Zawisza Czarny

Juliusz Słowacki

Zawisza Czarny – największy polski rycerz, znany na całą Europę, zawsze zwycięski, rozsławiony w pieśniach, symbol polskiego zwycięstwa pod Grunwaldem. Takiego Zawiszę znamy z lekcji historii. Juliusz Słowacki w swoim dziwnym, ironicznym, nigdy niedokończonym dramacie przedstawia go jednak zupełnie inaczej: zmęczony wojną i zabijaniem trafia wraz z dwójką swoich sług: Głupcem i Turczynem Mandułą, na zamek Gniewosza i pięknej polskiej szlachcianki – Laury. Jak odnajdzie się polski bóg rycerstwa w momencie, gdy za przeciwnika będzie miał kobietę? Czy będzie w stanie walczyć o siebie, gdy „ojczyzna wzywa”?

Adam Orzechowski o spektaklu: Szukamy modelu polskiego bohatera. Zawisza Czarny, rycerz znany w średniowieczu w całej Europie, nasza gwiazda tamtych czasów, wydaje się być na to idealnym materiałem, wzorcem metra z Sevres polskiego herosa. Słowacki ukazuje Zawiszę nie w jego naturalnym środowisku - na polu bitwy, ale na zamku, miejscu intryg miłosnych i politycznych manipulacji, by - jak w soczewce - skupić w nim i wydobyć nasze cechy narodowe, nasze zalety, ale i przede wszystkim nasze wady i ułomności. Nasz wieszcz wcale nie wieszczy o wspaniałości naszego kraju, ale przeciwnie - w sposób ironiczny, a momentami wręcz okrutny, obnaża nasze słabości, kpi z naszej osławionej sarmackiej duszy. Chciałbym, żeby ten nasz średniowieczny Zawisza, stał się przyczynkiem do rozważań nad nami, zwykłymi Polakami dzisiaj. Byśmy zastanowili się nad naszymi wzorcami, autorytetami; nad tymi wszystkimi, których z całej siły wpychamy na pomniki, tylko po to, by jeszcze szybciej i z jeszcze większą pompą ich potem obalić.

 • Premiera: - Czarna Sala
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerw)

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Artyści Teatru Wybrzeże nagrodzeni

  Artyści Teatru Wybrzeże nagrodzeni

  Dzisiaj w Dworze Artusa w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia nagród teatralnych przyznawanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
  Więcejo "Artyści Teatru Wybrzeże nagrodzeni"
 • Zdjęcie artykułu Teatr ogromnych możliwości - podsumowanie Gazety Świętojańskiej

  Teatr ogromnych możliwości - podsumowanie Gazety Świętojańskiej

  Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został doceniony w aż 8 kategoriach w podsumowaniu teatralnym 2010 roku sporządzonym przez gdyńską Gazetę Świętojańską.
  Więcejo "Teatr ogromnych możliwości - podsumowanie Gazety Świętojańskiej"
 • Zdjęcie artykułu TRZEJ PRZYJACIELE Z TEATRU

  TRZEJ PRZYJACIELE Z TEATRU

  Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy TRZEJ PRZYJACIELE Z TEATRU - BANUCHA/MAJOR/GŁOWIŃSKI, który odbędzie się w środę, 3 listopada o godzinie 17.30 w foyer głównym Teatru Wybrzeże.
  Więcejo "TRZEJ PRZYJACIELE Z TEATRU"
 • Zdjęcie artykułu Bogacka i Androsz wśród najlepszych

  Bogacka i Androsz wśród najlepszych

  Joanna Bogacka - mistrzostwo, Dorota Androsz - na fali. Tak aktorki Teatru Wybrzeże ocenia krytyk teatralny, Jacek Sieradzki, w swoim corocznym przeglądzie najciekawszych dokonań scenicznych minionego sezonu. Joannę Bogacką obejrzał w OŻENKU i PERSONIE („potrafiłaby wejść w szranki z Liv Ullmann"), Dorotę Androsz - w ZAWISZY CZARNYM („intensywna obecność w...
  Więcejo "Bogacka i Androsz wśród najlepszych"
 • Zdjęcie artykułu Jeszcze jeden spektakl na Scenie Letniej

  Jeszcze jeden spektakl na Scenie Letniej

  Z uwagi na ogromne zainteresowanie i dużą frekwencję zagramy dla Państwa jeszcze jeden spektakl na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże!
  Więcejo "Jeszcze jeden spektakl na Scenie Letniej"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze ZAWISZY

  Po premierze ZAWISZY

  „Publiczność wychodzi z tego przedstawienia usatysfakcjonowana dobrą zabawą. Mnie także ten kpiarski ZAWISZA CZARNY się spodobał."
  Więcejo "Po premierze ZAWISZY"
 • Zdjęcie artykułu Premiera ZAWISZY na nowej scenie

  Premiera ZAWISZY na nowej scenie

  Premierą ZAWISZY CZARNEGO Słowackiego w reżyserii Adama Orzechowskiego - 11 i 12 lutego - uroczyście otwieramy nową scenę Teatru Wybrzeże - Czarną Salę im. Stanisława Hebanowskiego.Pierwsze popremierowe spektakle gramy od 13 do 17 lutego.Zapraszamy do Czarnej Sali Teatru Wybrzeże!
  Więcejo "Premiera ZAWISZY na nowej scenie"
 • Zdjęcie artykułu Próby do Zawiszy

  Próby do Zawiszy

  W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do spektaklu ZAWISZA CZARNY Juliusza Słowackiego. Reżyseruje Adam Orzechowski, scenografię do spektaklu przygotowuje Magdalena Gajewska. Premiera spektaklu: 29 stycznia 2010 roku na nowej scenie Teatru Wybrzeże - Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego.
  Więcejo "Próby do Zawiszy"