Edukacja

Warsztaty Teatralne

Oferujemy warsztaty teatralne dobrane tematycznie pod kątem spektakli z repertuaru Teatru Wybrzeże. Warsztat tematyczny odbywa się przed obejrzeniem przez uczestników spektaklu, ale niekoniecznie w tym samym dniu. Warsztat służy wprowadzeniu widza w tematy podejmowane przez twórców przedstawienia. Tym samym pragniemy poszerzyć perspektywę interpretacyjną i umożliwić publiczności pełniejszy odbiór przedstawienia. Warsztaty są przeznaczone dla osób w każdym wieku i odbywają się w teatrze albo w miejscu dogodnym dla grupy (np. w szkole, domu kultury czy Klubie Seniora). Zajęcia mają charakter warsztatowy. Naszym celem jest praktyczne zapoznanie uczestników z językiem teatru poprzez użycie formy dramy, pracy z tekstem czy rekwizytem, a także ćwiczeń ruchowych. Termin warsztatów każdorazowo dostosowywany jest do potrzeb grupy. Jednorazowo w warsztacie może wziąć udział do 30 osób. Udział w zajęciach jest bezpłatny - warunkiem uczestnictwa jest okazanie zakupionego biletu na dany tytuł z bieżącego repertuaru teatru. Czas trwania warsztatów wynosi ok. 90 minut.

Prelekcje Teatralne

Czemu aktorzy grają tak, a nie inaczej? Co to jest „czwarta ściana"? Po co telewizory w teatrze? Niekiedy teatr współczesny stawia przed widzem bardzo trudne zadanie, gdyż operuje językiem dla niego niezrozumiałym. Celem prelekcji jest wyposażenie odbiorców w narzędzia do percepcji współczesnego teatru. Prelekcje mają w przystępny sposób zapoznać słuchaczy z gatunkami dramatycznymi i teatralnymi oraz przygotować widza na odbiór różnorodnych konwencji i estetyk, z którymi może się spotkać w teatrze. Zajęcia mogą również przybliżyć odbiorcom kontekst historyczny utworu. Temat prelekcji dopasowywany jest do materiału empirycznego, czyli spektaklu, który uczestnicy widzieli lub zamierzają zobaczyć w Teatrze Wybrzeże. Bezpłatne prelekcje prowadzone są w teatrze albo w miejscu dogodnym dla grupy (na przykład w szkole, domu kultury, czy Klubie Seniora). Oferta przeznaczona dla grup zorganizowanych. Czas trwania prelekcji wynosi opcjonalnie 45 lub 90 minut.

Lekcje Teatralne

Co to znaczy improwizować? Jak zaprojektować kostium lub scenografię? Ile historii można opowiedzieć za pomocą jednej spódnicy? Lekcje teatralne to cykl spotkań organizowanych w siedzibie teatru w Gdańsku i w Sopocie od października do maja. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci powyżej 7 roku życia oraz młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Celem lekcji jest przybliżenie uczestnikom tajników teatralnych zawodów, przykładowo pracy aktora czy dramaturga, a także produkcji spektaklu czy funkcjonowania teatru na co dzień. Zajęcia są ze sobą połączone w cykl, który pozwala w spójny sposób poznać wielowymiarowość teatru. Lekcje teatralne prowadzone są przez pedagoga teatru oraz artystów związanych z Teatrem Wybrzeże. Koszt uczestnictwa w pojedynczych zajęciach wynosi 5 zł od osoby. Termin  spotkań ustalany jest indywidualnie zgodnie z potrzebami grupy. Czas trwania zajęć wynosi ok. 90 minut.

Warsztaty Krytyki Teatralnej

Zajęcia przeznaczone dla wszystkich miłośników teatru zainteresowanych rozmową o teatrze, a także tych, którzy chcą odkryć teatr na nowo i wzbogacić swoje umiejętności badawcze. Celem warsztatów jest poszerzenie zdolności analitycznych uczestników poprzez rozwijanie sposobu patrzenia na teatr i precyzyjne formułowanie własnych wniosków. Uczestnicy warsztatów w trakcie zajęć zbadają poszczególne elementy spektaklu (np. scenografia, dramaturgia, gra aktorska), a przede wszystkim zdobędą praktyczną umiejętność pisania o teatrze i zjawiskach kultury. Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest okazanie biletu na spektakl z bieżącego repertuaru Teatru Wybrzeże (ostatnie 2 oraz nadchodzące 2 miesiące). Oferta jest przeznaczona dla grup zorganizowanych. Termin oraz lokalizacja warsztatów każdorazowo dostosowywana jest do potrzeb grupy. Czas trwania zajęć wynosi ok. 90 minut.

Zwiedzanie Teatru

Jakie miejsce w teatrze jest najważniejsze? Kim jest inspicjent? Co skrywa teatralna piwnica? Zapraszamy grupy zorganizowane (powyżej 10 osób) do obejrzenia kulis Teatru Wybrzeże. Trasa zwiedzania uwzględnia m.in. widownię, scenę oraz pracownie teatralne w Gdańsku lub na Scenie Kameralnej w Sopocie. Czas trwania wycieczki wynosi ok. 75 minut. Grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 30 osób. Dla osób posiadających bilet na spektakl z bieżącego repertuaru (ostatnie 2 oraz nadchodzące 2 miesiące) zwiedzanie jest bezpłatne. Dla pozostałych osób koszt udziału wynosi 5 zł od osoby. Konieczne są wcześniejsze zapisy. Zwiedzanie teatru odbywa się w ciągu tygodnia w godzinach między 09.30 a 14.00, ale istnieje możliwość indywidualnego doboru terminu poza proponowanymi godzinami.

Lekcje Dramatu

Ile historii można opowiedzieć zaczynając od tego samego zdania? Co oznacza budowanie postaci poprzez dialog? Czy kałuża może zostać bohaterem? Lekcje dramatu to spotkania o charakterze warsztatowym. Propozycja przeznaczona jest dla osób, które chciałyby w praktyczny sposób zmierzyć się z podstawami kreatywnego pisania. W ramach zajęć uczestnicy będą pisać na wybrany temat oraz czytać fragmenty innych tekstów. Będziemy także dyskutować, czytać napisane teksty, i analizować sceny z gotowych dramatów. Czas trwania zajęć wynosi około 3 godzin (z przerwą).

Warsztaty dla firm

Szukasz atrakcyjnej i unikatowej oferty na spędzenie czasu wolnego dla swoich pracowników i ich rodzin? Planujesz upominki okolicznościowe i szukasz oryginalnego pomysłu? A może chcesz zintegrować zespół? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Warsztaty dla firm zapewnią Twoim pracownikom niezapomniane wrażenia. Zajęcia mają formę interaktywnych gier i wspólnych improwizacji, które bawią jednocześnie rozwijając twórcze myślenie. Termin warsztatów każdorazowo dostosowywany jest do potrzeb grupy. Jednorazowo w warsztacie może wziąć udział do 25 osób. Czas trwania warsztatów wynosi 90 - 120 minut. Koszt udziału wynosi 20 zł od osoby. W przypadku grupy mniejszej niż 10 osób koszt zorganizowania zajęć wynosi 200 zł.

Warsztaty dla nauczycieli

Chcesz urozmaicić swoje zajęcia? Szukasz inspirujących metod pracy? Zastanawiasz się, czy pedagogika teatru może mieć zastosowanie w szkole? Serdecznie zapraszamy nauczycieli, pedagogów, instruktorów oraz animatorów kultury do skorzystania z oferty szkoleniowej. W ramach zajęć uczestnicy poznają założenia i schemat warsztatu pedagogiczno-teatralnego oraz narzędzia, z których można skorzystać również przy tworzeniu scenariusza lekcji. Warsztaty realizowane są na zamówienie i mogą bazować na materiale czy temacie wybranym wcześniej przez uczestników. Koszt udziału wynosi 20 zł od osoby. Z opłaty mogą zostać zwolnione osoby regularnie współpracujące z teatrem.

Zapisy

Zapisy i szczegółowe informacje: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl, tel. kom. 519 155 950, tel. stacjonarny 58 301 70 27

Sponsorem działań edukacyjnych jest grupa ENERGA.