URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA

Radosław Paczocha

Czy teatr może stać się bohaterem sztuki, którą właśnie wystawia? Czy może samemu sobie podsunąć zwierciadło i spróbować opowiedzieć o sobie tak, by widzowie zobaczyli w nim kawałek nie tylko teatralnej historii? Bo jeśli, tak jak chciał Szekspir, teatr podsuwa zwierciadło naturze, to być może to, co kryje się za samym zwierciadłem, jest równie interesujące i równie głęboko dotykające ludzkiej natury? URODZINY… to z jednej strony historia Teatru Wybrzeże, ale także ujęcie teatru w jego złożoności, jako instytucji i jako społecznego zjawiska. Głównymi bohaterami sztuki są największe gwiazdy Wybrzeża, od Cybulskiego i Jędrusik zaczynając, dyrektorzy tego teatru, przypadkowi skandaliści, ale przede wszystkim głównym bohaterem pozostaje sam jubilat… czyli Teatr Wybrzeże.

RadosławPaczocha o spektaklu: „URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA to historia Teatru Wybrzeże w kilkunastu subiektywnych scenach, ale też próba dotknięcia teatru jako zjawiska niezależnego od miejsca i czasu, choć zawsze naznaczonego określonym miejscem i określonym czasem. Jest to zatem historia lokalna, ale za to z ambicją wykraczającą poza lokalność, bo towarzyszy jej nadzieja, że opowiadając o jednym teatrze można również opowiedzieć o innych. Szczególnie, gdy dotyka się związków, jakie zachodzą na styku teatru i współczesnego mu życia politycznego i społecznego. A mówiąc jeszcze inaczej: URODZINY… to sztuka historyczna i współczesna jednocześnie, w której na tych samych prawach występują artyści, ich przedstawienia, ich role, a także życie samego teatru. Na pewno jest to też historia, którą można sobie wyobrazić inaczej, ale też historia, którą tak właśnie można sobie wyobrazić, bo jest ona przede wszystkim artystyczną ekspresją.”

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 3 godziny 15 minut (jedna przerwa)

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu O MARY PAGE MARLOWE i spektaklu URODZINY na łamach miesięcznika Teatr

  O MARY PAGE MARLOWE i spektaklu URODZINY na łamach miesięcznika Teatr

  Zapraszamy Państwa do lektury fragmentów recenzji naszych dwóch spektakli na łamach październikowego numeru miesięcznika Teatr. Autorem tekstu jest krytyk teatralny Jacek Wakar.
  Więcejo "O MARY PAGE MARLOWE i spektaklu URODZINY na łamach miesięcznika Teatr"
 • Zdjęcie artykułu BILET ZA GROSZE

  BILET ZA GROSZE

  Szanowni Państwo, drodzy widzowie, w najbliższą sobotę, 13 maja teatry publiczne w Polsce wezmą udział w organizowanej już po raz trzeci akcji BILET ZA GROSZE. Teatr Wybrzeże włączył się do akcji i bilet na spektakl URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA prezentowany w najbliższą sobotę, 13 maja o...
  Więcejo "BILET ZA GROSZE"
 • Zdjęcie artykułu WIŚNIOWY SAD w 43. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  WIŚNIOWY SAD w 43. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Zapraszamy Państwa na 43. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi WIŚNIOWY SAD Antona Czechowa w reżyserii Anny Augustynowicz. Weźmie w nim udział zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się już jutro o godzinie 20.45 na Dużej Scenie. Wstęp wolny.
  Więcejo "WIŚNIOWY SAD w 43. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu Gramy w Święta!

  Gramy w Święta!

  Szanowni Państwo, drodzy widzowie, serdecznie zapraszamy na świąteczną prezentację spektaklu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w świąteczny poniedziałek, 17 kwietnia o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
  Więcejo "Gramy w Święta!"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze spektaklu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA

  Po premierze spektaklu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA

  W miniony piątek na Dużej Scenie odbyła się jubileuszowa premiera spektaklu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Z ogromną radością informujemy, że nasza urodzinowa premiera spotkała się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej.
  Więcejo "Po premierze spektaklu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA"
 • Zdjęcie artykułu Premiera spektaklu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA

  Premiera spektaklu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się premiera spektaklu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA Radosława Paczochy. Przedstawienie wyreżyserował Adam Orzechowski, scenografię przygotowała Magdalena Gajewska. Premiera uświetni jubileuszowy sezon Teatru Wybrzeże.
  Więcejo "Premiera spektaklu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA"
 • Zdjęcie artykułu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA

  URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA

  W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu URODZINY CZYLI CEREMONIA ŻAŁOBNA W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA Radosława Paczochy. Przedstawienie wyreżyseruje Adam Orzechowski, scenografię przygotuje Magdalena Gajewska. Planowana premiera: 7 kwietnia 2017 roku na Dużej Scenie. Spektakl uświetni jubileuszowy sezon Teatru Wybrzeże.
  Więcejo "URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA"
 • Zdjęcie artykułu URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA w 42. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA w 42. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Zapraszamy Państwa na 42. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA Radosława Paczochy. Weźmie w nim udział reżyser Adam Orzechowski i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w środę, 12 kwietnia na Dużej Scenie po spektaklu. Wstęp wolny.
  Więcejo "URODZINY CZYLI CEREMONIE ŻAŁOBNE W CZAS RADOSNEGO ŚWIĘTA w 42. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"