Eva Peron

Copi

Ostatnie godziny życia Evy Peron, uwielbianej przez Argentyńczyków prezydentowej, prawie świętej Evity. Cały kraj zamarł, w pałacu, na korytarzach tłum oficjeli, dziennikarze z całego świata i zwykli ludzie czekają na wieść o jej ostatecznym odejściu. Czekają już dziesiąty dzień. Tymczasem w salonie, zamknięta z czwórką najbliższych jej osób, schorowana Evita wcale nie jest tak chętna do umierania. Do końca próbuje budować i na nowo podsycać legendę własnej osoby. A jak to zrobić gdy gdzieś zgubiła się ukochana suknia prezydentowej?

EVA PERON to polska prapremiera napisanej w 1968 roku sztuki cenionego i często wystawianego w świecie, a prawie nieznanego w Polsce, argentyńskiego ekscentryka i absurdysty Copi'ego.

Kuba Kowalski o sztuce: Dramat Copi'ego to przede wszystkim traktat o płynnej granicy pomiędzy rzeczywistością a iluzją, traktat o rozmywającej się tożsamości. W roli Evy występuje mężczyzna - już na poziomie płci Eva jest więc kolażem. Choroba, która ją zadręcza, ten rak-nie-wiadomo-czego, zdaje się być kryzysem tożsamości. Widzę w Evie Peron opowieść o wielkim projekcie na siebie, wielkiej kreacji, piętrowym zafałszowaniu. Evita była mistrzem marketingu wizerunku, pierwszym może dwudziestowiecznym politykiem, który zrozumiał siłę wykreowanego obrazu. Wyprodukowała wizerunek siebie, który okazał się wielkim sukcesem, genialnym produktem - została uznana za ideał kobiecości, wielkiego przywódcę, matkę narodu. Role się jednak wypalają, nudzą zarówno aktorce, jak i publiczności; sezony przemijają. Kim jest Eva Peron, kiedy schodzi ze sceny?

 • Polska Premiera: - Scena Malarnia
 • Czas trwania: 1 godzina 45 minut (bez przerw)
 • Muzyka: Piotr Dziubek
 • Inspicjent: Joanna Januszewska
 • Przekład: Edward Wojtaszek
 • Światło: Damian Pawella
 • Reżyseria: Kuba Kowalski
 • Ruch sceniczny: Paweł Skalski
 • Dramaturg: Jakub Roszkowski
 • Wideo: Tomasz Bergmann
 • Scenografia: Katarzyna Stochalska
 • Asystent reżysera: Wanda Skorny

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Relacja z 8. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

  Relacja z 8. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

  W minioną sobotę na Scenie Malarnia odbyło się 8. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęcone EVIE PERON Copi'ego. Uczestniczył w nim reżyser Kuba Kowalski, choreograf Paweł Skalski oraz zespół aktorski. Dyskusję pomiędzy zespołem artystycznym a publicznością moderował dramaturg Teatru Wybrzeże, Jakub Roszkowski.
  Więcejo "Relacja z 8. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego"
 • Zdjęcie artykułu EVA PERON w 8. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  EVA PERON w 8. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Serdecznie zapraszamy na 8. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony EVIE PERON Copi'ego w reżyserii Kuby Kowalskiego. Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 20.00 na Scenie Malarnia. Wstęp wolny.
  Więcejo "EVA PERON w 8. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu Relacja z 7. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

  Relacja z 7. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

  Wczoraj na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże odbyło się 7. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęcone SOLNESSOWI Henrika Ibsena. Uczestniczył w nim reżyser Iwo Vedral oraz zespół aktorski. Dyskusję pomiędzy zespołem artystycznym a licznie zgromadzoną publicznością (ponad 60 osób) moderował dramaturg Jakub Roszkowski.
  Więcejo "Relacja z 7. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego"
 • Zdjęcie artykułu Teatr ogromnych możliwości - podsumowanie Gazety Świętojańskiej

  Teatr ogromnych możliwości - podsumowanie Gazety Świętojańskiej

  Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został doceniony w aż 8 kategoriach w podsumowaniu teatralnym 2010 roku sporządzonym przez gdyńską Gazetę Świętojańską.
  Więcejo "Teatr ogromnych możliwości - podsumowanie Gazety Świętojańskiej"
 • Zdjęcie artykułu O EVIE PERON w najnowszym "Teatrze"

  O EVIE PERON w najnowszym "Teatrze"

  „Reżyserując dramat Copiego EVA PERON, Kuba Kowalski sięgnął po temat atrakcyjny i niewdzięczny jednocześnie. Atrakcyjny, gdyż pozwala na odsłonięcie mechanizmów publicznej autokreacji i dostrzeżenie człowieka ukrytego za popkulturowym mitem. Niewdzięczny, bo tak często podejmowany, że powracanie do niego grozi ugrzęźnięciem w banalnej opowieści o kłamstwie medialnego wizerunku, który rozmija się z...
  Więcejo "O EVIE PERON w najnowszym "Teatrze""
 • Zdjęcie artykułu Wakar o EVIE PERON

  Wakar o EVIE PERON

  „Nie usłyszymy „Don't Cry for me Argentina". EVA PERON w Wybrzeżu nie ma nic wspólnego z obrazkiem ze współczesnej mitologii. W zamian otrzymujemy gorzką relację z walk ludzkich wraków. Bez pocieszenia.
  Więcejo "Wakar o EVIE PERON"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze EVY PERON

  Po premierze EVY PERON

  „Kuba Kowalski chce nam chyba w swoim przedstawieniu powiedzieć, że zbiorowa rzeczywistość bez oporu zmienia się w fikcję, ułudę, bo to my, tworzący ją ludzie, jesteśmy tak plastyczni, że do wszystkiego potrafimy się dopasować."
  Więcejo "Po premierze EVY PERON"
 • Zdjęcie artykułu EVA PERON - przed premierą

  EVA PERON - przed premierą

  „Lubię coś, co jest poza konwencją, zupełnie poza gatunkiem, pociąga mnie absurd. Nie lubię nadętych dramatów, takich jednoznacznie na poważnie. Zawsze wtedy szukam "złamania" komediowego czy groteskowego. Nawet teraz, robiąc EVĘ PERON w Wybrzeżu, mam podobne myśli" - mówi Kuba Kowalski, reżyser prapremierowego wystawienia sztuki Copi'ego EVA PERON
  Więcejo "EVA PERON - przed premierą"
 • Zdjęcie artykułu EVA PERON - polska prapremiera

  EVA PERON - polska prapremiera

  EVA PERON - przewrotna, niby-biograficzna sztuka argentyńskiego pisarza absurdysty, Copi'ego, na polskiej scenie pojawia się po raz pierwszy. Najnowsza prapremiera Teatru Wybrzeże już w sobotę, 22 maja. Reżyseruje Kuba Kowalski, scenografię do spektaklu przygotowuje Katarzyna Stochalska.
  Więcejo "EVA PERON - polska prapremiera"
 • Zdjęcie artykułu EVA PERON - próby

  EVA PERON - próby

  W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do EVY PERON Copi'ego. Reżyseruje Kuba Kowalski. Planowana prapremiera - 22 maja 2010 roku na Scenie Malarnia.
  Więcejo "EVA PERON - próby"