WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

Adolf Nowaczyński
Najbliższy spektakl:

Sopot na chwilę przed wybuchem I wojny światowej. Snobistyczna salonowa elita przybyła tutaj z trzech różnych zaborów, a nawet z Paryża, w plażowym gapipudle, modnej kawiarni z widokiem na kąpielisko, nieustannie oddaje się flirtom i intrygom, plotkuje i obgaduje, w kawiarnianych dysputach wykazuje się obeznaniem z aktualnymi trendami w modzie, sztuce a nawet filozofii, o polityce oczywiście nie zapominając. Domorosły polityk z Galicji próbuje nawet zmienić losy wielkiej światowej polityki... Do kurortu przybył bowiem Otto XXIX, książę Gelsenkirchen-Recklingshausen, którego wstawiennictwo w ważnych salonach może przywrócić Polsce upragnioną wolność. Trzeba tylko podsunąć marionetkowemu następcy tronu atrakcyjną zdobycz, "wszak wiadomo, że kobiety zmieniają losy świata"....

Adam Orzechowski o spektaklu - „WILLKOMMEN W ZOPPOTACH to znakomita komedia pełna przerysowanych, wyrazistych ale zabawnych postaci. Nowaczyński zderzając w przedwojennym kurorcie Polaków z różnych zaborów, białostocko-amerykańskich Żydów i austro-niemieckich panów daje nam niebywałą szansę, przyjrzenia się niczym w soczewce naszym nieprzemijającym (polskim ale i europejskim) kompleksom, słabościom, megalomaniom i próżnościom. Udało się Nowaczyńskiemu wykreować sopocką wieżę Babel, tygiel multikulturowy, który pozwala na chwilę refleksji nad tworzącą się na naszych oczach wspólnotą europejską, nad nową Europą."

Adolf Nowaczyński (1876-1944) - pisarz, dramaturg, satyryk, publicysta i działacz społeczny. Autor ośmiu dramatów i szesnastu jednoaktówek. Pisał „kroniki historyczne" i sztuki dotyczące współczesności. Do najbardziej znanych należą WIELKI FRYDERYK, WOJNA WOJNIE, CAR SAMOZWANIEC, WIOSNA NARODÓW W CICHYM ZAKĄTKU i CYGANERIA WARSZAWSKA przywrócona powojennej scenie dzięki odkrywczej inscenizacji Stanisława Hebanowskiego na deskach Teatru Wybrzeże w 1975 roku.

 • Premiera: - Scena Kameralna
 • Czas trwania: 2 godziny 15 minut (jedna przerwa)

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Siódmy sezon Sceny Letniej

  Siódmy sezon Sceny Letniej

  Trwa siódmy sezon Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim.
  Więcejo "Siódmy sezon Sceny Letniej"
 • Zdjęcie artykułu WILLKOMMEN W ZOPPOTACH na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim

  WILLKOMMEN W ZOPPOTACH na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim

  Dzisiaj o godzinie 21.00 na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim zaprezentujemy WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Wstęp wolny. Zapraszamy!
  Więcejo "WILLKOMMEN W ZOPPOTACH na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim"
 • Zdjęcie artykułu Szósty sezon Sceny Letniej

  Szósty sezon Sceny Letniej

  Dzisiaj ponownie otwieramy Scenę Letnią Teatru Wybrzeże!
  Więcejo "Szósty sezon Sceny Letniej"
 • Zdjęcie artykułu WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - recenzja z Nowej Siły Krytycznej

  WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - recenzja z Nowej Siły Krytycznej

  „Sopot to miasto, którego historia sięga VIII wieku, kiedy nad brzegiem morza istniał drewniany wczesnośredniowieczny gród kasztelański. Potem przez wieki na terenach dzisiejszego miasta funkcjonowały osady rybackie, które od XIII wieku stały się własnością oliwskich cystersów.
  Więcejo "WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - recenzja z Nowej Siły Krytycznej"
 • Zdjęcie artykułu WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - jubileuszowy spektakl

  WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - jubileuszowy spektakl

  Serdecznie zapraszamy na pięćdziesiąty spektakl WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 18.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
  Więcejo "WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - jubileuszowy spektakl"
 • Zdjęcie artykułu Piąty sezon Sceny Letniej

  Piąty sezon Sceny Letniej

  Dzisiaj ponownie otwieramy Scenę Letnią Teatru Wybrzeże!
  Więcejo "Piąty sezon Sceny Letniej"
 • Zdjęcie artykułu WILLKOMMEN W ZOPPOTACH na Scenie Kameralnej

  WILLKOMMEN W ZOPPOTACH na Scenie Kameralnej

  Serdecznie zapraszamy na WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl zostanie zaprezentowany w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę na Scenie Kameralnej w Sopocie.
  Więcejo "WILLKOMMEN W ZOPPOTACH na Scenie Kameralnej"
 • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże doceniony w teatralnym podsumowaniu

  Teatr Wybrzeże doceniony w teatralnym podsumowaniu

  Teatr Wybrzeże został po raz kolejny doceniony w teatralnym podsumowaniu minionego roku. Tym razem przez redakcję Gazety Świętojańskiej, która w aż 14 kategoriach wskazała na artystów i spektakle naszego teatru!
  Więcejo "Teatr Wybrzeże doceniony w teatralnym podsumowaniu"
 • Zdjęcie artykułu Trwa IV edycja Wybrzeża Sztuki

  Trwa IV edycja Wybrzeża Sztuki

  Trwa IV edycja Wybrzeża Sztuki. Przed nami prezentacja ostatniego  spektaklu - BABEL 2 Elfriede Jelinek w reżyserii Mai Kleczewskiej.
  Więcejo "Trwa IV edycja Wybrzeża Sztuki"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

  Po premierze WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

  W miniony piątek na Scenie Kameralnej w Sopocie odbyła się premiera WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl został zaprezentowany w ramach Festiwalu Wybrzeże Sztuki i obchodów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że nasza premiera była pierwszą - po niemal stu latach - sceniczną prezentacją tego tekstu.
  Więcejo "Po premierze WILLKOMMEN W ZOPPOTACH"
 • Zdjęcie artykułu Premiera WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

  Premiera WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się premiera WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Premierowy spektakl zostanie zaprezentowany z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej oraz w ramach IV edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki. Zapraszamy!
  Więcejo "Premiera WILLKOMMEN W ZOPPOTACH"
 • Zdjęcie artykułu Wystawa WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

  Wystawa WILLKOMMEN W ZOPPOTACH

  Dzisiejszej premierze WILLKOMMEN W ZOPPOTACH będzie towarzyszyło otwarcie wystawy pod tym samym tytułem.
  Więcejo "Wystawa WILLKOMMEN W ZOPPOTACH"
 • Zdjęcie artykułu Przed premierą WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - wywiad z Adamem Orzechowskim

  Przed premierą WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - wywiad z Adamem Orzechowskim

  Zapraszamy do lektury wywiadu z Adamem Orzechowskim, dyrektorem Teatru Wybrzeże i reżyserem spektaklu WILKOMMEN W ZOPPOTACH. Wywiad przeprowadziła Martyna Wielewska z magazynu WYBRZEŻA.
  Więcejo "Przed premierą WILLKOMMEN W ZOPPOTACH - wywiad z Adamem Orzechowskim"
 • Zdjęcie artykułu WILLKOMMEN W ZOPPOTACH w Teatrze Wybrzeże

  WILLKOMMEN W ZOPPOTACH w Teatrze Wybrzeże

  W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu WILLKOMMEN W ZOPPOTACH Adolfa Nowaczyńskiego. Reżyseruje Adam Orzechowski, scenografię do spektaklu przygotowuje Magdalena Gajewska. Planowana premiera - 1 lipca na sopockiej Scenie Kameralnej z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej oraz w ramach IV edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki!
  Więcejo "WILLKOMMEN W ZOPPOTACH w Teatrze Wybrzeże"