Dzisiaj o godzinie 20.45 na Scenie Malarnia odbędzie się 16. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony STALKEROWI. Weźmie w nim udział reżyser Kuba Roszkowski oraz zespół aktorski. Dyskusję moderować będzie Cezary Niedziółka, kierownik literacki Teatru Wybrzeże. Wstęp wolny. Zapraszamy!
O SPEKTAKLU
We współczesnym mieście - w którym najważniejszą wartością są pieniądze, w którym gubią się najprostsze ludzkie wartości, zatraca się człowieczeństwo - nagle pojawia się Zona. Miejsce dziwne, niebezpieczne, zakazane. Ale równocześnie fascynujące, wyjątkowe, które każe się na chwilę zatrzymać, które zmusza do zauważenia rzeczy najprostszych i przez to najważniejszych. Stalker to osoba żyjąca w ciągłym rozdarciu pomiędzy miastem a Zoną, pomiędzy profesją złodzieja, przemytnika, a rolą męża i ojca, między uzależnieniem, a marzeniem o zwykłości.
Jakub Roszkowski o spektaklu: „Nie chcę robić spektaklu science-fiction. W PIKNIKU NA SKRAJU DROGI - klasycznej powieści tego gatunku z 1971 roku - nie zainteresowali mnie ani kosmici, ani magiczne przedmioty, ale fakt, że powieść ta w sposób wyostrzony, graniczny i bardzo efektowny, opisuje problemy, bolączki współczesnego świata; portretuje ludzi, których codziennie mijamy na ulicy. Strugaccy stworzyli obraz miasta po katastrofie, ale zamiast apokaliptycznych wizji olbrzymich zniszczeń, stworzyli Zonę, o której mówi się, że może być darem Boga, albo terytorium Szatana. Miejsce zawierające ogromne bogactwa, ale też skrajnie niebezpieczne. Wymykające się wszelkim definicjom, które każdy interpretuje na swój sposób. To ono zainspirowało Andrieja Tarkowskiego do nakręcenia wspaniałego filmu STALKER, czy twórców gier komputerowych do stworzenia serii S.T.A.L.K.E.R. Zona oraz ludzie, którzy w pobliżu niej żyją i muszą się do niej w jakiś sposób ustosunkować, wydają mi się polem niezwykle interesującym do spenetrowania również w teatrze. Nie jednak jako wizja przyszłości, ale zdarzenie, miejsce z naszego świata. To Czarnobyl, Ground Zero na ruinach World Trade Center, tereny zniszczonej przez tsunami elektrowni w Fukushimie, czy opustoszałe tereny Stoczni Gdańskiej, na których nagle wyrosły nieznane dotąd, przepiękne kwiaty."
wg PIKNIKU NA SKRAJU DROGI Arkadija i Borysa Strugackich
STALKER
Przekład, adaptacja, reżyseria: Jakub Roszkowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Adam Pierończyk
Ruch sceniczny: Maćko Prusak
Wideo: Michał Trojanowski
Przygotowanie wokalne: Anna Domżalska, Piotr Witkowski
Asystent reżysera: Wanda Skorny
Inspicjent/sufler: Jerzy Gutarowski
W spektaklu występują: Justyna Bartoszewicz (Dina Barbidge), Piotr Biedroń (Artur Barbidge), Ewa Jendrzejewska (kapitan Quarterblood), Łukasz Konopka (Kirył Panow), Michał Kowalski (Dick Nunnum), Cezary Rybiński (Barbidge), Wanda Skorny (Guta), Marek Tynda (Red Shoehart) i Zuzanna Tynda (Mariszka) oraz w sekwencji wideo Małgorzata Brajner (Dziennikarka)i Mirosław Baka (doktor George Pillman).
Prapremiera: 18 maja 2012 roku na Scenie Malarnia
Czas: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
O DYSKUSYJNYM KLUBIE TEATRALNYM
Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością i zespołem Teatru Wybrzeże. Chcemy nie tylko stworzyć widzom możliwość zbliżenia się ze środowiskiem twórców i możliwość rozmowy o teatrze, ale także docenić zaangażowaną część widowni. Dlatego wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 15 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają pod koniec sezonu Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu 2012/2013.
W sobotę, 25 stycznia odbędzie się dziewiąte z cyklu spotkań łączących teatr z psychoanalizą – Spektakl na kozetce. Rozmowa wokół spektaklu Ciemności kryją ziemię odbędzie się na Scenie Stara Apteka w Gdańsku. Po zakończeniu przedstawienia (około godz. 18:00) rozpocznie się dyskusja. W spotkaniu weźmie udział Justyna Zalewska i Karolina Bertrand. Udział w dyskusji jest bezpłatny.
Ferie zimowe tuż tuż, ale w Teatrze Wybrzeże jak zwykle będzie w tym czasie gorąco. Między 16 lutego a 2 marca zapraszamy na różnorodne warsztaty: rodzinne, dla młodzieży i lekcje teatralne dla grup półkolonijnych. Zobacz całą ofertę...
Wciąż poszerzamy ofertę teatralną nie zapominając o zróżnicowanych potrzebach widzów. Sprawdźcie, co przygotowaliśmy w lutym: