Projekty

 • Recepta w Starej Aptece

  Miniatura projektu Recepta w Starej Aptece

  W ramach szóstej Recepty w Starej Aptece ON-LINE, niemal w samym środku sezonu urlopowego, proponujemy Państwu krótkometrażowy dokument Marcela Łozińskiego 89 MM OD EUROPY - film nominowany m.in. do Oscara oraz Europejskiej Nagrody Filmowej. Po upadku muru berlińskiego wielu artystów podejmowało temat jednoczenia się Europy po prawie pół wieku trwającym podziale. Marcel Łoziński metaforę tamtego czasu odnalazł w Brześciu, na granicy między Polską a byłym Związkiem Radzieckim. To tam kończą się europejskie tory kolejowe o szerokości 1435 mm i zaczynają się te szersze o tytułowe 89 mm. Aby przez to miejsce codziennie mogło przejechać kilkadziesiąt pociągów międzynarodowych, białoruscy robotnicy muszą każdego dnia wymienić kilka tysięcy kół pod wagonami - przyglądają się temu Francuzi, Niemcy, Holendrzy. Łoziński w kilku, wydawałoby się niemal przypadkowych obrazach, pokazuje dwa równoległe światy, które spaja chłopiec z Polski. Przygląda się pracującym mężczyznom, rozmawia z nimi, niemal komentuje to, co wraz z nim obserwujemy. Tytuł filmu stanowi swoistą grę - przecież w ’89 roku miał zakończyć się czas dwóch Europ, Polska zaś wjechała na nowe tory przemian. Po trzydziestu latach od upadku Polskiej Republiki Ludowej, nadal pozostaje jednak tak wiele pracy do zrobienia.

  89 MM OD EUROPY
  Scenariusz i reżyseria: Marcel Łoziński
  Zdjęcia: Jacek Petrycki, Artur Reinhart
  Dźwięk: Małgorzata Jaworska
  Montaż: Katarzyna Maciejko-Kowalczyk
  Kierownictwo produkcji: Janusz Skałkowski, Wojciech Szczudło
  Produkcja: Studio Filmowe Kalejdoskop, Telewizja Polska, 1993
  Czas: 12 minut

  #staysafe #staytuned @ninateka

  Link: https://ninateka.pl/film/89-mm-od-europy-marcel-lozinski

 • Dyskusyjny Klub Teatralny

  Miniatura projektu Dyskusyjny Klub Teatralny

  Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością, twórcami i współtwórcami spektaklu. Chcemy nie tylko stworzyć widzom możliwość skonfrontowania swoich wrażeń i rozmowy o przedstawieniu, ale także sprowokować do podjęcia szerszej, wychodzącej poza ramy teatru dyskusji. Wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 20 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu.

  Pobierz regulamin dotyczący promocji cenowych DKT

 • Rodzic w Teatrze

  Miniatura projektu Rodzic w Teatrze

  Jesteś rodzicem? Chcesz wybrać się do Teatru, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! "Rodzic w Teatrze" zapewni Tobie i Twojemu dziecku niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw na Twoje dziecko czeka szereg gier ruchowych, zadań plastycznych, a nawet mała charakteryzacja...

  Czas opieki obliczony jest na pół godziny przed spektaklem do pół godziny po spektaklu. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy dzieci (od 3 roku życia) oraz rezerwacja miejsc na wybrane spektakle pod numerem telefonu 58 301 13 28.

  Do zobaczenia w Teatrze Wybrzeże!

 • Lekcje Niegrzeczności

  Miniatura projektu Lekcje Niegrzeczności

  LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny".

  LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. 

  lekcje niegrzecznosci
 • Wybrzeże Sztuki

  Miniatura projektu Wybrzeże Sztuki

  W ramach XI edycji naszego przeglądu Wybrzeże Sztuki zaprezentowaliśmy z powodzeniem WOJNĘ POLSKO-RUSKĄ POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, spektakl EWELINA PŁACZE Anny Karasińskiej z TR Warszawa, najnowsze przedstawienie Jana Klaty - DŁUG z Teatru Nowego Proxima, a także najbardziej wyczekiwaną premierę sezonu - CAPRI - WYSPĘ UCIEKINIERÓW Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Warszawie. Frekwencja na wszystkich przedstawieniach wyniosła sto procent! Dziękujemy Państwu za obecność i już teraz zapraszamy na XII edycję Wybrzeża Sztuki. Zapraszamy również do przeczytania fragmentu recenzji i do obejrzenia naszej galerii zdjęć!

  „Spektakle tegorocznego Wybrzeża Sztuki są bardzo różne na poziomie formy i treści, ale pod jednym względem wydają się bardzo podobne - pod względem stosunku do widza, traktowanego jako partner, który musi się zaangażować i wykonać pewną pracę, by wyjść z teatru usatysfakcjonowanym. [...] Wszystkie dotychczasowe przedstawienia oglądały nadkomplety widzów. To cieszy i sygnalizuje, że takich propozycji - zbudowanych z ciekawych, często kontrowersyjnych i niełatwych w odbiorze produkcji - bardzo w Gdańsku brakuje.”

  Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

  O WYBRZEŻU SZTUKI

  Wybrzeże Sztuki to coroczne święto miłośników teatru, bogate w najciekawsze, najwybitniejsze i najgłośniejsze spektakle prezentowane na polskich scenach. Dotychczasowe edycje naszego przeglądu dały trójmiejskiej publiczności możliwość obejrzenia m.in. OCZYSZCZONYCH Krzysztofa Warlikowskiego, TANGA Jerzego Jarockiego, WYCINKI HOLZFÄLLEN Krystiana Lupy, TRYLOGII Jana Klaty, W IMIĘ JAKUBA S. Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST Grzegorza Jarzyny. Przez sceny Wybrzeża Sztuki przewinęło się wielu wybitnych polskich aktorów. W mistrzowskich kreacjach nasza publiczność mogła podziwiać m.in. Krystynę Jandę, Danutę Stenkę, Annę Dymną, Maję Komorowską, Magdalenę Cielecką, Maję Ostaszewską, Danutę Szaflarską, Kingę Preis, Jana Peszka, Jana Frycza, Piotra Machalicę, Jerzego Trelę, Jana Englerta, Grzegorza Małeckiego, Krzysztofa Globisza i Zbigniewa Zapasiewicza.

Poprzednie Edycje