NOC IGUANY

Tennessee Williams
Najbliższy spektakl:

Podrzędny meksykański pensjonat, zagubiony w dżungli, pod wysokim tropikalnym niebem i oceanem w dole. Shannon, niepoprawny, niezrównoważony duszpasterz, prywatnie amator mocnych trunków, ogarnięty seksualnymi obsesjami, który przyjął posadę przewodnika wycieczek przywozi tutaj jedną z nich. To głównie podstarzałe emerytowane nauczycielki i prowadzone przez nie nastoletnie uczennice. Jedna z nich próbuje uwieść Shannona. Do pensjonatu wkracza wulgarność przydrożnych stacji benzynowych i... groza dalekiej wojny.

Sztuka Tennessee Williamsa łączy w sobie respekt dla naturalnych instynktów kierujących człowiekiem z poczuciem grzechu i nieuchronnością kary. Przedstawia ludzi zawiedzionych w marzeniach, gnębionych przez frustracje, obsesje seksualne, niespełnienie.

Pia Partum o spektaklu: „Niebo Meksyku nad naszymi głowami. Nieznośny upał i duszne powietrze. A w nas strach... Uwiązana na postronku iguana też się boi... W oddalonym od świata pensjonacie nie ma ucieczki przed atakującym nas nieustannie własnym „ja", które nas dopada i dusi: instynktami, którym ulegamy i poczuciem winy, którego nie daje się zagłuszyć. I nie ma ucieczki przed wulgarnością, prostactwem i grozą czającej się w oddali cywilizacji i wojny. Sztuka Tennessee Williamsa to współczesny moralitet: rozgwieżdżone meksykańskie niebo nad naszym strachem i zawiedzionymi pragnieniami."

Spektakl NOC IGUANY wystawiono w ramach umowy z The University of the South, Sewanee, Tennesse.

 • Premiera: - Scena Kameralna
 • Czas trwania: 2 godziny 40 minut (jedna przerwa)
 • Przekład: Krzysztof Zarzecki
 • Reżyseria: Pia Partum
 • Scenografia, kostiumy, światła, wideo: Magdalena Maciejewska
 • Opracowanie muzyczne: Tomasz Mreńca
 • Konsultacje ruchowe: Daniel Jiménez Martínez
 • Asystent reżysera: Maciej Konopiński
 • Inspicjent-sufler: Agnieszka Szczepaniak

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Po premierze NOCY IGUANY

  Po premierze NOCY IGUANY

  W miniony piątek na Scenie Kameralnej odbyła się premiera NOCY IGUANY Tennessee Williamsa w reżyserii Pii Partum. Miło nam poinformować, że przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i części krytyki teatralnej.
  Więcejo "Po premierze NOCY IGUANY"
 • Zdjęcie artykułu Nagrody jubileuszowe dla Andrzeja Nowińskiego

  Nagrody jubileuszowe dla Andrzeja Nowińskiego

  Miło nam poinformować, że Andrzej Nowiński otrzymał medal Marszałka Województwa Pomorskiego De Nihilo Nihil Fit oraz grafikę i list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Sopotu z okazji jubileuszu 55-lecia pracy twórczej. Wręczenie nagród odbyło się wczoraj na Scenie Kameralnej po premierze NOCY IGUANY. Jubilatowi serdecznie gratulujemy!
  Więcejo "Nagrody jubileuszowe dla Andrzeja Nowińskiego"
 • Zdjęcie artykułu NOC IGUANY - premiera!

  NOC IGUANY - premiera!

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się premiera NOCY IGUANY Tennessee Williamsa w reżyserii Pii Partum.
  Więcejo "NOC IGUANY - premiera!"
 • Zdjęcie artykułu MACIEJ HÜBNER. Plakaty z sześćdziesięciolecia 1956 - 2016

  MACIEJ HÜBNER. Plakaty z sześćdziesięciolecia 1956 - 2016

  Blisko sześćdziesiąt lat temu kusił i zapraszał do korzystania z powabów Sopotu uroczym plakatem reklamowym, dziś wraca tu zapraszając na Scenę Kameralną Teatru Wybrzeże na najnowszą naszą premierę i swoją wystawę.
  Więcejo "MACIEJ HÜBNER. Plakaty z sześćdziesięciolecia 1956 - 2016"
 • Zdjęcie artykułu NOC IGUANY w Teatrze Wybrzeże

  NOC IGUANY w Teatrze Wybrzeże

  W Teatrze Wybrzeże trwają próby do NOCY IGUANY Tennessee Williamsa w reżyserii Pii Partum. Planowana premiera: 20 maja 2016 roku na Scenie Kameralnej w Sopocie.
  Więcejo "NOC IGUANY w Teatrze Wybrzeże"