Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń (à la Gombrowicz)

Teatr Dada von Bzdülöw oddaje Gombrowiczowi, co Gombrowicza jest. Czytając Gombrowicza po raz kolejny, wyłania się z tej lektury specyficzny, emocjonalny taniec człowieka odartego z poezji. Ale Gombrowicz uwielbia paradoksy, więc u niego realne zamienia się w poezję, a poezja równie niespodziewanie zamienia się w abstrakcję.

KILKA BŁYSKOTLIWYCH SPOSTRZEŻEŃ (A LA GOMBROWICZ), to spektakl w pewnym sensie podejrzany, wymuszony, niejako histeryczny. Powstawał w niechęci do wielkości pisarza, bo ta wielkość przytłacza. Ale zarazem spektakl ten, to wyraz miłości do jego metodycznego szaleństwa w wydobywaniu się z nicości.

produkcja: Teatr Dada von Bzdülöw, Klub Żak - Gdańsk, Stowarzyszenie FREE.C. / koprodukcja: Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni, CK Zamek - Poznań, City of Helsinki Cultural Office / sponsorowane przez: Program Culture 2000 - EU, Direction Generale Education et Culture - Francja, Ministerstwo Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Mecenat Miasta Gdańska. Przedstawienie zrealizowane w ramach - Trans Danse Europe (koordynacja projektu – Les Hivernales, Awinion, Francja)

 • Premiera:
 • Czas trwania: 1 godzina (bez przerw)
 • Reżyseria: Leszek Bzdyl
 • Scenografia: Maciej Chojnacki
 • Muzyka: Mikołaj Trzaska
 • Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Po premierze LE SACRE - recenzje

  Po premierze LE SACRE - recenzje

  „Teatr Dada von Bzdülöw praktycznie na pustej scenie, z jednym rekwizytem (krzesło), za pomocą muzyki i ciekawie ustawionych świateł, stworzył niezwykle błyskotliwy, inteligentny i rewelacyjnie zatańczony spektakl. Oprócz KILKU BŁYSKOTLIWYCH SPOSTRZEŻEŃ A LA GOMBROWICZ nie przypominam sobie w spektaklach Dady takiej dynamiki, tempa i techniki połączonej z wyrafinowanym pomysłem scenicznym.
  Więcejo "Po premierze LE SACRE - recenzje"
 • Zdjęcie artykułu DADA À LA GOMBROWICZ

  DADA À LA GOMBROWICZ

  KILKA BŁYSKOTLIWYCH SPOSTRZEŻEŃ (À LA GOMBROWICZ), jedno z kultowych przedstawień Teatru Dada von Bzdülöw, po ponad dwuletniej przerwie wraca na trójmiejską scenę.
  Więcejo "DADA À LA GOMBROWICZ"