MARTWE DUSZE

Nikołaj Gogol

MARTWE DUSZE, to pierwsza część zamierzonej przez Gogola, nigdy nieukończonej trylogii, zamierzonej na kształt BOSKIEJ KOMEDII Dantego. Podróż Cziczikowa w poszukiwaniu martwych dusz przez bliską dantejskiej piekielną, prowincjonalną Rosję Janusz Wiśniewski wpisuje w ramy swojego autorskiego, odrębnego i niepowtarzalnego teatru. Teatru bardzo wyrazistego plastycznie łączącego przerażające obrazy z przeszłości z naszą współczesnością.

Janusz Wiśniewski o spektaklu: „Nie słuchamy tradycji, która MARTWE DUSZE Gogola czyta jak komedię obyczajową, jak poczet rosyjskich przywar i typów, Królów Głupoty, Obłudy, Chciwości itd. Tak, ale to ledwie pretekst. Lepiej usłyszeć co mówi Gogol: „Pisałem rosyjską BOSKĄ KOMEDIĘ". MARTWE DUSZE są pierwszą jej częścią - "piekłem". To jest wstrząsająca perspektywa. I to jest klucz, który z lękiem podejmujemy. Gogol piszący z perspektywy Dekalogu jest pisarzem uniwersalnym, mimo, że ledwie rozpoczął dzieło i przedwcześnie umierając zostawił nam tylko parę nut wielkiego tematu. Te nuty zagramy na swój sposób; temat, jak zwykle - traktujemy jak jazzman traktuje temat muzyczny - z całkowitą pieczołowitością, jednakże na swoich instrumentach i z wariacjami, do których pobudza nas i upoważnia gorący stosunek do wielkiego zapisu Gogola."

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
 • Scenariusz, reżyseria, scenografia: Janusz Wiśniewski
 • Muzyka: Jerzy Satanowski
 • Ruch sceniczny: Emil Wesołowski
 • Asystent reżysera i współpraca przy kostiumach: Magdalena Szczygielska
 • Współpraca dramaturgiczna: Anna Wachowiak
 • Asystent organizacyjny: Cezary Rybiński
 • Inspicjent: Jerzy Gutarowski
 • Sufler: Katarzyna Wołodźko

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Nominacje do nagrody Splendor Gedanensis

  Nominacje do nagrody Splendor Gedanensis

  Miło nam poinformować, że Adam Orzechowski, Ewelina Marciniak i Grzegorz Wiśniewski zostali nominowani do nagrody Splendor Gedanensis. Uroczyste ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie nagród odbędzie się w piątek, 11 marca o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.
  Więcejo "Nominacje do nagrody Splendor Gedanensis"
 • Zdjęcie artykułu Florian Staniewski laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej!

  Florian Staniewski laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej!

  Z radością informujemy, że Florian Staniewski został laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rolę Pluszkina w MARTWYCH DUSZACH Nikołaja Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Uroczyste ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród odbyło się wczoraj w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Laureatowi serdecznie gratulujemy!
  Więcejo "Florian Staniewski laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej!"
 • Zdjęcie artykułu Florian Staniewski nominowany!

  Florian Staniewski nominowany!

  Z radością informujemy, że Florian Staniewski został nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rolę Pluszkina w MARTWYCH DUSZACH Nikołaja Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Laureatów nagrody poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w najbliższy czwartek w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
  Więcejo "Florian Staniewski nominowany!"
 • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże doceniony w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej

  Teatr Wybrzeże doceniony w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej

  Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został doceniony w aż 11 kategoriach w podsumowaniu teatralnym 2014 roku sporządzonym przez Gazetę Świętojańską.
  Więcejo "Teatr Wybrzeże doceniony w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej"
 • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże doceniony w ankiecie miesięcznika Teatr

  Teatr Wybrzeże doceniony w ankiecie miesięcznika Teatr

  Z przyjemnością informujemy, że Teatr Wybrzeże został doceniony w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2013/2014". Krytycy teatralni wyróżnili MARTWE DUSZE, Janusza Wiśniewskiego, Jerzego Satanowskiego, Agatę Bykowską i Radosława Paczochę.
  Więcejo "Teatr Wybrzeże doceniony w ankiecie miesięcznika Teatr"
 • Zdjęcie artykułu Muzyka do MARTWYCH DUSZ doceniona w rankingu portalu Teatr Dla Was

  Muzyka do MARTWYCH DUSZ doceniona w rankingu portalu Teatr Dla Was

  Miło nam poinformować, że muzyka Jerzego Satanowskiego skomponowana do spektaklu MARTWE DUSZE została doceniona w rankingu teatralnym sezonu 2013/2014 sporządzonym przez redakcję portalu Teatr dla Was.
  Więcejo "Muzyka do MARTWYCH DUSZ doceniona w rankingu portalu Teatr Dla Was"
 • Zdjęcie artykułu MARTWE DUSZE w 24. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  MARTWE DUSZE w 24. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Dzisiaj o godzinie 20.45 odbędzie się 24. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony MARTWYM DUSZOM Nikołaja Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Weźmie w nim udział dyrektor Teatru Wybrzeże oraz zespół aktorski. Wstęp wolny. Zapraszamy!
  Więcejo "MARTWE DUSZE w 24. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze MARTWYCH DUSZ

  Po premierze MARTWYCH DUSZ

  W minioną sobotę na Dużej Scenie odbyła się premiera MARTWYCH DUSZ Nikołaja Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Miło nam poinformować, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i części krytyki teatralnej.
  Więcejo "Po premierze MARTWYCH DUSZ"
 • Zdjęcie artykułu Premiera MARTWYCH DUSZ

  Premiera MARTWYCH DUSZ

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się premiera MARTWYCH DUSZ inspirowanych dziełem Nikołaja Gogola. Autorem scenariusza, reżyserem i scenografem jest Janusz Wiśniewski, muzykę skomponował Jerzy Satanowski, autorem ruchu scenicznego jest Emil Wesołowski. Zapraszamy!
  Więcejo "Premiera MARTWYCH DUSZ"
 • Zdjęcie artykułu Wystawa twórczości Janusza Wiśniewskiego

  Wystawa twórczości Janusza Wiśniewskiego

  Premierze MARTWYCH DUSZ będzie towarzyszyło otwarcie wystawy JANUSZ WIŚNIEWSKI I JEGO PANOPTICUM OŻYWIONYCH MARTWYCH DUSZ, na której zaprezentujemy plakaty autora do przedstawień jego własnych i innych twórców oraz zdjęcia z najsłynniejszych, podbijających międzynarodowe festiwale i pokazywanych w całym świecie przedstawień reżysera zrealizowanych m.in.
  Więcejo "Wystawa twórczości Janusza Wiśniewskiego"
 • Zdjęcie artykułu MARTWE DUSZE w Teatrze Wybrzeże

  MARTWE DUSZE w Teatrze Wybrzeże

  W Teatrze Wybrzeże trwają próby do MARTWYCH DUSZ inspirowanych dziełem Nikołaja Gogola. Autorem scenariusza, reżyserem i scenografem jest Janusz Wiśniewski, muzykę komponuje Jerzy Satanowski, autorem ruchu scenicznego jest Emil Wesołowski. Planowana premiera: 22 lutego na Dużej Scenie.
  Więcejo "MARTWE DUSZE w Teatrze Wybrzeże"