Warsztat do spektaklu KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?

Serdecznie zapraszamy na warsztat dramaturgiczny do spektaklu KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 18.00 w Czarnej Sali.

Jak wygląda praca tłumacza? Czy sztuka tłumaczona z obcego języka traci, czy zyskuje względem oryginału? Jak wybierać spośród kilku tłumaczeń? Czym się kierować tłumacząc nawet najprostszy dialog w dramacie? Jak pojedyncze słowa mogą mieć wpływ na odbiór całego dzieła? Warsztat dramaturgiczno - translatorski ma na celu w praktyczny sposób zapoznać uczestników z podstawami pracy dramaturga i tłumacza na przykładzie inscenizacji dramatu KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?. Uczestnicy będą pracować na fragmentach tłumaczeń oryginalnego tekstu, a także próbować samemu wcielić się w rolę tłumacza.

Zajęcia poprowadzi Jakub Roszkowski, który współpracował jako dramaturg przy KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?. Czas trwania zajęć wynosi trzy godziny. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

O SPEKTAKLU

Arcydzieło dwudziestowiecznej dramaturgii. Campus uniwersytecki, noc po otwierającym rok akademicki przyjęciu u rektora. Historyk George i jego żona Martha goszczą u siebie w domu - na swoistym afterparty - nowo zaangażowanego wykładowcę biologii Nicka z żoną. Nocne rozmowy, zmęczenie, a także wciąż wypijany alkohol sprawiają, że pomiędzy tą czwórką rozpoczyna się drapieżna, okrutna, a jednocześnie pełna ciętego dowcipu gra. Gra, w której ujawniają się podrażnione ambicje, konflikty pokoleniowe, niepohamowany erotyzm, intelektualne pretensje i rodzinne sekrety. KTO SIĘ BOI WIRGINII WOOLF? to sztuka niezwykle wielowymiarowa, będąca wymarzonym materiałem do wnikliwej pracy twórczej.

„Znakomite KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF? Albee'ego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku: Dorota Kolak i Mirosław Baka grają ludzi wypalonych. Obsesja zadawania sobie ran nie daje im śladu satysfakcji. Dawno nie było na scenie takiego obrazu depresji i schyłku."

Jacek Wakar, Dziennik Gazeta Prawna

Edward Albee
Przekład: Jacek Poniedziałek
KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Scenografia: Barbara Hanicka
Reżyseria świateł: Marek Kozakiewicz
Opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk
Współpraca dramaturgiczna: Jakub Roszkowski
Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

W spektaklu występują: Dorota Kolak (Marta), Mirosław Baka (George), Katarzyna Dałek (Honey), Piotr Biedroń (Nick).

Premiera: 2 października 2015 roku na Dużej Scenie

Czas: 1 godzina 40 minut (bez przerw)

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.

Informujemy, że podczas spektaklu aktorzy palą papierosy.