UWIEDZENI

FREDRO: CUDZOZIEMCZYZNA/ BOHOMOLEC: MAŁŻEŃSTWO Z KALENDARZA

Dwa teksty. Dwóch autorów. Dwie epoki. Dwie wykluczające się ideologie. Jeden spektakl. Rozmowa o Polsce jako prowincji w poszukiwaniu tożsamości. Z jednej strony zachłyśnięcie się Europą otwartych granic, z drugiej - hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Każda ze stron przekonana jest, że ma rację, że posiada monopol na prawdę. Ale tak nie jest, bo w grze na ideologie nie chodzi o prawdę. Chodzi o to, żeby się różnić. Jak wyjść z tego konfliktu? Nie wiadomo. Ale wiadomo, że trzeba. Koniecznie.

JarosławTumidajski o przedstawieniu: „Pomysł na ten spektakl zrodził się już jakiś czas temu, jeszcze przed pierwszą edycją KLASYKI ŻYWEJ, konkursu poświęconego dawnym dziełom literatury polskiej. Zrodził się z potrzeby rozmowy o polskim uwielbieniu ideologii (bo już dawno idee zastąpiliśmy ideologiami) - o uzależnieniu od nich, o uzależnieniu od zbyt łatwych odpowiedzi. Cały czas, wciąż i wciąż na nowo, rozmawiamy o naszej tożsamości narodowej, spieramy się o jej źródła, kłócimy o to, jaka jest, a jaka powinna być, nie dostrzegając, że prawda rzadko przejawia się w skrajnościach. Budowanie, czy raczej implantacja, tożsamości (narodowej, obywatelskiej) w oparciu o wybiórczo interpretowaną przeszłość lub też importowanie jej z zachodu w postaci kilku modnych haseł nie rozwiązuje problemu, nie buduje tożsamości w sposób istotny. Jest raczej wyrazem bezradności i bezsilności, jest wynikiem braku refleksji na ten temat, braku odpowiedzi na pytania, kim i jak być - tu i teraz, w tych konkretnych warunkach. We wspomnianym konflikcie jest też jakieś przedziwne echo totalitarnego myślenia, chęć narzucenia zbiorowości ram, w jakich ma się poruszać, wartości, które ma wyznawać. Widoczny jest w tym wszystkim brak zaufania do ludzi i lęk przed wolnością wyboru. Nie chcę tłumaczyć ani atakować żadnej ze stron. Nie chcę bowiem wpisywać się w tę pozorowaną dyskusję. Chcę wyjść poza nią, przedstawić i nakłuć sam mechanizm konfliktu, jego pustkę i absurd. Chcę pokazać, że zagubiony został sens, że działania jednej strony często są już tylko impulsywną, instynktowną reakcją na działania drugiej, są jej lustrzanym odbiciem, a potrzeba różnienia się zastąpiła w polskim społeczeństwie o wiele bardziej pierwotną potrzebę porozumienia. Chciałbym, by ten spektakl był jak spacer pomiędzy Krakowskim Przedmieściem a Placem Zbawiciela. Tam ludzie z flagami i transparentami, zaangażowani chyba nie do końca w swoją sprawę, tu kobiety i mężczyźni zatopieni w swoich poukładanych i niepoukładanych życiach popijający Prosecco. Pozornie dwie różne Polski. A to nieprawda. To jedna i ta sama Polska.”

Spektakl realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Pruszcz Gdański.

 • Premiera: - Scena Letnia
 • Czas trwania: 1 godzina 50 minut (bez przerw)
 • Opracowanie tekstu, reżyseria, opracowanie muzyczn: Jarosław Tumidajski
 • Scenografia, video: Mirek Kaczmarek
 • Asystent reżysera: Piotr Chys
 • Inspicjent - sufler: Joanna Januszewska

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu UWIEDZENI w 41. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  UWIEDZENI w 41. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Zapraszamy Państwa na 41. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi UWIEDZENI FREDRO: CUDZOZIEMCZYZNA/ BOHOMOLEC: MAŁŻEŃSTWO Z KALENDARZA w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Weźmie w nim udział zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę o godzinie 21.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie. Wstęp wolny.
  Więcejo "UWIEDZENI w 41. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu Tumidajski i Kolak nominowani!

  Tumidajski i Kolak nominowani!

  Z radością informujemy, że Jarosław Tumidajski i Dorota Kolak zostali nominowani do nagrody Splendor Gedanensis!
  Więcejo "Tumidajski i Kolak nominowani!"
 • Zdjęcie artykułu Cały dwór króla Gzyla – o UWIEDZIONYCH na łamach tygodnika wSieci

  Cały dwór króla Gzyla – o UWIEDZIONYCH na łamach tygodnika wSieci

  Zapraszamy Państwa do lektury fragmentu znakomitej recenzji UWIEDZIONYCH autorstwa Kamili Łapickiej z tygodnika wSieci.
  Więcejo "Cały dwór króla Gzyla – o UWIEDZIONYCH na łamach tygodnika wSieci"
 • Zdjęcie artykułu Sylwester w Teatrze Wybrzeże

  Sylwester w Teatrze Wybrzeże

  W wieczór sylwestrowy zaprezentujemy Państwu trzy znakomite tytuły - UWIEDZIONYCH o godzinie 19.00 na Dużej Scenie, PAR PARANOJE o godzinie 20.00 na Scenie Malarnia oraz PEŁNIĘ SZCZĘŚCIA o godzinie 21.00 na Scenie Kameralnej.
  Więcejo "Sylwester w Teatrze Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu Rekordowe Lato w Teatrze Wybrzeże

  Rekordowe Lato w Teatrze Wybrzeże

  Trwa intensywne, gorące i rekordowe Lato w Teatrze Wybrzeże! Od lipca do końca sierpnia na 5 scenach prezentujemy sto spektakli, w tym aż 4 premiery!
  Więcejo "Rekordowe Lato w Teatrze Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu VIII sezon Sceny Letniej

  VIII sezon Sceny Letniej

  Trwa VIII sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. 
  Więcejo "VIII sezon Sceny Letniej"
 • Zdjęcie artykułu UWIEDZENI - po premierze

  UWIEDZENI - po premierze

  W minioną sobotę na Scenie Letniej odbyła się premiera spektaklu UWIEDZENI FREDRO: CUDZOZIEMCZYZNA/ BOHOMOLEC: MAŁŻEŃSTWO Z KALENDARZA. Z radością informujemy, że przedstawienie spotkało się ze znakomitym przyjęciem publiczności i bardzo dobrym przyjęciem krytyki teatralnej. 
  Więcejo "UWIEDZENI - po premierze"
 • Zdjęcie artykułu UWIEDZENI - premiera!

  UWIEDZENI - premiera!

  Dzisiaj o godzinie 21.00 na Scenie Letniej odbędzie się premiera spektaklu UWIEDZENI FREDRO: CUDZOZIEMCZYZNA/ BOHOMOLEC: MAŁŻEŃSTWO Z KALENDARZA. Przedstawienie wyreżyserował Jarosław Tumidajski, scenografię przygotował Mirek Kaczmarek. Wstęp wolny. Zapraszamy!
  Więcejo "UWIEDZENI - premiera!"
 • Zdjęcie artykułu UWIEDZENI w Teatrze Wybrzeże

  UWIEDZENI w Teatrze Wybrzeże

  W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu UWIEDZENI FREDRO: CUDZOZIEMCZYZNA/ BOHOMOLEC: MAŁŻEŃSTWO Z KALENDARZA. Przedstawienie reżyseruje Jarosław Tumidajski, scenografię przygotowuje Mirek Kaczmarek. Planowana premiera: 6 sierpnia 2016 roku na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.
  Więcejo "UWIEDZENI w Teatrze Wybrzeże"