DANUTA W.

Danuta Wałęsowa

Książka MARZENIA I TAJEMNICE, wydana jesienią 2011 roku, stała się wydarzeniem medialnym i gorącym tematem społecznym. W odważnej i przejmującej autobiografii - jak reklamuje swój bestseller wydawca, krakowskie Wydawnictwo Literackie - autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Kiedy Lech Wałęsa stawał się ikoną Solidarności, Danuta była bohaterką dnia codziennego. Pragnęła miłości i rodzinnego szczęścia, a los wrzucił ją w wir rewolucyjnych wydarzeń, które przetaczały się przez Polskę i jej małą kuchnię na gdańskim blokowisku. On siedział w obozie internowania, ona, w piątym miesiącu ciąży, zdobywała świniaka, żeby dzieci na Boże Narodzenie nie były głodne. Świat poznał jej klasę, kiedy w zastępstwie męża odbierała nagrodę Nobla. Jako prezydentowa, potrafiła znaleźć się w każdej sytuacji, nigdy nie wysuwała się na pierwszy plan i bardzo strzegła swojej prywatności. Teraz, jako dojrzała kobieta, opowiada światu swoją wersję wydarzeń. Mówi - jak zawsze naturalna i silna - zarówno o chwilach wspaniałych, jak i o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Danuta Wałęsowa przerwała milczenie nie tylko po to by mówić o sobie - oddała głos wszystkim kobietom. Czytelniczki odnajdują w niej swoje losy i idą za głosem Autorki. To zaskakujące zjawisko kulturowe, które wciąż żyje.

Krystyna Janda o DANUCIE W.: „Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski  w tle, to jedno w największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet."

Przedstawienie Teatru Polonia w Warszawie.
Premiera gdańska zaistniała w wyniku współpracy Teatru Polonia i Teatru Wybrzeże.

 • Polska Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny 30 minut (jedna przerwa)
 • Adaptacja: Krystyna Janda
 • Reżyseria: Janusz Zaorski
 • Światło: Andrzej Wolf
 • Producent wykonawczy: Ewa Ratkowska

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu CIAŁA OBCE i DANUTA W. w rankingu magazynu Twój Styl

  CIAŁA OBCE i DANUTA W. w rankingu magazynu Twój Styl

  Z przyjemnością informujemy, że CIAŁA OBCE i DANUTA W. znalazły się w rankingu NAJLEPSZE W TEATRZE sporządzonym przez Jacka Wakara na łamach magazynu Twój Styl.
  Więcejo "CIAŁA OBCE i DANUTA W. w rankingu magazynu Twój Styl"
 • Zdjęcie artykułu Kuba Kowalski i DANUTA W. nominowani do nagrody SZTORM ROKU

  Kuba Kowalski i DANUTA W. nominowani do nagrody SZTORM ROKU

  Z radością informujemy, że Kuba Kowalski za reżyserię CIAŁ OBCYCH oraz spektakl DANUTA W. zostali nominowani do tegorocznej nagrody Gazety Wyborczej SZTORM ROKU.
  Więcejo "Kuba Kowalski i DANUTA W. nominowani do nagrody SZTORM ROKU"
 • Zdjęcie artykułu DANUTA W. na Dużej Scenie

  DANUTA W. na Dużej Scenie

  Dzisiaj i jutro o godzinie 19.00 na Dużej Scenie zaprezentujemy DANUTĘ W. w reżyserii Janusza Zaorskiego z Krystyną Jandą w roli tytułowej.
  Więcejo "DANUTA W. na Dużej Scenie"
 • Zdjęcie artykułu DANUTA W. oraz AMATORKI docenione przez Rzeczpospolitą

  DANUTA W. oraz AMATORKI docenione przez Rzeczpospolitą

  Miło nam poinformować, że DANUTA W. oraz AMATORKI zostały uznane przez Rzeczpospolitą za jedne z najważniejszych wydarzeń teatralnych mijającego roku.
  Więcejo "DANUTA W. oraz AMATORKI docenione przez Rzeczpospolitą"
 • Zdjęcie artykułu Zakończył się aneks do V edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki

  Zakończył się aneks do V edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki

  W miniony piątek zakończył się jesienny aneks do V edycji Wybrzeża Sztuki! W jego ramach zaprezentowaliśmy dwa prapremierowe spektakle - DANUTĘ W. z Krystyną Jandą w roli Danuty Wałęsowej oraz TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J. Jolanty Janiczka w reżyserii Wiktora Rubina.
  Więcejo "Zakończył się aneks do V edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki"