Serdecznie zapraszamy na LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI, cykl czytań dla dzieci i młodzieży, których celem jest przybliżenie starszej i nowej literatury w atrakcyjnej, udramatyzowanej formie. Opiekę artystyczną nad cyklem objął Michał Derlatka.
Pierwsze czytanie odbędzie się już jutro o godzinie 13.00 w Czarnej Sali. Tematem Lekcji będzie książka Marcina Wichy ŁYSOL I STRUSIA: LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI. Pierwszą LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI poprowadzą: Justyna Bartoszewicz, Ewa Jendrzejewska, Katarzyna Kaźmierczak, Anna Kociarz, Piotr Łukawski, Cezary Rybińsk i Marek Tynda. Czytanie udźwiękowi Sówka Sowińska.
LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są wyłącznie dla widzów od 6 roku życia. Koszt jednej LEKCJI wynosi 5 zł.
Michał Derlatka o nowym cyklu Teatru Wybrzeże: „LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny". Patronami tego nurtu mogliby być Pippi Pończoszanka, Pchła Szachrajka czy nawet Włóczykij - outsiderzy, ekscentrycy, wizjonerzy, powody twórczego fermentu, refleksji, nierzadko popadający w niemałe tarapaty, które konsekwentnie i twórczo przezwyciężają... Silne osobowości, często płynące wbrew ogólnie przyjętym nurtom, które fascynują, inspirują i dodają wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a „chcieć" znaczy „móc". „Niegrzeczność" pojmowana jest tu jako wierność samemu sobie. Jej konsekwencje, dobrodziejstwa i ryzyko jakie ze sobą niesie, jej plusy i minusy - będą głównym tematem serii."
O KSIĄŻCE ŁYSOL I STRUSIA: LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI
Strusia to bardzo grzeczna dziewczynka. Do tego stopnia, że została wytypowana do wzięcia udziału w konkursie grzeczności. Otrzymała grzecznościomierz - przedmiot, który dodaje i odejmuje punkty za zachowanie. Problem w tym, że Strusia nie może wyrazić własnego zdania, aby przedmiot nie wydał z siebie sygnału oznaczającego minusa...
Michał Derlatka o książce Marcina Wichy: „Łysol, bohater pierwszej odsłony cyklu, jest z zawodu trenerem niegrzeczności. „Niegrzeczna" okazuje się jednak tylko jego powierzchowność śmierdzącego psiska o niewyparzonym pysku i niewyszukanym poczuciu humoru. To, czego Łysol faktycznie uczy swoją podopieczną to wartości bardzo dalekie od niegrzeczności: tolerancja, wiara w siebie, dystans, asertywność. Łysol jest żywym przykładem tego, jaką moc ma wyobraźnia i skutecznie przekonuje o tym, że istnieją wyższe wartości niż smartfon i zasięg w komórce, a dobrą alternatywą dla godzin spędzanych w internecie może być analogowy świat podwórka, prawdziwych kolegów i koleżanek."
„Książka Marcina Wichy, autora serii o Klarze, zdolnego rysownika, jest zdecydowania warta rekomendacji. Przede wszystkim dlatego, że z powodzeniem łączy w sobie cechy dobrej powieści dla dzieci, zbioru rysunków satyrycznych, ale i poradnika dla zbyt grzecznych uczniów oraz ich rodziców. (...) Zastanawiacie się, kto został głównym laureatem konkursu grzeczności? A może bardziej interesuje Was hipopotam, zamieszkujący chwilowo szkołę, zombiaki napadające panią dyrektor lub nogi futbolistów, co wtargnęły na mecz i zdobyły honorową bramkę? Zajrzyjcie do książki Marcina Wichy, by zaspokoić swoją ciekawość, uruchomić wyobraźnię i przekonać się, że jak mówi autor: "z grzecznością, tak jak z wszystkim, nie należy przesadzać."
Łucja Abalar, wortal o książkach dla dzieci i młodzieży ryms.pl
Michał Derlatka (ur. 1981) - reżyser teatralny, aktor, lalkarz. Pochodzi z Trójmiasta. Ukończył wydziały: aktorski (PWST Wrocław) oraz reżyserii teatralnej (PWST Kraków/Wrocław), studiował też reżyserię i dramaturgię w Hiszpanii (Institut del Teatre, Barcelona). Specjalizuje się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza. Wyreżyserował m.in. FAHRENHEITA na podstawie prozy Anny Czerwińskiej-Rydel w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, PIOTRUSIA PANA we własnej adaptacji w kaliskim teatrze im. W. Bogusławskiego, PIPPI POŃCZOSZANKĘ w PWST we Wrocławiu. Reżyserował m. in. we Wrocławskim Teatrze Lalek, Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze, w Teatrze na Plaży w Sopocie. W Teatrze Wybrzeże zrealizował PODRÓŻE GULIWERA Jonathana Swifta.
Marcin Wicha - grafik, ilustrator, satyryk, pisarz dla dzieci i młodzieży, autor rysunków satyrycznych publikowanych w Tygodniku Powszechnym pod szyldem WICHAJSTER.
Kolejna LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI odbędzie się 16 lutego i będzie poświęcona OPOWIEŚCIOM Z ULICY BROCA Pierre'a Gripari. Szczegóły wkrótce.
Jak teatr buduje relacje między ludźmi, kulturą i naturą? Monika Mioduszewska i Dorota Androsz z Teatru Wybrzeże, opowiadają o projektach łączących sztukę, ekologię i technologię.
On 24th of November on the Malarnia Stage, the play Beautiful Zośka, directed by Marcin Wierzchowski, will be staged with English subtitles.
On 3rd of December on the Stara Apteka stage, the play „Darkness Shrouds the Earth”, directed by Tomasz Fryzeł, will be staged with English subtitles.