Projekty

 • Recepta w Starej Aptece

  Miniatura projektu Recepta w Starej Aptece

  WYDARZENIE ODWOŁANE

  Dwunasta Recepta w Starej Aptece

  W poniedziałek, 16 marca o godzinie 18.00 zapraszamy na dwunastą Receptę w Starej Aptece, w ramach której zaprezentujemy film WARANY Z KOMODO Michała Borczucha. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserem. Spotkanie poprowadzi Michał Kurkowski. Wstęp wolny!

  WARANY Z KOMODO powstały z fantazji o dwóch filmach: dokumentalnym, skupionym na obserwacji grupy dorosłych autystów mieszkających na Farmie Życia oraz niemożliwej do opowiedzenia fabule o młodej rodzinie, która chce złożyć ofiarę z własnego syna. Prawdziwych i fikcyjnych bohaterów filmu łączy wspólna praca w ośrodku terapii pod Krakowem. Fabułę rodzinną porządkuje fantazja na temat gestu pierwotnej ofiary. Czym może stać się taka ofiara w laickim świecie bez żadnego boga i bez żadnej wiążącej idei? Na ile rzeczywistość i film są w stanie zaakceptować niewygodną, ludzką fantazję.

  Film był pokazywany na festiwalu Doclisboa i Al Este film Festival.

  WARANY Z KOMODO
  Reżyseria i scenariusz: Michał Borczuch
  Zdjęcia: Robert Mleczko
  Scenografia: Dorota Nawrot, Przemysław Czepurko
  Dźwięk: Jan Moszumański, Adam Mart, Bartosz Idzi
  Montaż: Beata Walentowska
  Producent: Michał Borczuch, Karolina Ochab

  Występują: Dominika Biernat, Weronika Biernat, Maria Bozowska-Bolak, Michał Cichy, Michał Dobrucki, Wojciech Gałuszka,Albert Jeżowski, Agnieszka Kilian, Henryk Klepacz, Kamil Mroczkowski, Jerzy Michał Perzanowski, Robert Rosik, Rafał Rzeszut, Paweł Smagała, Grzegorz Wołkowicz, Krzysztof Zarzecki,Tadeusz Zarzecki, Mariusz Zemanek, Michał Żydek

  Czas: 80 minut
  Rok produkcji: 2019

  Michał Borczuch (ur.1979) - reżyser i autor adaptacji. Zaczynał od adaptacji klasyki literatury dla teatru: WERTHER, LULU, LEONCE I LENA. Później jego praktyka poszerzyła się o pracę z osobami z autyzmem (PARADISO), niewidomymi (FAUST) i dziećmi z domu dziecka (siedmioletnia współpraca z Domem Dziecka w Szamocinie). Eksperymentuje i wychodzi poza przyzwyczajenia teatralnej publiczności. W ostatnich latach koncentruje się na budowaniu i opowiadaniu osobistych, intymnych historii. Takie jest autobiograficzne WSZYSTKO O MOJEJ MATCE (2016), natomiast ZEW CTHULHU (2017), ŻABY (2018), czy KINO MORALNEGO NIEPOKOJU (2019) zbudowane są na intymnych historiach aktorów biorących w nich udział. Od czasu do czasu powraca do dużych narracji, jak w APOKALIPSIE (2014) przywołującej postać Fallaci i Pasoliniego lub w MOJEJ WALCE (2017) czyli swobodnej i osobistej adaptacji wielotomowej powieści Knausgaarda. W 2018 roku zadebiutował filmem fabularnym WARANY Z KOMODO. Wielokrotnie nagradzany w Polsce. Pracuje również za granicą (Dusseldorf, Lubljana, Berlin, Bazylea).

  Trzynasta Recepta w Starej Aptece

  W poniedziałek, 20 kwietnia o godzinie 18.00 zapraszamy na trzynastą Receptę w Starej Aptece, w ramach której zaprezentujemy film SYMFONIA FABRYKI URSUS w reżyserii Jaśminy Wójcik. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserką. Spotkanie poprowadzi Michał Kurkowski. Wstęp wolny!

  Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. SYMFONIA FABRYKI URSUS to filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej Jaśminy Wójcik ze społecznością byłych pracowników fabryki, dokument kreacyjny wprowadzający do filmu metody sztuki partycypacyjnej. To również film łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Współtworzyli go: Igor Stokfiszewski – scenariusz, Rafał Urbacki – choreografia, Dominik Strycharski – muzyka, Jakub Wróblewski – autor koncepcji wizualnej filmu. Ponadto w realizacji wzięli udział byli pracownicy zakładu – robotnice, technolodzy, kierownicy, sekretarki a także traktorzyści. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

  Film został zrealizowany w ramach wspólnej inicjatywy - Nagroda filmowa dla filmu eksperymentalnego - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy ze Szkołą Wajdy. Pomysł na stworzenie nagrody powstał w odpowiedzi na aktualne tendencje w kinie światowym, polegające na tworzeniu przez artystów z pola sztuk wizualnych filmów skierowanych do widza kinowego. Miał na celu promocję kina eksperymentalnego i artystycznego. Wspierał innowacyjność formy łączoną z radykalną artystyczną wyobraźnią i inteligencją.

  SYMFONIA FABRYKI URSUS
  Reżyser, współscenarzysta:
 Jaśmina Wójcik
  Współscenarzysta:
 Igor Stokfiszewski
  Choreografia
: Rafał Urbacki
  Muzyka
: Dominik Strycharski
  Zdjęcia
: Kacper Czubak, Jakub Wróblewski
  Montaż: Aleksandra Gowin
  Dźwięk: Marcin Popławski
  Produkcja Wojciech Marczewski, Zuzanna Król, WAJDA STUDIO

  Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Miasto Stołeczne Warszawa, Województwo Mazowieckie

  Partnerzy: Ursus S.A., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
  Czas: 61 minut
  Rok produkcji: 2018 |

  Wybrane festiwale i nagrody: 
2018 – Zagrebdox Zagrzeb, 2019 - Hot Docs Canadian International Documentary Festival: Nagroda dla Najlepszego Średniometrażowego Filmu Dokumentalnego, 2019 – Millennium Docs Against Gravity FF: polska premiera; premiera światowa: DOK Leipzig 2018.

  Jaśmina Wójcik (ur. 1983) - artywistka, artystka wizualna, reżyserka, pedagożka akademicka i przedszkolna. Autorka i inicjatorka realizowanego od 2011 r. wielodyscyplinarnego przedsięwzięcia z pogranicza sztuki i aktywizmu społecznego z byłymi pracownikami i pracownicami fabryki ciągników Ursus, na które składają się m.in. działania site-specific w przestrzeni publicznej, akcje społeczno-artystyczne, performance, happeningi, filmy niezależne oraz pełnometrażowy dokument kreacyjny pt. SYMFONIA FABRYKI URSUS. Zaprasza mieszkańców Ursusa i innych warszawiaków na tereny zakładowe, integruje ich wokół historii dzielnicy oraz tematu przyszłości obszaru pofabrycznego. Wierzy, że sztuka w aktywny sposób zmienia miasto, może także uruchamiać pamięć o miejscu i wspierać budowanie jego tożsamości. Niezwykle ważna jest dla niej odpowiedzialność artysty za swoje otoczenie. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Zaangażowana w edukację alternatywną poprzez opracowywanie autorskich praktyk kreacji artystycznej wypowiedzi dzieci. Jednocześnie w swojej praktyce artystycznej stara się otwierać instytucje kultury i sztuki na interakcje z odwiedzającycmi (traktując ich jako współtwórców i rozmówców w dialogu).

  O Recepcie w Starej Aptece

  W każdy trzeci poniedziałek miesiąca zapraszamy Państwa na spotkania odbywające się w ramach Recepty w Starej Aptece. W tym sezonie prezentujemy polskie filmy dokumentalne realizowane przez twórców i twórczynie młodszego oraz średniego pokolenia. Wspólnie odkrywajmy nowe światy!

 • Dyskusyjny Klub Teatralny

  Miniatura projektu Dyskusyjny Klub Teatralny

  Zapraszamy Państwa na 53. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony KARMANIOLI czyli OD SASA DO LASA Stanisława Moniuszki. Weźmie w nim udział reżyser Paweł Aigner i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w środę, 15 stycznia o godzinie 20.30 na Dużej Scenie. Wstęp wolny. 

  O DYSKUSYJNYM KLUBIE TEATRALNYM

  Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością, twórcami i współtwórcami spektaklu. Chcemy nie tylko stworzyć widzom możliwość skonfrontowania swoich wrażeń i rozmowy o przedstawieniu, ale także sprowokować do podjęcia szerszej, wychodzącej poza ramy teatru dyskusji. Wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 20 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu.

  Pobierz regulamin dotyczący promocji cenowych DKT

 • Rodzic w Teatrze

  Miniatura projektu Rodzic w Teatrze

  Jesteś rodzicem? Chcesz wybrać się do Teatru, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! "Rodzic w Teatrze" zapewni Tobie i Twojemu dziecku niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw na Twoje dziecko czeka szereg gier ruchowych, zadań plastycznych, a nawet mała charakteryzacja...

  Najbliższy spektakl prezentowany w ramach "Rodzica w Teatrze" to: ŚMIERĆ IWANA ILJICZA z 15 marca. Czas opieki obliczony jest na pół godziny przed spektaklem do pół godziny po spektaklu. Wejście od ul. Teatralnej przez portiernię. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy dzieci (od 3 roku życia) oraz rezerwacja miejsc na wybrane spektakle pod numerem telefonu 58 301 13 28.

  Do zobaczenia w Teatrze Wybrzeże!

 • Lekcje Niegrzeczności

  Miniatura projektu Lekcje Niegrzeczności

  LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny".

  LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. 

  lekcje niegrzecznosci
 • Wybrzeże Sztuki

  Miniatura projektu Wybrzeże Sztuki

  W ramach XI edycji naszego przeglądu Wybrzeże Sztuki zaprezentowaliśmy z powodzeniem WOJNĘ POLSKO-RUSKĄ POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, spektakl EWELINA PŁACZE Anny Karasińskiej z TR Warszawa, najnowsze przedstawienie Jana Klaty - DŁUG z Teatru Nowego Proxima, a także najbardziej wyczekiwaną premierę sezonu - CAPRI - WYSPĘ UCIEKINIERÓW Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Warszawie. Frekwencja na wszystkich przedstawieniach wyniosła sto procent! Dziękujemy Państwu za obecność i już teraz zapraszamy na XII edycję Wybrzeża Sztuki. Zapraszamy również do przeczytania fragmentu recenzji i do obejrzenia naszej galerii zdjęć!

  „Spektakle tegorocznego Wybrzeża Sztuki są bardzo różne na poziomie formy i treści, ale pod jednym względem wydają się bardzo podobne - pod względem stosunku do widza, traktowanego jako partner, który musi się zaangażować i wykonać pewną pracę, by wyjść z teatru usatysfakcjonowanym. [...] Wszystkie dotychczasowe przedstawienia oglądały nadkomplety widzów. To cieszy i sygnalizuje, że takich propozycji - zbudowanych z ciekawych, często kontrowersyjnych i niełatwych w odbiorze produkcji - bardzo w Gdańsku brakuje.”

  Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

  O WYBRZEŻU SZTUKI

  Wybrzeże Sztuki to coroczne święto miłośników teatru, bogate w najciekawsze, najwybitniejsze i najgłośniejsze spektakle prezentowane na polskich scenach. Dotychczasowe edycje naszego przeglądu dały trójmiejskiej publiczności możliwość obejrzenia m.in. OCZYSZCZONYCH Krzysztofa Warlikowskiego, TANGA Jerzego Jarockiego, WYCINKI HOLZFÄLLEN Krystiana Lupy, TRYLOGII Jana Klaty, W IMIĘ JAKUBA S. Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST Grzegorza Jarzyny. Przez sceny Wybrzeża Sztuki przewinęło się wielu wybitnych polskich aktorów. W mistrzowskich kreacjach nasza publiczność mogła podziwiać m.in. Krystynę Jandę, Danutę Stenkę, Annę Dymną, Maję Komorowską, Magdalenę Cielecką, Maję Ostaszewską, Danutę Szaflarską, Kingę Preis, Jana Peszka, Jana Frycza, Piotra Machalicę, Jerzego Trelę, Jana Englerta, Grzegorza Małeckiego, Krzysztofa Globisza i Zbigniewa Zapasiewicza.

Poprzednie Edycje