA CZAS KRYZYSU, w ramach którego zaprezentujemy sześć wyjątkowych i inspirujących tekstów polskich dramatopisarzy. Opiekę artystyczną nad projektem objął Michał Kurkowski. Wstęp wolny.

  Najbliższe dwa czytania odbędą się już w przyszłym tygodniu na Scenie Malarnia. O terminach kolejnych czytań poinformujemy Państwa wkrótce!

  wtorek, 3 listopada, godzina 18.00, Scena Malarnia
  Piotr Wawer
  PO PROSTU

  Punktem wyjścia dla tekstu, w oryginalny sposób przetwarzającego formułę dokumentalną, są autobiograficzne doświadczenia. Autor sięga do lat osiemdziesiątych XX wieku i wydarzeń związanych ze śmiercią żony. Opowieść, którą uruchamia tragiczny w skutkach błąd lekarski, dotyczy nie tylko przeżyć osobistych, ale staje się poruszającym zapisem instytucjonalnego porzucenia, etycznego krachu struktur medycznych i społecznej wrażliwości. Kwestie te, pomimo upływu lat, brzmią niepokojąco aktualnie, a głos autora zaskakuje gorzkim humorem.

  Sztukę przeczytają: Anna Kociarz, Jacek Labijak i Maciej Szemiel.

  Piotr Wawer (ur. 1959) - warszawski twórca i aktor niezależny, związany z ruchem offowym. Współpracował z wieloma warszawskimi teatrami repertuarowymi (m.in. Teatrem Powszechnym oraz Teatrem Dramatycznym). Zagrał na kilkudziesięciu scenach teatrów zawodowych w Polsce i zagranicą. Stworzył liczne epizodyczne role filmowe i telewizyjne, współpracując np. z Krzysztofem Zanussim, Barbarą Sass, Kazimierzem Kutzem. Współzałożyciel i wieloletni menadżer Teatru Parabuch, który działa od 1984 roku i do tej pory wystawił ponad 100 premier. Zagrał w nim blisko 400 spektakli nagradzanych na wielu festiwalach w całej Polsce i zagranicą. Założył kilka teatrów amatorskich, takich jak Melpo, Łoscemił, Teatr Wcześniej Urodzonych, Teatr Reset czy Teatr na PrzeKur, w których wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli. Aktor, reżyser i menadżer w Kompanii Teatralnej Mamro.

  środa, 4 listopada, godzina 18.00, Scena Malarnia
  Beniamin M. Bukowski
  MIASTO

  Sztuka jest pozornie prostą opowieścią o kilkuletnim chłopcu, który buduje miasto z klocków, zabawek, domowych sprzętów. Jego obszar intensywnie się rozrasta, w końcu ogarnia całe mieszkanie, z łazienką i sypialnią rodziców włącznie. Temu działaniu towarzyszą jednak nieprzewidziane przez dziecko wydarzenia, np. konieczność posprzątania podłogi, kurz zbierający się na klockach, który nie sprzyja alergii, a w końcu – przeprowadzka.

  Sztukę przeczytają: Małgorzata Oracz, Maciej Konopiński, Maciej Szemiel i Adam Turczyk.

  Beniamin M. Bukowski (ur. 1991) - dramatopisarz, reżyser dramaturg. Absolwent historii sztuki i filozofii w ramach MISH UJ, reżyserii teatralnej AST w Krakowie. Obecnie doktorant Instytutu Filozofii UJ w Zakładzie Estetyki.

 • Recepta w Starej Aptece

  Miniatura projektu Recepta w Starej Aptece

  W ramach dziesiątej i zarazem ostatniej Recepty w Starej Aptece ON-LINE zapraszamy Państwa do obejrzenia pięciu filmów z cyklu Przewodnik do Polaków, który został zrealizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. To pięć znakomitych dokumentów, pokazujących Polskę z nieznanej strony, odsłaniających naszą kreatywność i unikatowe rozumienie wolności. Pierwszym z serii jest SZTUKA WOLNOŚCI Wojtka Słoty oraz Marka Kłosowicza, fascynująca historia polskich himalaistów, którzy w latach 70. i 80. uważani byli za najlepszych na świecie i to pomimo braków finansowych oraz sprzętowych. Film przybliża postaci m.in. Jerzego Kukuczki, Wandy Rutkiewicz, Krzysztofa Wielickiego oraz Andrzeja Zawady. TOYS Andrzeja Wolskiego jest dokumentem o tym, w jaki sposób i czym bawiły się dzieci w czasach realnego socjalizmu. Ich zabawki były często gorszej jakości, niż na Zachodzie, często stanowiły zaledwie podróbki tych zagranicznych, lecz wystarczyły do tego, by dzieci uczyły się niezależności i samodzielnego myślenia. POLITICAL DRESS Judyty Fibiger ukazuje zmiany w postrzeganiu wolności na różnych etapach PRL-u. Od ciężkiego stalinizmu, przez lata 50., 70., aż do stanu wojennego i lat 80., gdy w Polsce eksplodowała moda na punk. SZTUKĘ ZNIKANIA Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego mogli Państwo zobaczyć w ramach cyklu Recepta w Starej Aptece w Teatrze Wybrzeże. To opowieść o haitańskim kapłanie wudu, Amonie Frémonie, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego odwiedził Polskę w 1980 roku. Film łączy w sobie archiwalne kroniki ze współczesnymi zdjęciami, to zarazem rekonstrukcja, jak też artystyczna kreacja. Film przewrotny, daleki od sentymentalizmu, niejednoznaczny. Ostatnim z serii jest NEON Erica Bednarskiego, opowiadający historię warszawskich neonów od czasów przedwojennych, aż po czasy współczesne. Poprzez wielkie, świetliste reklamy udaje się przyjrzeć burzliwej przeszłości Polski, w losach neonów dostrzeżemy odzwierciedlenie mentalnych przemian, które następowały nad Wisłą na przestrzeni minionych dziesięcioleci. Poniżej znajdą Państwo link do wszystkich pięciu dokumentów.

  Link: https://ninateka.pl/filmy/guide-to-the-poles

  SZTUKA WOLNOŚCI
  Reżyseria, scenariusz: Wojciech Słota, Marek Kłosowicz
  Wojciech Słota, Marek Kłosowicz
  Zdjęcia: Piotr Wacowski, Dariusz Szymura
  Muzyka: Łukasz Pieprzyk
  Montaż: Wojciech Słota
  Kierownictwo produkcji: Monika Derenda
  Producent: Paweł Potoroczyn
  Produkcja: IAM, 2011

  TOYS
  Reżyseria, scenariusz: Andrzej Wolski
  Zdjęcia: Andrzej Adamczyk, Kacper Lisowski, Wojciech Staroń
  Dźwięk: Marcin Lenarczyk
  Montaż: Piotr Waldemar Zajączkowski
  Kierownictwo produkcji: Julia Groszek
  Producent wykonawczy: Zbigniew Domagalski
  Producent: Paweł Potoroczyn
  Produkcja wykonawcza: Studio Filmowe Kalejdoskop
  Produkcja: IAM, 2011

  POLITICAL DRESS
  Reżyseria: Judyta Fibiger
  Scenariusz: Judyta Fibiger, Ewa Olbrychska
  Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
  Muzyka: Daniel Bloom
  Dźwięk: Marcin Kossowski
  Montaż: Wojciech Słota
  Charakteryzacja: Natalia Zdrojek, Dagmara Wróbel, Iwona Kajszczak
  Kierownictwo produkcji: Maja Zielony
  Producent wykonawczy: Kama Janczyk
  Producent: Paweł Potoroczyn
  Producent wykonawczy: Follow Me Film Production
  Produkcja: IAM, 2011

  SZTUKA ZNIKANIA
  Reżyseria, scenariusz: Bartosz Konopka, Piotr Rosołowski
  Zdjęcia: Piotr Rosołowski
  Muzyka: Maciej Cieślak
  Dźwięk: Franciszek Kozłowski
  Muzyka: Andrzej Dąbrowski
  Kierownictwo produkcji: Marta Golba
  Producent: Paweł Potoroczyn, Anna Wydra
  Produkcja: IAM, Otter Films, 2013

  NEON
  Reżyseria, scenariusz: Eric Bednarski
  Zdjęcia: Jacek Knopp
  Muzyka: Daniel Bloom
  Dźwięk: Jacek Nowakowski
  Montaż: Rafał Samborski, Katarzyna Zajączkowska
  Kierownictwo produkcji: Dorota Przyłubska
  Producent: Paweł Potoroczyn, Dorota Przyłubska, Ryszard Urbaniak
  Produkcja: IAM, TVP Kultura, Pado Studio Film, 2014

   

 • Dyskusyjny Klub Teatralny

  Miniatura projektu Dyskusyjny Klub Teatralny

  Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością, twórcami i współtwórcami spektaklu. Chcemy nie tylko stworzyć widzom możliwość skonfrontowania swoich wrażeń i rozmowy o przedstawieniu, ale także sprowokować do podjęcia szerszej, wychodzącej poza ramy teatru dyskusji. Wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 20 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu.

  Pobierz regulamin dotyczący promocji cenowych DKT

 • Rodzic w Teatrze

  Miniatura projektu Rodzic w Teatrze

  Jesteś rodzicem? Chcesz wybrać się do Teatru, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! "Rodzic w Teatrze" zapewni Tobie i Twojemu dziecku niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw na Twoje dziecko czeka szereg gier ruchowych, zadań plastycznych, a nawet mała charakteryzacja...

  Czas opieki obliczony jest na pół godziny przed spektaklem do pół godziny po spektaklu. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy dzieci (od 3 roku życia) oraz rezerwacja miejsc na wybrane spektakle pod numerem telefonu 58 301 13 28.

  Do zobaczenia w Teatrze Wybrzeże!

 • Lekcje Niegrzeczności

  Miniatura projektu Lekcje Niegrzeczności

  4 lipca - PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA cz. 1, godzina 14.00, Scena Letnia, wstęp wolny
  11 lipca - PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA cz. 2, godzina 14.00, Scena Letnia, wstęp wolny
  18 lipca - ZACZAROWANA KRÓLEWNA cz. 1, godzina 14.00, Scena Letnia, wstęp wolny
  25 lipca - ZACZAROWANA KRÓLEWNA cz. 2, godzina 14.00, Scena Letnia, wstęp wolny

  LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny".

  LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. 

  lekcje niegrzecznosci
 • Wybrzeże Sztuki

  Miniatura projektu Wybrzeże Sztuki

  W ramach XI edycji naszego przeglądu Wybrzeże Sztuki zaprezentowaliśmy z powodzeniem WOJNĘ POLSKO-RUSKĄ POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, spektakl EWELINA PŁACZE Anny Karasińskiej z TR Warszawa, najnowsze przedstawienie Jana Klaty - DŁUG z Teatru Nowego Proxima, a także najbardziej wyczekiwaną premierę sezonu - CAPRI - WYSPĘ UCIEKINIERÓW Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Warszawie. Frekwencja na wszystkich przedstawieniach wyniosła sto procent! Dziękujemy Państwu za obecność i już teraz zapraszamy na XII edycję Wybrzeża Sztuki. Zapraszamy również do przeczytania fragmentu recenzji i do obejrzenia naszej galerii zdjęć!

  „Spektakle tegorocznego Wybrzeża Sztuki są bardzo różne na poziomie formy i treści, ale pod jednym względem wydają się bardzo podobne - pod względem stosunku do widza, traktowanego jako partner, który musi się zaangażować i wykonać pewną pracę, by wyjść z teatru usatysfakcjonowanym. [...] Wszystkie dotychczasowe przedstawienia oglądały nadkomplety widzów. To cieszy i sygnalizuje, że takich propozycji - zbudowanych z ciekawych, często kontrowersyjnych i niełatwych w odbiorze produkcji - bardzo w Gdańsku brakuje.”

  Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

  O WYBRZEŻU SZTUKI

  Wybrzeże Sztuki to coroczne święto miłośników teatru, bogate w najciekawsze, najwybitniejsze i najgłośniejsze spektakle prezentowane na polskich scenach. Dotychczasowe edycje naszego przeglądu dały trójmiejskiej publiczności możliwość obejrzenia m.in. OCZYSZCZONYCH Krzysztofa Warlikowskiego, TANGA Jerzego Jarockiego, WYCINKI HOLZFÄLLEN Krystiana Lupy, TRYLOGII Jana Klaty, W IMIĘ JAKUBA S. Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST Grzegorza Jarzyny. Przez sceny Wybrzeża Sztuki przewinęło się wielu wybitnych polskich aktorów. W mistrzowskich kreacjach nasza publiczność mogła podziwiać m.in. Krystynę Jandę, Danutę Stenkę, Annę Dymną, Maję Komorowską, Magdalenę Cielecką, Maję Ostaszewską, Danutę Szaflarską, Kingę Preis, Jana Peszka, Jana Frycza, Piotra Machalicę, Jerzego Trelę, Jana Englerta, Grzegorza Małeckiego, Krzysztofa Globisza i Zbigniewa Zapasiewicza.

Poprzednie Edycje