PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA

Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz
Najbliższy spektakl:

Po ciepłym przyjęciu przez trójmiejską publiczność trzech opowiastek o Koziołku Matołku zrealizowanych w ramach LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI postanowiliśmy tchnąć w KOZIOŁKI nowe życie sceniczne i rozwinąć udramatyzowane czytanie do formy przedstawienia. Szalonego przedstawienia akcji, w którym tytułowy bohater przemierzy cały świat w poszukiwaniu Pacanowa. Bez względu na to, czy dotrze on do celu swej wędrówki czy też nie - to po drodze będzie się działo, oj będzie się działo... Zapraszamy na skondensowaną dawkę PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA w powstającej na żywo, graficznej dekoracji i na wspólną, żywiołową przygodę dla małych i nieco starszych.

Michał Derlatka o spektaklu: „Koziołek wędruje przez świat, szukając Pacanowa. A przy okazji przeżywa i doświadcza tylu przygód, że starczyłoby ich spokojnie na obdzielenie jeszcze paru innych matołków. Zostaje indiańskim wodzem, ląduje na księżycu, traci głowę, wygrywa konkurs lotów narciarskich... przy okazji odkrywa parę prawd o sobie i o świecie, paru zarozumialcom uciera nosa, zwiedza pół ziemskiego globu i żyje pełnią koziego życia. Kończy wędrówkę niemal dokładnie tam, gdzie ją rozpoczął po to, by pojąć, że cel który mu przyświecał był dość niedorzeczny... Pacanów, drogie dzieci i drodzy dorośli, jak każda utopijna idea, jest dużo bliżej niż myślicie. Dokładnie sto siedem godzin koziego marszu na południe, licząc z Gdańska, czyli zaledwie sześć godzin jazdy samochodem. I od razu wam powiem: w Pacanowie nie kują kóz. Lecz by to pojąć, trzeba przejść pół świata i przekonać się na własnej skórze... A jaką naukę, zapytacie drogie dzieci, mamy wynieść z takiej bajki? Może taką: czerpcie z własnych doświadczeń. Działajcie. Działając poznacie siebie samych. Forest Gump mawiał:«Poznasz głupiego po czynach jego». Może więc nie taki ten nasz Koziołek matołek? A dla dorosłych okołokoziołkowy cytat z Gombrowicza na koniec: «Chcesz wiedzieć, kim jesteś? Nie pytaj. Działaj. Działanie Cię określi i ustali. Z działania swojego się dowiesz. Ale działać musisz jako „ja", jako jednostka, bo tylko własnych potrzeb, skłonności, namiętności, konieczności możesz być pewny. Tylko takie działanie jest bezpośrednie, jest prawdziwym wydobywaniem siebie z chaosu, autostwarzaniem. Reszta - czyż to nie recytowanie, wypełnianie schematów, tandeta, kicz?»"

Spektakl zalecany dla widzów od piątego roku życia.

 • Premiera: - Scena Malarnia
 • Czas trwania: 1 godzina 40 minut (jedna przerwa)
 • Reżyseria, inscenizacja, dramaturgia: Michał Derlatka
 • Udźwiękowienie: Joanna Sówka-Sowińska
 • Oprawa plastyczna: Maciej Salamon
 • Oprawa plastyczna: Anna Dobrowodzka
 • Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA w 45. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA w 45. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Serdecznie zapraszamy naszych najdroższych i najmłodszych widzów na 45. Mikołajkowy Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony PRZYGODOM KOZIOŁKA MATOŁKA. Weźmie w nim udział reżyser Michał Derlatka i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w środę, 6 grudnia o godzinie 13.00 na Scenie Malarnia. Wstęp wolny.
  Więcejo "PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA w 45. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu Mikołajki w Teatrze

  Mikołajki w Teatrze

  Z okazji Mikołajek serdecznie zapraszamy naszych najdroższych i najmłodszych widzów na znakomite PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA! Przedstawienie zostanie zaprezentowane 3, 5, 6 i 7 grudnia o godzinie 11.00 na Scenie Malarnia.
  Więcejo "Mikołajki w Teatrze"
 • Zdjęcie artykułu PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA w Internetowym Teatrze

  PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA w Internetowym Teatrze

  Miło nam poinformować, że znakomite PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA biorą udział w projekcie iTeatr i zostaną zaprezentowane w gdańskim oddziale Telewizji Polskiej dzisiaj o godzinie 12.00. Będzie to transmisja na żywo skierowana do kilkudziesięciu tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej platformy iteatr.tvp.pl.
  Więcejo "PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA w Internetowym Teatrze "
 • Zdjęcie artykułu Dzień Dziecka z KOZIOŁKIEM MATOŁKIEM!

  Dzień Dziecka z KOZIOŁKIEM MATOŁKIEM!

  Z okazji Dnia Dziecka serdecznie zapraszamy naszych najdroższych i najmłodszych widzów na znakomite PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA! Przedstawienie zostanie zaprezentowane w najbliższy czwartek, piątek i sobotę o godzinie 11.00 na Scenie Malarnia. 
  Więcejo "Dzień Dziecka z KOZIOŁKIEM MATOŁKIEM!"
 • Zdjęcie artykułu Majówka w Teatrze Wybrzeże

  Majówka w Teatrze Wybrzeże

  Serdecznie zapraszamy na majówkę w Teatrze Wybrzeże, która potrwa od piątku, 28 kwietnia do niedzieli, 7 maja. W jej ramach zaprezentujemy Państwu 6 znakomitych tytułów – SEANS, PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA, MAPĘ I TERYTORIUM, BABĘ CHANEL, spektakl FAHRENHEIT 451, INTYMNE LĘKI oraz 31. LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI. 
  Więcejo "Majówka w Teatrze Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu Ferie w Teatrze Wybrzeże

  Ferie w Teatrze Wybrzeże

  W okresie ferii przygotowaliśmy dla naszych młodszych widzów szereg atrakcji – znakomite PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA, prezentacje 28. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI wraz z rodzinnymi warsztatami, Lekcje Teatralne oraz Zwiedzanie Teatru. Zajęcia poprowadzi Weronika Łucyk oraz Piotr Piniecki. Zapisy na zwiedzanie i warsztaty: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl.
  Więcejo "Ferie w Teatrze Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu Najlepsi z Teatru Wybrzeże

  Najlepsi z Teatru Wybrzeże

  Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został wyróżniony w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2015/2016". Krytycy teatralni wyróżnili Dorotę Kolak i Mirosława Bakę, FARAONA, KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?, KREACJĘ, spektakl FAHRENHEIT 451 oraz PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA.
  Więcejo "Najlepsi z Teatru Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA

  Po premierze PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA

  Wczoraj na Scenie Malarnia odbyła się premiera PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza w reżyserii Michała Derlatki z Piotrem Chysem w roli tytułowej. Miło nam poinformować, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej.
  Więcejo "Po premierze PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA"
 • Zdjęcie artykułu Premiera PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA

  Premiera PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA

  Dzisiaj o godzinie 16.00 na Scenie Malarnia odbędzie się premiera PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza w reżyserii Michała Derlatki. Będzie to kolejny po ARABELI i PODRÓŻACH GULIWERA spektakl przeznaczony zarówno dla młodych jak i dorosłych widzów.
  Więcejo "Premiera PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA"
 • Zdjęcie artykułu PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA w Teatrze Wybrzeże

  PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA w Teatrze Wybrzeże

  W Teatrze Wybrzeże trwają próby do PRZYGÓD KOZIOŁKA MATOŁKA Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza w reżyserii Michała Derlatki. Będzie to kolejny po ARABELI i PODRÓŻACH GULIWERA spektakl przeznaczony zarówno dla młodych jak i dorosłych widzów.
  Więcejo "PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA w Teatrze Wybrzeże"